Хотіли вкрасти сім сосон

Хотіли вкрасти сім сосон

 «Чий ліс – того й пень!» – кажуть в народі. Але зрізати плід праці своїх колег-попередників – стиглу деревину – майстер лісу інколи не встигає. Прийшовши вранці до себе в обхід і виявивши свіжого пня, а то й декілька, чухає потилицю: пень на його території, а отже – його проблеми.

На жаль, реальність сьогодні така: крадії лісу із сучасними засобами зв’язку умудряються швидко й організовано зрізати і вивезти потрібні дерева. Ці «прудкі» хлопці добре слідкують і знають, де перебуває лісник, що робить лісничий, коли виїжджає рейдова бригада лісівників і куди прямує. Тому то лісовій охороні не завжди вдається спіймати порушників «на гарячому». Їдуть лісом – усе тихо, спокійно, а десь же банда готується. Утім, у невеличкому селі, що поблизу лісових масивів можна легко дослідити і виявити, хто скоїв крадіжку. Тим більше, що везуть ліс, зрозуміло, туди, де є численні підпільні пилорами, а самовільні рубки тихцем учиняють переважно одні і ті ж, їх усі знають в обличчя. Але як діяти, коли працівники державної лісової охорони обмежені в правах. На подвір’я, до прикладу, ступити не має права – приватна власність (якщо вона така є), а пилорама – це, виявляється верстат для особистих потреб. Таке замкнуте коло із купою недоведених проблемних питань.

Як повідомляє державна лісова охорона ДП «Любомльське ЛГ», на краю Головненського лісництва – знову факт лісопорушення. Чомусь у цій стороні так склалось історично: постійні лісокрадіжки і вже ледь не істерична ситуація для самих лісівників. Чому? Повернемось до пояснення пізніше. А спочатку – про неприємну пригоду.

Благо, що є у нас небайдужі люди, яким вдається розізнати про непевну обстановку і попередити місцевого майстра лісу. Так було і цього разу. Оповідає інженер ОЗЛ Сергій Прокоса: «Незважаючи на те, що свята неділя, сподіваючись на вихідний, група осіб на чолі з Олександром – жителем с. Стара Гута, поїхала в ліс. Про це вчасно дізнався лісник від односельчанина. Не встигнувши організувати бригаду, він пішов сам у вказаному напрямі і невдовзі почув звук бензопили. Недалеко від автодороги місцевого значення Стара Гута – Кукуріки непрохані гості уже зрізали сім дерев сосни в насадженні, вік якого – 50 років. Оскільки відбувалось це поблизу Старовижівського р-ну, на виклик правоохоронних органів зв'язок відбувся зі Старовижівським райвідділом поліції. Долучились до затримання і працівники із лісгоспу сусіднього р-ну. Злодії тікали трьома підводами урізнобіч. Вдалося наздогнати та піймати лише одного. Затриманий дав пояснення, назвав тих, хто був із ним – ще двох односельців. Один із порушників виявився навіть шваґром лісника Старовижівського лісгоспу. Хлопці сказали, що зрізали сосни з метою продажу третім особам. Лісоматеріал вилучено. Шкода, завдана лісовому господарству, становить 42 351,13 грн.»

Отут і пояснення до вище згаданої проблемної ситуації і кричуще питання працівників державної лісової охорони: «Хто ж заробляє на лісові – лісівники, які ведуть рубки згідно з чинним законодавством, чи підпільні пилорами, які успішно торгують краденим лісом? Адже третя особа – це і є власник «сільської деревообробної фірми». За неофіційними фактами тільки відомих незареєстрованих лісопильних рам у с. Стара Гута – близько 6-8 діючих, ще стільки – в с. Сукачі. Є такі і у селах Нудижі, Заболоття. І ні одна з них не стоїть без діла. До сіл впритул підступають лісові масиви Головненського лісництва.

А ось які підрахунки вдалося дізнатися. На підпільній пилорамі за 1 м3 краденого кругляка беруть від 200 до 450 грн. Затрати на розпиловку становлять приблизно 150 грн. Один метр кубічний обрізного пиломатеріалу (а це – 2 м3 круглого лісу) продадуть за 1800 гривень. Чистий прибуток із одного кубометра складає від 300 грн. За день на пилорамі переробляють близько 10 кубометрів самовільно зрізаного лісу без документів. Тобто, за державний ліс, який не садив, не вирощував і не беріг, незареєстрована пилорама не сплачує ніяких податків у державу, кошти від яких мали б іти у місцевий бюджет! То хто кого обкрадає? До речі, на законних пилорамах лісоматеріалу в рази менше.

Зрозуміло, що сільські люди, не маючи роботи, і вдаються до такого нечесного заробітку – зрізати кілька колод і здати. Вони ж при затриманні так і пояснюють: той і той краде, а мені – не можна? В додачу лихословлять та проклинають лісівника і всю його родину. Але у тім то річ, що дія ця називається – крадіжка. Міжнародна правоохоронна організація Грінпіс, заснована 1971 р., має в основі покарання за скоєння лісопорушення – і адміністративну, і кримінальну відповідальність. Чомусь у нас таке не діє. А якби за знищення дерев покара була суворіша, то може не було б охочих самовільно різати.

Втім, варто згадати, що є у нашому законодавстві ст. 65 КУпАП (Кодексу України про адмінпорушення), яка гласить, що «незаконна порубка, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка… тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів…»

А є ст. 246 ККУ (Кримінального Кодексу України), яка так само говорить про незаконну порубку лісу, що «карається штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або арештом, терміном 6 місяців, або обмеженням волі, терміном до 3 років.» А це застосовувати владні правоохоронні органи.

Пройшовши слідами лісопорушення у лісництві, видно, що крадії «господарювали» як їм бажалось. Після себе лишили високі пні, невдало зрізані, розколені дерева, а верхи розкидані. Лісівники кажуть – їх можна й по почерку упізнати, тобто переконують, що працюють одні і ті ж.

На жаль, для необізнаних жителів, а таких багато, саме працівники лісового господарства стали, наче вороги. Хоча це не так. Колись авторитет лісівника був великим – на все село, його всі поважали. Нині, у час розхитаних законів країни, кожен виступає зі своєю правотою і правдою. Мовляв, ріжуть у лісовому господарстві багато. І усе це сходиться на господареві – лісівнику. Але ділянки, відведені під лісосіку, визначаються для підприємства під час лісовпорядкування, що проводиться на 10 років наперед. Ці матеріали затверджуються у Міністерстві. Тільки певну кількість кубатури певних порід дозволено заготовити лісгоспу за рік і не більше.

Ліс – безцінний дар. Це найдорожче, що є у нашій місцевості і чим багатий наш край. Бережімо ж його.

Люба Хвас,

прес-служба ДП «Любомльське ЛГ».

На фото автора: зрізані сосни.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (1) - 2.1%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (2) - 4.3%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (2) - 4.3%
Банкет під час чуми (28) - 59.6%
Гідна оплата праці держслужбовців (1) - 2.1%
Підстава для негайного звільнення чиновників (9) - 19.1%
Мені байдуже (1) - 2.1%