Державотворча галузь України

Державотворча галузь України З чим лісогосподарники вступили у 2016-й? Що було зроблено у році минулому? Чи вдалося втримати стабільність і що чекає на лісову галузь у майбутньому? Які основні завдання стоять перед лісівниками Волині? Чи вистачить ресурсів на відновлення і збереження лісів? Як провадилася господарсько-фінансова діяльність підприємств ВОУЛМГ у 2015 р.? Ці та інші аспекти галузевого господарювання аналізує в. о. начальника Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Кватирко.

Рукотворні ліси 
На Волині створено найбільше рукотворних лісів в Україні. З 1946 р. вкрита лісом територія області із 17% збільшилася до 34. Цей фактор відіграє визначну роль в економіці регіону, історично формує менталітет місцевого населення. Ліси виконують екологічну, економічну та соціальну функції, є визначним оборонним фактором. Волинські лісівники застосовують комплексний підхід до відтворення лісових культур, відводячи значну роль природному лісовідновленню. Із загальної площі лісів, 70 % припадає на експлуатаційні ліси. Решта – ліси природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення (17 %), рекреаційно-оздоровчі (6%) та захисні  (7%). Загальна площа лісів у Волинській області сягає 700 тис. га. Вони є державною власністю, але перебувають у постійному користуванні підприємств різного відомчого підпорядкування – Державного агентства лісових ресурсів України, Міністерства оборони, близько 6 тис. га земель державного лісового фонду – у довгостроковій оренді (терміном до 49 р.) у приватних сільськогосподарських підприємств.

Відтворення лісів
У 2015 р. проведено відтворення лісів на площі 5055 га: природним зарощуванням – 26%, сприянням природному зарощуванню – 35%, створенням лісових культур – 39%. Сьогодні відсоток відновлення сосни звичайної (а сосна є найбільш поширеною та основною лісоутворюючою породою) природним шляхом становить 49 %. І це досить високий показник. Відновлення лісів із використанням природних можливостей забезпечує значну економію коштів, адже вартість створення 1 га лісових культур – 2032 грн, тоді як вартість сприяння природному відновленню – 815 грн. Продовжувалися роботи із застосуванням технології створення лісових культур дуба черешчатого в липні шляхом посадки сіянців, вирощених у контейнерах. За матеріалами осінньої інвентаризації приживленість вище нормативної.

Догляди та лісокультурні роботи 
Проведено доглядів за лісовими культурами на 14 463 га (при плані 13 460 га). Восени для забезпечення виконання лісокультурних робіт 2016 р. було проведено підготовку ґрунту на 1842 га (при запланованих 1032 га, виконання 178%). Створено 56 га плантацій новорічних ялинок. 

Програма «Діброва»
Підвищена увага приділялася питанням виконання галузевої програми «Діброва». За останні три роки створено 890 га лісових культур дуба. Починаючи з 2002 р., площа дубових насаджень збільшилася на 1 тис. 742 га – дубові лісові культури створювалися не тільки на дубових зрубах, а також на зрубах після інших порід у відповідних типах умов місцевиростання.

Лісокультурні акції 
В лісокультурних акціях «Майбутнє лісу в твоїх руках» та «За чисте довкілля» взяло участь 5 600 представників від органів влади та місцевого самоврядування, учнівської та студентської молоді, жителів сіл. Місцевому населенню для озеленення було реалізовано садивного матеріалу на суму 1 млн 202 тис. грн, що на 352 тис. грн більше, ніж попереднього року. 
       
Показники
За матеріалами осінньої інвентаризації середня фактична приживлюваність лісових культур сягала 92,9%. Найкращі показники у ДП «СЛАП Рожищеагроліс» (96%), ДП «Городоцьке ЛГ» (94%). 98% лісових культур – 1 та ІІ класів якості.

Другорядні лісосировинні ресурси 
Консервними цехами лісогосподарських підприємств ВОУЛМГ було виготовлено 3,4 млн туб консервної продукції із дикорослої сировини на суму 11,6 млн грн. Реалізовано консервів на 9,99 млн грн, зокрема 4,7 млн грн отримано за продукцію на експорт. У першому півріччі ц. р. заплановано підготувати цехи до переробки березового соку, а також забезпечити їх усіма необхідними допоміжними матеріалами, провести ремонти, запровадити у виробництво новий асортимент продукції (хрону, столового буряку та моркви гарнірної). 
Торік лісопідприємствами ВОУЛМГ заготовлено та реалізовано 50951 новорічних ялинок (а це на 60% більше, ніж у 2014 р.) на 2042155 грн.

Вберегти від пожеж
Для спостереження за лісовими масивами побудовано 49 спостережних пожежних веж. Із них 31 оснащено системами відеоспостереження. В підприємствах облаштовано лісові пожежні станції, в яких зосереджено 42 пожежних автомобілі. Це більше, ніж у місцевій пожежній охороні. Витрати на охорону лісів від «червоного півня» несуть також державні лісогосподарські підприємства. Держава кошти на ці заходи не виділяє. У випадку виникнення пожеж у громадському секторі та на цивільних об’єктах до гасіння обов’язково залучаються сили та засоби державних лісогосподарських підприємств. Проведено 2110 рейдів із виявлення порушників правил пожежної безпеки, складено 331 протокол. Облаштовано 7004 км мінералізованих смуг та проведено догляд за ними загальною протяжністю 12044 км.

Державна лісова охорона
У системі ВОУЛМГ працює 1036 працівників, які одночасно із виробничими функціями мають статус працівників державної лісової охорони. З них – 694 майстри лісу. На 1 майстра в середньому припадає 942 га лісу. У перерахунку на запас із 1 га вкритої лісом площі (200 кбм) – один майстер лісу сьогодні охороняє в середньому 170 тис. кбм лісу, що у грошовому еквіваленті рівнозначне 100 млн грн. Складено 1543 протоколи, з них 1038 – за незаконні рубки лісу (687 кбм). У добровільному порядку сплачено 1 млн 97 тис. грн (46%). У правоохоронні органи для примусового стягнення збитків спрямовано 89 справ на суму 1 млн 306 тис. грн. За 22 справами вже присудили примусово відшкодувати 360 тис. грн. Відкрито 15 кримінальних справ. Решта перебуває на розгляді.

Бурштин
У 2015 р. з’явилася проблема незаконного використання земель під час видобутку бурштину на території Маневицького р-ну. Відповідно до постанови міжвідомчої наради в прокуратурі області від 26 червня 2014 р. працівниками лісової охорони про факти видобутку бурштину на території лісового фонду терміново інформується Маневицький райвідділ національної поліції. Відповідна інформація спрямовується в прокуратуру області. 
За результатами спільних рейдів лісової охорони із працівниками поліції зареєстровано 13 кримінальних проваджень, відомості про скоєння порушень земельного законодавства внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Разом із працівниками поліції вилучено 26 одиниць транспорту, 13 мотопомп, 2120 погонних метрів пожежних рукавів. 
На виконання доручення голови облдержадміністрації та завдяки підтримці всіх лісогосподарських підприємств ВОУЛМГ у повному обсязі забезпечено паливно-мастильними матеріалами, лісо та пиломатеріалами, дровами паливними, продуктами харчування солдат Національної гвардії, працівників правоохоронних органів та державної лісової охорони, які цілодобово перебувають на охороні в цьому р-ні. Для закупівлі та доставки відповідних матеріалів підприємства витратили близько 1 млн грн.

Мисливські угіддя
Загальна площа мисливських угідь становить 1 млн 454 тис. га. Є 48 користувачів мисливських угідь. За підприємствами ВОУЛМГ закріплено 362 тис. га (25%). На ведення мисливського господарства витрачено 3,5 млн грн (проведення біотехнічних та заходів з охорони державного мисливського фонду). 

Протоколи та вилучена зброя
Державна лісова охорона та єгерська служба склали 126 протоколів на порушників правил полювання, вилучено 28 одиниць зброї. Найефективніше спрацювали ДП «Камінь-Каширське ЛГ» (19 протоколів), ДП «Шацьке УДЛГ» (14 протоколів, вилучено 3 одиниці зброї).

Заготівля деревини
Держлісгоспи області заготовили 1050,7 тис. кбм деревини, з яких 672,5 тис. кбм – від рубок головного користування. За обсягами освоєння лісосічного фонду Волинь займає 5 місце після Житомирського, Рівненського, Закарпатського та Чернігівського обласних управлінь лісового та мисливського господарства. Відповідно до затвердженої Кабінетом Міністрів України Концепції реформування та розвитку лісового господарства держлісгоспами області було створено передумови ринку послуг суб’єктів підприємницької діяльності, які проводять заготівлю деревини. З вищеприведених обсягів штатними робітниками заготовлено 536 тис. кбм, або 51%. Суб’єктами підприємницької діяльності – 515 тис. кбм, що становить 49%. У штаті працює 102 бригади – 363 особи. Послуги із лісозаготівлі надають 455 робітників, які входять у 125 бригад.

Курс – на ефективне господарювання
Відбір ділових лісоматеріалів від рубок головного користування становив 83% і досяг 560 тис. кбм за рахунок максимального відбору спецсортиментів та пиловників вищих сортів. Рівень заготівлі фансировини вільхи та берези доведено до 49%, пиловника хвойного – до 78%, фанерної сировини і пиловника дубових І сорту – до 12% від обсягу освоєння цих порід. Зокрема, лісгоспи області відібрали 96,2 тис. кбм фансировини рядової. Забезпечено відбір фансировини дубової в обсязі 1790 кбм, зокрема І сорту – 541 кбм. Заготовлено 330,7 тис. кбм пиловника хвойних порід, при цьому витримано обсяги виходу пиловника І-ІІ сортів згідно із сортиментною структурою. Основними завданнями лісозаготівельного виробництва  залишається подальше підвищення культури ведення лісозаготівельних робіт, постійна робота зі збільшення виходу ділової деревини.

електронний облік
Відсоток маркування із заготівлі деревини у вересні-грудні становив 100%, загальна тенденція ведення ЕОД має значний ріст порівняно з І півріччям ц. р. 100% впровадження електронного обліку деревини дозволить оптимізувати виробничу діяльність держлісгоспів області, підвищити якість обліку лісопродукції, зменшити час оформлення документації та кількість паперообігу. Окрім того, це дасть змогу ефективніше боротися з незаконними рубками та налаштує вітчизняний ринок лісопродукції відповідно до вимог Євросоюзу. 

Лісові дороги
Розвиток лісотранспортної мережі є одним із пріоритетних напрямків роботи ВОУЛМГ та лісогосподарських підприємств. На 2015-й було заплановано збудувати та відремонтувати 102 км лісових доріг, зокрема збудувати земляного полотна – 45 км, відремонтувати та відновити – 57 км. Окрім того, облаштувати дорожнім покриттям 53 км, із них доріг щебеневим покриттям – 16 км. Усі показники виконані. Вартість будівництва становила понад 9 млн грн, проектно-вишукувальних робіт – біля 500 тис. грн. Планові завдання на 2016 р. залишаються на рівні минулого року. Необхідно збільшити протяжність облаштування доріг із щебеневим покриттям до 30-35 км. 

Лісопереробка
У звітному періоді перероблено 252,4 тис. кбм деревини, що на 32,4 тис. кбм більше, ніж за 2014 р. Випущено 86,4 тис. кбм заготовок для європіддонів, 15,1 тис. кбм пиломатеріалів та 2,7 тис. кбм заготовок дубових. Порівнянно з 2014 р. вихід з 1 кбм зріс на 319 грн і становить 955 грн, а в ДП «Цуманське ЛГ» – 1156 грн, ДП «Любомльське ЛГ» – 1048 грн, ДП «Ківерцівське ЛГ» – 1020 грн.
Нові завдання
Ратнівським, Ківерцівським, Колківським, Камінь-Каширським і Любомльським держлісгоспами встановлені і працюють нові технологічні лінії із виготовлення заготовок для європіддонів. Вагомим важелем підняття ефективності деревообробного виробництва є подальший розвиток сушильних господарств. За звітний період висушено 18,5 тис. кбм пиленої продукції, за рахунок чого отримано додатково 1,8 млн грн коштів, або вартість одного кубометра сухої продукції зросла на 11%.

Програма «Біопаливо» 
Сьогодні розроблено проект «Програми створення ринку виробництва і споживання твердого біопалива у Волинській області». Ним передбачено щорічне використання 234,6 тис. кбм деревних відходів, зокрема 56,8 тис. кбм лісосічних та 177,8 тис. кбм від переробки, які утворюються в держлісгоспах.

Фортифікаційні споруди у секторі «М»
Весною-влітку наші підприємства надали послуги на будівництві фортифікаційних споруд у районі Маріуполя на 1,5 млн грн будівельно-монтажних робіт.

Заробітна платня
Середній рівень заробітної плати штатних працівників сягає 4603 грн (3175 грн – у 2014 р.). Порівняно з минулим роком ріст заробітної плати становить 145%. Середньомісячний фонд заробітної плати сягає 13,2 млн грн. Найбільший рівень заробітної плати у Шацькому лісгоспі – 5899 грн, Маневицькому – 5650 грн, Городоцькому лісгоспі – 5463 грн. Загальна чисельність штатних працівників у системі ВОУЛМГ – 2850 працівників,  зросла порівняно з 2014-м на 608 працівників. 

Податки
Минулого року підприємствами управління внесено коштів до зведеного бюджету та сплачено єдиного соціального внеску в сумі 192 млн. 734 тис. грн (101 млн грн – у 2014 р.). 

Благодійна допомога
Державні лісогосподарські підприємства брали активну участь у наданні благодійної допомоги для забезпечення Антитерористичної операції на Сході нашої держави всім без винятку військовим підрозділам, фізичним особам та волонтерам. Структура допомоги така:

Дрова для сімей учасників АТО 
1. Відповідно до доручення голови облдержадміністрації на безоплатній основі забезпечено дровами паливними 2 тис. 680 сімей учасників АТО. Всього поставлено 15 тис. 755 кбм дров. Загальна сума витрат становила  3 млн 021 тис. грн. Це витрати на заготівлю дров, сплату податків, їх доставку.

На оборонні заходи держави
2. На заходи із забезпечення оборони держави було перераховано 1 млн 549 тис. грн. Зокрема: кошти лісгоспів – 1 млн 433 тис. грн; кошти профкому – 67 тис. грн; добровільні пожертви працівників – 49 тис. грн.
3. Закуплено товарно-матеріальних цінностей на суму 311 тис. грн (каски, бронежилети, засоби гігієни).
4. Надано благодійної допомоги власним товаром на суму 2 млн 204 тис. грн. 
5. З початку Антитерористичної операції було мобілізовано 54 працівники. Всі вони були забезпечені необхідними засобами захисту.

Електронні закупівлі
Лісогосподарські підприємства для підвищення прозорості та відкритості закупівель товарів (робіт, послуг) здійснили перехід до системи електронних закупівель товарів (робіт, послуг) на базі програмного забезпечення «APS Tender». За листопад-грудень 2015 р. підприємства закрили 3604 заявки та 264 тендери. Сума закритих заявок сягнула 45 млн 764 тис. грн. 

Ефективність, інвестиції, інновації, кадри
Питання ефективного використання лісових ресурсів, формування нових економічних виробничих відносин, впровадження інвестиційних проектів та інноваційних технологій, питання кадрового забезпечення перебувають на постійному контролі обласного управління. Разом ми примножуємо зелене диво Волині, яке не тільки милуватиме зір, а й принесе екологічні дивіденди. Волинські ліси – одні з найкращих в Україні, вони творяться для століть.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (68) - 15.1%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (205) - 45.7%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (121) - 26.9%