Пані з Линева

Пані з Линева

Світське життя минулого століття.

Перша депутатка від Волині була феміністкою, носила модні сукні, а після зміни влади від усього багатства у неї зосталася… одна кімнатка в колишньому маєтку і корова.

...У 1922 р. вибори до парламенту Речі Посполитої на Волині виграла… жінка. Олена Левчанівська була першою жінкою-депутатом, котра взялася представляти інтереси волинян у тогочасному сенаті РП.

...У її рідному с. Линів Локачинського р-ну вже майже нічого не лишилося від хоромів.

...Майбутня сенаторка  екстерном екзамени склала за гімназійний курс при Олександрійській жіночій гімназії в Петербурзі, потім панянка із села вступила на філософський факультет Віденського університету, а згодом вчилася в Лейпцігзькій консерваторії по класу фортепіано.

...Депутатка з Линева працювала в комісії закордонних справ і терпіти не могла партій. Шестеро українців, які тоді (включно з Левчанівською) увійшли до сенату РП, створили в парламенті Український клуб і вимагали автономії землям Західної України.

...Чоловік сенаторки вчителював у Луцьку.

...Дівоче прізвище Левчанівської – Гродзинська. У ній не було ні краплі української крові: батько –  німець Карл фон Гродзинський, мама – росіянка Тетяна Пряхіна.

...Щоб купити землю в Линеві, батько Левчанівської Карл фон Гродзинський узяв кредит. Але кредит давали тільки православним, тому він перехрестився, перейшов із лютеранства в православну віру і став Карпом.

...Серед іншого вбрання в музеї школи с. Линів є рукавички, які сенаторка одягала на прийом до Президента Чехословаччини Масарика у 1922-му. А ще – літні сарафани і блузи Левчанівської, збережені дочкою Іриною.

...1927-го закінчилася її депутатська каденція. У 39-му панське майно радянська влада забрала, сенаторці лишили одну кімнату і корову.

...За спогадами доньки Ірини Левчанівської, ім’я О. К. Левчанівської  (як жертва №43/3-37) значиться у списках розстріляних 3435-ти українців, які підписані 24 квітня 1940 р.

...Цього року – минає 135 літ від дня її народження.

Олена ЛІВІЦЬКА. 

На фото автора:  портрет сенаторки Олени Левчанівської; вбрання зі шкільного музею; рукавичка, в якій депутатка  побувала на прийомі у Президента Чехословаччини; Олена Левчанівська  - у святковому вбранні; літній одяг заможної пані.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (68) - 15.2%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (205) - 45.8%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (120) - 26.8%