Секретний банк

Секретний банк

Скарби, які служать майбутньому, – під ногами!

Банк, про який піде мова, – один із найунікальніших в Україні. Він має куленепробивні стіни і згодився б навіть для зберігання золотовалютних запасів. 
Але тут зберігається елітне насіння, яке, втім, може вартувати не менше золотих злитків, особливо ж у неврожайні роки, коли потрібно заліснювати землі, а його нема. Адже дуб, як правило, щедро плодоносить раз у сім, а сосна – раз у три роки. Стихійне лихо, природні катаклізми, пожежі також можуть завдати відчутних ударів по лісонасіннєвій справі, тому лісівники намагаються створити стабілізаційний фонд насіння.
– Цей банк збудувано у 2007 р., – каже директор ДП «Волинський лісовий селекційно-насіннєвий центр» Тетяна Неводнічик. – Тут оснащено два автономних сховища, у кожному – свій температурний режим. Жолуді зберігаються у пластмасових бочках по 50 кг у кожній при температурі від 1 до 5 градусів, насіння сосни – у 10-літрових скляних бутлях при температурі 0-3 градусів.
За потреби на плантації біля с. Гаразджа Луцького р-ну можна накопичити до 5 тонн жолудів і до 2 тонн насіння сосни звичайної і зберігати впродовж 15 років. Хоч це й архіскладно, адже це залежить ще й від вологості: якщо у насіння сосни вона має 6-7%, то у жолудів – 60-90 %, що зменшує шанси для останніх, адже у них зневоднення навіть при ідеальному температурному режимі відбувається у 10 разів швидше.
– В одному бутлі зберігається 5 кг насіння, – наголошує Тетяна Неводнічик. – Це 150 тис. насінинок. Жолудів у кілограмі тільки 300.
Минулого року у лісах, підпорядкованих ВОУЛМГ, зафіксовано 99 пожеж, вогнем пошкоджено багато деревостанів. Згоріли і шишки, сподіватися на природнє поновлення не доводиться. Тим часом, за прогнозами науковців, гряде глобальне потепління, що суттєво позначиться і на лісівництві. Для лісівників – це виклик. Для лісовідновлення потрібно і саджанців, і насіння більше звичного. І вони мають бути в ось цьому банку. 

Завдяки турботі лісівників на Волині впроваджено науково обґрунтовану систему збору й обробки насіннєвого матеріалу, у 2015 р. лісогосподарства заготовили 56,7 тонни лісового насіння, зокрема сосни звичайної – 1545 кг та дуба – 47 тонн. 
– Тонну картоплі чи буряків не так просто накопати, – каже головний спеціаліст відділу лісового господарства ВОУЛМГ Володимир Неводнічик. – А тут понад півтори тонни тільки насіння сосни… Це ж кожну шишку потрібно було зірвати вгорі, вилізти на драбину чи й саме дерево… Лісоводи для своїх потреб заготовляють насіння 28 порід. Усе насіння обов’язково перевіряється на посівні якості. Нині воно апробовано Рівненською зональною лісонасіннєвою станцією виключно по І та ІІ класах якості. 
– Яка схожість насіння і жолудів, що зберігаються у банку? – цікавлюся.
– Наше насіння має перший клас якості, а його схожість стабільно фіксується на рівні 98,9%.
Тут же, на дослідних площах щорічно вирощується до 2 млн сіянців сосни, 1,2 млн сіянців дуба звичайного, 1600 сіянців сосни колючої, тисячі сіянців і саджанців 260 видів дерев та декоративних кущів. Їх приживлюваність 99%.
Сергій ЦЮРИЦЬ.
На фото автора: майбутні сосни; банк насіння.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (68) - 14.8%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (212) - 46.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (124) - 27%