Гроші, світло й темні схеми

Гроші, світло й темні схеми

«Чому за електроенергію деруть із дачників утридорога?!»

Власники городів нині – у весняних клопотах. Навіть із міста їдуть до своїх шести соток-годувальниць. Але серед топ-новин у дизелі – не розсада і міндобриво, а «драконівські» ціни на світло. 
– Що то вже робиться?! Куди влада дивиться?! – обурюється сивочола жінка. – Мало того, що ніщенську пенсію дають, лікарства які дорогі, так іще на тобі – стали з дачників дві шкури дерти за світло! 
Із 1 березня світло стало ще дорожчим. І то не край!
– Хай би там на верхах попробували на шести сотках поробити, – емоційно додає чоловік, спираючись на лопату. – Може б, докумекали, що ми не олігархи і навіть не фермери, а старі бідні хворі люди, які не хочуть вмерти з голоду!
Причина людського обурення – ціна електроенергії, кіловат якої вартував для дачників 1 грн 8 коп.
Як переповідає пенсіонер Леонід із масиву «Промінь», його дружина  ще влітку поцікавилася в електриків: «Почім буде світло для народу?». Ті відповіли: «Гривня вісім». Та ні Леонід, ні його дружина не повірили: мовляв, помилилися хлопці чи пожартували, бо ж про подорожчання ніхто ніде оголошення не вивішував.
Тоді не повірили, а тепер, перед початком нового сезону, пішли за електроенергію сплатити й дізналися: таки не збрехали хлопці. Ба більше: з 1 березня світло для дачників ще більше подорожчає! 
– Це просто знущання! – переходить на крик Леонід. – Одна й та сама лінія завертає на село, й там люди за світло платять по 47 копійок, а на масиві «Промінь» – у два рази дорожче! Так поступати з пенсіонерами – це велика несправедливість.
Садівничі товариства на власний розсуд встановлюють розцінки?
Однак те, що за логікою несправедливе, за законом – цілком нормальне. Бо кожен житель села чи міста офіційно називається «фізична особа» і для таких клієнтів «Обленерго» продає світло за нижчою ціною. А кооператив (чи садівниче товариство), членами якого є дачники, – це вже юридична особа, котрій законодавство передбачило вищий тариф.
Це підтвердив і завідувач сектору НКРЕ КП у Волинській області Андрій Козачук. Цитуючи відповідну постанову Нацкомісії, він пояснив:
– Дачний кооператив, садівниче товариство чи подібна юридична особа має окремі розцінки. Колись вони були нижчими, ніж для населення. Потім – такими ж. А тепер вищими. Тому звернення та скарги надходять до нас регулярно. 
Невдоволення людей цілком зрозуміле. Економний житель села, який у місяць накручує менше 150 кВт, платив із вересня до лютого включно всього по 46 коп. А дачник, як би не старався, викладав більше гривні за 1 кВт (хоча обленерго продавало кооперативу світло по 79 коп.).  
Утім, ще гірша ситуація у пенсіонерки Людмили, якій не пощастило жити поряд із садівничим товариством «Струмівка». Багато років тому жінка оселилася на хуторі поблизу Лища, за документами вона – жителька села. Але невдовзі хутір заповнився дачами, з’явилося садівниче товариство, воно взяло хутірську підстанцію собі на обслуговування і відтоді встановлює розцінки на електрику як для дачників, так і для частини селян.
– Доки світло вартувало 30-50 копійок за кіловат, ми якось заплющували очі на це самоуправство (бо з тим товариством ні я, ні сусіди договорів не підписували). Та коли з вересня у мене щомісяця по 400 гривень із гаком стало накручувати одне тільки світло, ми вже не витримали!
Ще більше ускладнює проблему неможливість оформити субсидію на «дачну» електроенергію.
– Хоча це питання в компетенції органів соцзахисту, але поміркуймо самі: якщо сім’я має низькі доходи, замість неї частину вартості послуг повертає держава напряму в обленерго. А у випадку з дачниками за електроенергію платить кооператив, причому загальну суму. Тобто нема механізму адресної компенсації.
Аби вийти з такої патової ситуації, частина жителів села Лище зверталася до керівників садівничого товариства, щоб відмежуватися від дачників і платити за світло без накрутки посередників. Та аби цей задум реалізувати, потрібні немалі фінанси. Бо спершу люди мусять власним коштом відремонтувати електромережі (а вони на дачних масивах у жахливому стані). Потім – переоформити всю необхідну документацію (теж за свої гроші). Словом, коли всі витрати окупляться – не відомо. 
Аби кожен із наших читачів міг порівняти розмір плати за світло із реальними тарифами «Волиньобленерго», пропонуємо вам таблицю подорожчання1 кВт/год. електроенергії, яке очікує на волинян
Оксана БУБЕНЩИКОВА.
*Юридичні особи з категорії дачних кооперативів, садівничих масивів тощо купують електроенергію за ціною в середній колонці (тобто як жителі міста, що споживають щомісяця більше 100 кВт). А далі керівництво кооперативу самостійно встановлює розмір доплати за світло  для кожного будинку на масиві.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Хто в раді головний: депутати чи голова?

Хто в раді головний: депутати чи голова?

Голова, бо обраний всенародно. (1) - 33.3%
Депутати, адже можуть його звільнити. (0) - 0%
Виборці, бо вони носії влади. (1) - 33.3%
Мені байдуже. (1) - 33.3%