Чим то маму здивувати?

Чим то маму здивувати?

У с. Веселе 8 Березня зустріли з дивовижними подарунками.

Чого тільки ми не отримували й не дарували у День весни, краси та Жінки. Бо хай започаткували свято революціонерки Клара Цеткін і Роза Люксембург, однак про це вже давно всі забули. А от потішити маму, бабусю, дружину, сестру чи маленьку доню вважає за обов’язок кожен люблячий чоловік.  Питання тільки – чим?
У с. Веселе Луцького р-ну відповідь на запитання вже знають. Ба більше – врочисто його втілили. І допомогла в тому місцевий знавець сувенірної моди Тетяна Чабан. Майстриня підтверджує: тренди – штука мінлива. Бо якщо років 30 тому дарували три тюльпани, гілочку мімози і рушничок зі словом «Мама!», то зараз асортимент презентів – аж очі розбігаються. А позаяк Тетяна Дмитрівна – не просто знавець моди, а й учитель, то розмову продовжуємо у кабінеті трудового навчання, де дітки майже місяць чаклували над сюрпризом для своїх матусь.
– У школу я потрапила з бібліотеки. А ще була однією з небагатьох у селі, котра вміла шити, кроїти, плести, в’язати, вишивати. Мене запросили повчителювати. І ось уже 12-й рік я розкриваю учням секрети рукоділля й цікавих дарунків.
Пригадуючи перші роки у школі, Тетяна Чабан розказує:
– Був період, ми дивували матусь кухонними дрібничками. Шили фартухи, підхвати, оздоблювали рушнички. Модним було дарувати квіти, виготовлені з дротів і шерстяних ниток, – демонструє вчителька букет, який досі красується у вазі.
Років п’ять тому у тренді були вироби з атласних стрічок. Здебільшого – троянди, соняшники, жоржини. Одні мами отримували квіти в майже натуральний їх розмір. Іншим діти дарували атласні вироби, приклеєні до полотна й обрамлені в рамочку.
– А останніми роками найбільше захоплення в жінок – од прадавніх оберегів та  виробів із бісеру, – провадить Тетяна Дмитрівна. – Приміром, нескладні у виготовленні, але ефектні для презенту саморобні підкови, які притягують у дім любов і достаток. Для цього ми вирізаємо з цупкого картону заготовку у формі підкови, покриваємо її клеєм, обмотуємо мішковиною і поверх на силікон чи клей кріпимо всяку-всячину.

Квасолина – на гроші
Мак – сімейний спокій
Безсмертник – здоров’я
Шипшина – краса та молодість
Часник – захист од лихого
Колосок – заможність
Перчина – чоловіча сила

Такий оберіг зберігається до наступної весни. А якщо хочете лишити його на довгі роки – покрийте тонким шаром лаку.
Зараз модно також дарувати домовички, ляльки-мотанки. Бо це не просто ексклюзивний сувенір, а й потужний оберіг, який дійшов до нас крізь тисячоліття.
– Кожна з ляльок не схожа на іншу. Але виготовляються вони за чіткими, давно усталеними правилами, – наголошує Тетяна Чабан. Приміром, усі елементи повинні бути натуральні. Під час зав’язування кожного вузлика на ляльці годиться примовляти «на щастя», «на здоров’я», «на добробут», а щоразу, як нитку відрізаєте, треба казати «відтинаю – лихе під землю ховаю».
– Ляльки-мотанки не мають обличчя (і його не можна домальовувати!). А замість лиця ми намотуємо нитки у формі прямого хреста (причому в тому ж напрямку, як рухається сонце). Такий хрест символізує божественне (вертикальна смуга) і земне (горизонтальна), а також чотири сторони світу й чотири пори року, – додає педагог.
Даруючи одна одній такі обереги, українські жінки здавна вважали, що лялька-мотанка вбирає в себе негатив. І коли в родині, не дай Бог, сталася біда, то аби все лихе пішло за димом – треба спалити й ляльку-мотанку.
– А ще в нашому селі (як і, гадаю, всюди на Волині) дуже популярні вироби з бісеру, – провадить Тетяна Чабан. – У попередні роки ми вишивали з намиста різні картини. А от на нинішнє свято Весни разом із учнями виготовили бісерні букетики.
Хоча намистинки нанизувати –  дівчача, здавалося б, робота, втім хлопці-семикласники теж охоче долучилися до справи. Зізнаються, такий сувенір виготовити не просто. Особливо непосидючим школярам. Але думка про те, що букетик для матусі – згадка на довгі роки, справді допомагає. Тож так само, як бісеринку за бісеринкою, діти донизали до кожної квітки свою любов до найріднішої – МАМИ!..
Оксана БУБЕНЩИКОВА.
Фото автора. 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 14.7%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (220) - 46.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (130) - 27.3%