Як створювався ВІА «Світязь»?

Як створювався ВІА «Світязь»? В юнацькій бібліотеці проведуть вечір спогадів про легендарний ансамбль.

Історія вокально-інструментального ансамблю «Світязь», що був створений 50 літ тому, починалася, як історія «оркестру по боротьбі з джазом», зазначають у волинській обласній бібліотеці для юнацтва. Саме у стінах бібліотеки 30 березня о 15 год. відбудеться захід, присвячений півстолітньому ювілею ВІА «Світязь».

У другій половині 1970-х, мабуть, не знайшлося б в Україні жодного музиканта, який би не знав про “Світязь”. Хоч у кожній обласній філармонії діяв бодай один відомий і популярний ВІА, все ж касових, до яких належав і самобутній волинський ансамбль, було не так уже й багато. У “Світязі” завжди робили ставку на високопрофесійних музикантів. Започаткував це Валерій Громцев, а продовжили Олександр Сєров, Станіслав Чуєнко, Іван Благун, Олександр Гаркавий… Не забуваймо, що солістом “Світязя” був один із метрів вітчизняної пісні й улюбленець не одного покоління Василь Зінкевич.
Ансамбль спершу не мав вокаліста. Але згодом усі зрозуміли, що без фронтмена, чи фронтлайнера, як нині модно говорити, не обійтися. І тут втрутився його величність випадок: Василь Зінкевич покинув чернівецьку “Смерічку”, і йому одразу запропонували місце у новому ВІА. Тим паче, що ще з Чернівців він був знайомий з Валерієм Громцевим, адже співав його популярні пісні “Жовтий лист” на слова Володимира Івасюка і “Скажи, скажи” на вірш Василя Бабуха.

Ім’я Валерія Громцева в Україні в ті часи було на зразок “Пінк Флойда” для європейців. Він був не лише відомим композитором, музикантом від Бога, а й таким же аранжувальником. Кажуть, саме Валерій допомагав Володимиру Івасюку аранжувати “Червону руту”.


Для будь-якого музиканта робота у “Світязі” була школою професійного зростання. Варто визнати, що чи не основну роль у цьому відігравав Василь Зінкевич – людина, яка має рідкісний смак і відчуття часу. Завдяки йому і всім музикантам “Світязь” мав за честь називатися колективом номер один в Україні. А це зобов’язувало багато до чого. Зінкевич ніколи не давав спуску і можливості розслаблятися.

У 1988-му, коли у період економічної кризи у країні кількість концертів скоротилася, ансамбль припинив існування. Його музиканти Анатолій Говорадло та Дмитро Гершензон створили дует під такою ж назвою – «Світязь». В 2013 році Дмитро Гершензон виїхав на постійне місце проживання до Ізраїлю. Анатолій Говорадло мешкає в м. Житомирі, сольно виступає з командою музикантів в кращих музичних традиціях ще того великого та крутого колективу  – ВІА «Світязь». За всю історію такого потужного музичного колективу як ВІА «Світязь» в його складі було 33 музиканта. На сьогодні 12 з них – емігрували в інші країни, де вдається заробити на хліб з маслом і не падати з ніг від перевтоми і неможливості утримувати себе й родину своєю професією.

Олександр і Ольга Гаркаві упродовж багатьох років живуть і працюють у Канаді, там же – Михайло Мусієнко. Ігор Перчук, Льова Сорокотяж і Валерій Громцев – в Ізраїлі, Славко Тимофійчук – у Німеччині, Іван Благун, Роман Ланкіос, Віктор Петлій – у США, Олександр Сєров – у Москві…
ВІА “Світязь” Волинської обласної філармонії поруч зі “Смерічкою”, “Кобзою”, “Ватрою”, “Краянами” назавжди залишиться одним із найпопулярніших українських естрадних колективів, які формували і напрям національної пісні 1970–1980-х років.

Ще у стартовому складі Валерій Громцев заклав оригінальність і неповторність ансамблю – лише високопрофесійні музиканти-інструменталісти були. А як могло бути інакше, коли солістом був сам Василь Зінкевич – культовий співак не одного покоління. Хоч змінювалися склади і художні керівники (серед них був і Олександр Сєров, а разом з ним перебралася з Чернівців Лілія Сандулеса, яка мала у концертах “Світязя” власний вихід), усе ж стиль і почерк ансамблю залишалися стабільними – пісні волинян знали і любили повсюдно. Довгі роки у різних куточках України на всіх концертах ансамблю яблуку ніде було впасти. Поступово ВІА скоротився до дуету.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (72) - 13.5%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (233) - 43.7%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (164) - 30.8%