Чорнобильска дуля

Чорнобильска дуля

Якби Україна справді була незалежною державою, то вона ще б 25 років тому висунула Росії гігантський позов за колосальні матеріальні та людські втрати, які спричинив радіоактивний вибух на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС ім. Леніна.

Позавчора гучно вшановували 30-річчя з моменту другої за масштабами атомної катастрофи минулого століття: слідом за наслідками бомбардувань американською авіацією японських міст Хіросіми і Нагасакі 1945-го смертоносний вибух у Чорнобилі показав людству, що «мирний атом» може призвести до такого самісінького зла, як і військова зброя.

Авторові цих рядків доводилося працювати кореспондентом у 30-кілометровій зоні відчуження навколо ЧАЕС 1988-го. Дозиметри тоді пищали так, ніби їх поклали не в кишеню, а засунули в самісіньку горлянку реактора. Але ми, журналісти, могли перебувати, де завгодно, і мали шанс хоча б якось уникати небезпеки. Інші ж були людьми підневільними… Особливо шкода мобілізованих військовослужбовців: суто мирних людей переодягнули в одноразову солдатську форму і примушували фактично голіруч носити з епіцентру вибуху залишки радіоактивних матеріалів…

Ще 30 років назад у голові крутилася одна думка: а хто фінансуватиме рекультивацію території, котра перетворилася на тотальний ядерний могильник? СССР, в системі міністерства якого працювала ЧАЕС і в результаті злочинних вказівок перетворила виробничий експеримент на вселенське зло? Він і тоді дихав на ладан, а через 5 літ зовсім припинив існування. Міжнародна спільнота? Вона ж обіцяла в стислі терміни спорудити новий саркофаг, зробити безпечною забруднену землю та відшкодувати втрачені внаслідок закриття атомної станції енергетичні потужності! Та, як бачимо, в основних столицях світу радше воліють бачити цю частину України як експериментальну базу вивчення впливу радіації на людину та природу, ніж допомогти чимось ефективним і реальним…

Тепер, коли вже два роки триває Антитерористична операція на Донбасі та Україна фактично втратила Крим, мабуть, настав час ставити питання руба. І – перед Москвою!  Раз Росія перебрала на себе повноваження правонаступника СССР, під час існування якого й вибухнув реактор на ЧАЕС, то всі витрати, пов’язані з виплатою пільг та компенсацій потерпілим, а також кошти, необхідні для продовження робіт із рекультивації, повинен перераховувати в Київ саме Кремль. І – починаючи з 24 серпня 1991-го!

Але чому наша влада (від Леоніда Кравчука до нинішніх очільників) замість того, щоб ставити на порядок денний цілком логічну вимогу, намагається нашкребти в мізерній державній казні гроші, для того, щоб «закрити» «чорнобильські питання»? Чому демократична ФРН виплатила компенсацію тисячам українських остарбайтерів за їхній каторжний труд у Німеччині під час Другої світової війни, а ми не можемо вимагати від «правонаступниці-Росії» заплатити за її совєтські гріхи?

Володимир ДАНИЛЮК.

На фото Валерія КРИВОПАЛОГО: Володимир Данилюк оглядає могильник забрудненої радіацією техніки та продуктів харчування неподалік ЧАЕС.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (10) - 13%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (38) - 49.4%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (17) - 22.1%
Мене це не стосується. (9) - 11.7%