#ЯСвободаСлова

#ЯСвободаСлова У знак солідарності із Савіком Шустером у його боротьбі з режимом придушення свободи слова «Волинська газета» 28 квітня ц. р. заявила про те, що 5 травня, в день совєтського «Дня преси», її черговий номер у світ не вийде. Тим паче, що в справі боротьби з журналістами волинський губернатор та один із співзасновників газети Володимир Гунчик – справжній піонер усіх процесів!

Якщо в Києві тільки зараз додумалися позбавити права на роботу популярного телеведучого та творця програми «Свобода слова» Савіка Шустера, то волинський губернатор уже давно виступає в ролі посадовця, при якому в області виникає медіапорожнеча. Щось подібне відбувалося лише тоді, коли тут керував генерал Анатолій Француз. Але Володимир Гунчик може «похвалитися» більшим «рейтингом»: за час його правління на Волині знищено газети «Віче-інформ», «Телерадіогазету», «Хроніки Любарта»… А 28 квітня був змушений заявити про припинення випуску видання колектив «Слова Волині».

…Свавілля столичних чиновників у Страсний тиждень 2016-го щодо журналіста Савіка Шустера та його телестудії на Волині почалися ще в листопаді 2015-го після чергових роковин Жовтневого перевороту з ініціативи губернатора Гунчика щодо «Волинської газети». В обох випадках представники режиму та їхні підручні прагнуть позбавити представників мас-медіа права на роботу, а людей – правдивої інформації.

Незалежна медіа-профспілка України та Національна спілка журналістів України вважають дії державних органів зайнятості про анулювання дозволу на роботу Савіку Шустеру неправомірними.
«Вважаємо дії органів державної влади проявом правової цензури, намаганням використати правові механізми для перешкоджання вільному обговоренню критичної інформації про ситуацію в країні. Кожен має право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань – це конституційна гарантія має дотримуватися в Україні», – говориться у заяві.

Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ – Дуня Міятович також закликала українську владу оперативно розглянути питання дозволу на роботу, щоб права журналіста були дотримані і Савікові Шустеру було дозволено продовжувати свою роботу вільно і безпечно.
Сам Савік Шустер 26 квітня оголосив про початок акції #ЯСвободаСлова, а також оприлюднив заяву, де серед іншого сказано:

«Я оголошую голодування до тих пір, поки мені не повернуть право працювати в європейській країні під назвою Україна. Я в Європі народився, я в Європі жив, я в Європі здобув освіту, я Європу дуже люблю, моїм кумиром є Леонардо да Вінчі. Я за ці цінності готовий віддати дуже багато. Я буду голодувати, поки ці люди не змінять своє рішення».

У студії свого телеканалу він також висловив обґрунтоване побоювання, що в галузі свободи слова Україна починає скочуватися до реалій кремлівського режиму Путіна…

Висловлюючи підтримку Савікові Шустеру тв його колективу, вкотре засвідчуючи відданість основоположним принципам свободи слова в Україні, журналісти «Волинської газети» заявляють про свою солідарність у боротьбі за свободу слова. «Волинська газета» – єдине видання області, яке тісно співпрацює з програмою «Шустер.Live». Тому в єдино можливий для нас спосіб підставляємо своє плече підтримки київським журналістам та нашим побратимам із усієї України та окупованого Криму: реальним виявом цього стане невихід у світ «Волинської газети» у четвер 5 травня 2016 р., у день, коли в тоталітарній совєтській державі «святкували» «день преси».

Враховуючи заяву Президента України Петра Порошенка («Свобода слова є одним з найбільших надбань України після Революції гідності і є наріжним каменем демократії. Як гарант Конституції я захищав і захищатиму свободу слова у будь-яких її проявах. Тому сподіваюся, що відповідні служби у найкоротший час вичерпають інцидент із журналістом Савіком Шустером»), «Волинська газета» вкотре привертає увагу Ради з питань захисту професійної діяльності журналістів та свободи слова при Президентові України, усієї медіа-спільноти та правозахисних організацій на неприпустимість наступу на свободу слова як щодо Савіка Шустера і програми «Шустер.Live», так і колективу «Волинської газети».

Нагадуємо: 5 листопада 2015 р. колектив «Волинської газети» опублікував статтю під заголовком «Газета без Гунчика», в якому чітко вмотивував свою категоричну незгоду з діяльністю (бездіяльністю) одного зі співзасновників в особі тов. Гунчика, що загрожувало журналістам моральним і матеріальним знищенням та фактичною ліквідацією видання, яке випустило у світ понад 1000 номерів і яке на ринку друкованих мас-медіа функціонує з 1995 р. Журналісти також підтвердили своє прагнення, висловлене в серпні минулого року, щодо роздержавлення видання на основі чинного законодавства, про що було повідомлено в офіційному зверненні на адресу Президента України Петра Порошенка.
Реакція не забарилася. Того ж дня на офіційному порталі облдержадміністрації не тільки опублікували версію влади щодо цих подій, але й озвучили пряму погрозу – вийти зі складу співзасновників.
Для чого це було зроблено руками начальника відділу інформаційної політики Світлани Головачук?
Щоб створити «Волинській газеті» та її працівникам ще більше проблем організаційного та матеріального характеру.

Після того, як ми опублікували статтю «Котел Гунчика» про те, як мільйонер-губернатор узяв у держави кредит для придбання твердопаливного котла (що для простих людей просто нереально!), того ж дня 12 листопада 2015 р. губернатор вдався до практичного виконання своєї погрози: підписав розпорядження про односторонній вихід зі складу співзасновників. А 17 листопада знову руками працівників юридичної служби виконавчої влади області на чолі з начальником управління Віталієм Потапенком – висловив до газети претензію матеріального характеру, вимагаючи від і так незаможного колективу вимогу перерахувати в бюджет гігантську суму коштів!

Слідуючи духу і букві Закону України «Про реформування державних та комунальних засобів масової інформації», який вступив у дію 1 січня 2016 р., на початку січня ц. р. трудовий колектив на загальних зборах підтвердив, що братиме участь у пілотному проекті з роздержавлення. Незважаючи на офіційні повідомлення про проведення 12 лютого 2016 р. загальних зборів співзасновників «Волинської газети», губернатор Гунчик і сам не взяв у них участі, і не уповноважив для цього когось зі своїх підлеглих, наполягаючи на своїх листопадових претензіях. Окрім цього, з його злої волі «Волинську газету» не було включено до програми підтримки друкованих ЗМІ, співзасновниками яких є органи обласної влади та самоврядування, відтак колектив, який першим на Волині став на дорогу роздержавлення, не отримав жодної копійки передбаченої чинним законодавством підтримки.

Таким чином, листопадовий план морального та матеріального знищення «Волинської газети» продовжує діяти – незважаючи на публічні звернення до губернатора Гунчика з вимогою привести його діяльність до вимог чинного законодавства та морально-етичних норм. Не допомогли ні виступи народного депутата України Ігоря Гузя, ні заяви тверезомислячих депутатів облради, ні лист секретаріату обласної організації НСЖУ, ні клопотання Незалежної медіа-профспілки України… Складається враження, що губернатор Гунчик будь-якими методами прагне знищити «Волинську газету» та відбити охоту в потенційних інвесторів вивести її роботу на новий етап, наочно продемонструвавши: владу критикувати не можна!

Тому намагання дрібних чиновників зі столичного центру зайнятості та ДФС поставити палки в колеса не стільки Савіку Шустеру, як основоположним принципам свободи та демократії в Україні, це той шлях, який започаткував ще волинський губернатор Гунчик торік у листопаді і з якого не сходить по цей день.

Але вони неодмінно програють.

У цій боротьбі ми сподіваємося на розуміння та підтримку читачів і свободолюбної волинської громади в цей непростий для всіх нас час.

Разом ми переможемо!

Володимир ДАНИЛЮК,
головний редактор,
заслужений журналіст України.
Олена ЛІВІЦЬКА,
секретар первинної організації НСЖУ.
Оксана БУБЕНЩИКОВА,
голова первинного комітету НМПУ.


P.S. 28 квітня 2016 р. Київський міський голова Віталій Кличко на знак солідарності запропонував Савікові Шустеру ефір на муніципальному телеканалі «Київ». У випадку з волинськими медіа не спостерігається нікого, хто зупинив би деградацію місцевих медіа та допоміг вивести їх на новий етап розвитку.  

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

«Боротьба влади з коронавірусом SARS CoV-2 – це…

«Боротьба влади з коронавірусом SARS CoV-2 – це…

Ефективна протидія смертоносній інфекції. (4) - 6.6%
Нездатність адекватно реагувати на загрози. (15) - 24.6%
Відволікання уваги від чогось важливішого. (31) - 50.8%
Мене це не стосується. (5) - 8.2%