Перед Пасхою – затягнути паски?

Перед Пасхою – затягнути паски?

«У нас в районі не криза грошей, а КРИЗА ВЛАДИ», –

з цими словами один із учителів, не стерпівши безкінечного політичного «пінг-понгу» обіцянками і варіантами вийшов із сесійної зали, так і не дочекавшись того самого голосування, заради якого сюди, можливо, вперше в житті, прийшов. 
Представники педагогічних колективів з усього Маневицького р-ну прийшли на сесію, щоб вимагати у голови райдержадміністрації… зароблених грошей. Найболючіше, що йдеться про доплату за престижність учительської праці. Районна влада натомість, схоже, використовувала вчительські доплати, щоби вплинути на політичних опонентів (раз) і зекономити на більш зручні потреби як, наприклад, шкільні «Богдани» (два). 
І стала таким чином на лезо ножа: невдоволення у колективах наростало ще з початку року і зрештою вибухнуло «інтелігентним протестом».  Найцікавіше, що йдеться не про нестачу коштів: районний бюджет наповнюється і непогано себе почуває на другій сходинці після «столичного»  (Луцького р-ну), а вільних залишків, які й ділили на позачерговій сесії 20 квітня, назбиралося аж 11 мільйонів. Про що ж тоді?

Напруга у сесійній залі відчувалася із самих початків. Засідання розпочалося, щоправда, ніхто й півслова не сказав, що в кінці зали – в три ряди – розмістилися сільські вчителі. Так, наче й не помітили людей… Помітили. До трибуни зрештою рушив голова райдержадміністрації Андрій Линдюк і першим «задав тон» розмові: 
 «На превеликий жаль, політичні чвари дійшли й до нашого району, – говорить керівник виконавчої влади. – Я знаю, що кожне моє слово може бути перекручене. Але нами було проведено розрахунки, які показали: для відділу освіти цілком реально з власних резервів платити 15%  надбавки і в березні, і в квітні, і в травні. А далі побачимо…» 
Кожне слово керівника ловили присутні педагоги. У районі таких 1200… Вони не вважають, що прийшли «просити» особливого, надбавки – те, що гарантоване їм державою. 

 Торік на маневицьку освіту загалом було затрачено 94 млн грн. Цьогоріч фінансування суттєво зменшилося. За умови невеликого збільшення зарплат, здорожчання комунальних послуг – лише неповних 92 млн. Не забули ще, як уряд Яценюка просив затягнути паски?.. Так-от затягнули їх і сільські вчителі (не тільки в цьому районі, до речі), бо влада вирішила економити на їхній зарплаті. Перших два місяці маневицьким учителям платили 20% за престижність (але відтермінували «заміну»). У лютому на сесії прийняли рішення зменшити ці виплати до 15%. Під час затвердження змін до бюджету в лютому дійшли компромісу: 15% за рахунок економії на паливі. При цьому керівництво району зобов’язувалося при розподілі вільних залишків врахувати  потреби освітян. В надії на цю обіцянку допрацювали до квітня. А в квітні отримали відкоша: із місцевого бюджету влада погодилася виділити тільки 100 тис. грн на запчастини для автобусів. Решту, мовляв, шукайте в себе. Ресурс, до речі, теж запропонували. Начальник відділу освіти відверто розповів, як керівник райдержадміністрації нав’язував йому один варіант: не заплатити до Пенсійного фонду необхідних платежів за квітень. Мовляв, до середини травня заборгованості видно не буде, а тоді якось вирішиться (наприклад – за рахунок коштів на ремонти шкіл). 
Зрештою, майже 11 млн вільних залишків вистачило і на потужну підтримку місцевої медицини, і на ремонти бюджетних установ, латання доріг… Щодо зекономлених минулоріч освітянських лишків, то їх акумулювали на придбання шкільного автобуса (1 млн 400 тис. грн). Обіцяних коштів на надбавку не запланували. Не врахували і низку пропозицій депутатських комісій. Відтак частина обранців заговорила про непрозорий розподіл коштів: лише на ті об’єкти, які вигідні чи цікаві керівникам району. Власне, оце і вся політика… 
Та, говорячи про політичні чвари, Андрій Олександрович натякав на інше. Два місяці тому відділ освіти райдержадміністрації  очолив директор гораймівської школи, в минулому депутат обласної, а нині районної ради, свободівець Микола Давидюк. Відмовлятися від партквитка не став. Сьогодні ж Микола Степанович стверджує, що керівництво району саме його хоче зробити крайнім. Він узявся відстоювати інтереси вчителів, бо невдоволення у вчительському корпусі зростало. 

Знав би, що так буде, обмовився Андрій Линдюк за трибуною, «звільнив би вчора»... Щоправда, на сторону начальника і вчителів стали і депутати-свободівці, і батьківщинівці,  і самопомочівці, і позапартійні. 
«Такого, повірте, я ще не бачив у районі. Ваші дії можна назвати одним словом: цинізм. Яценюк зробив перший крок, коли забрав наші гроші і дав можливість виплачувати не 20% надбавки, а «до» 20%, – обурився Костянтин Давидюк, Копиллівський сільський голова, керівник Маневицької райдержадміністрації  у 2008-2010 рр. – Не робіть біднішими людей, бо вони й винесуть вас. Чому ніхто не дивиться, скільки субвенції припадає на одного учня?  Бо є різниця між міським луцьким чи ковельським учнем, який нікуди не їздить, і маневицьким сільським. А тепер: давайте купимо «Богдани» – і хай вчителі працюють безкоштовно? Один автобус вартує 1 мільйон 400 тисяч гривень! Є велика різниця між тими, хто тут працював раніше, і вами. Наша сила була в тому, що була наступність: Сопронюк дослухався до Кричкевича, Давидюк наслідував Барванова… А прийшов новий кандидат наук і сказав, що він буде не робити, а ділити!».
На що Андрій Линдюк  або усміхався у президії, або ховав очі, обхопивши голову руками. 

Під тиском громади керівники фракцій були змушені шукати варіанти фінансування.  Після перерви та погоджувальної ради торги продовжилися. То 500 тисяч, то 600, то зрештою 1 млн грн голова райдержадміністрації таки запропонував спрямувати на 20-відсоткові доплати вчителям. Хід конем, бо питання постало ребром: або шкільний автобус, або зарплати… Учителі мовчали. Опозиційно налаштовані обранці такий варіант розподілу лишків спершу не підтримали. «От бачите? Це вони так вас захищають», – посипалися фрази у бік присутніх педагогів від обранців від БПП… Напевне, саме це змусило запропонувати переголосувати болюче питання. Розподіл затвердили. Після чого депутати кількох фракцій демонстративно залишили залу, давши змогу колегам, яким дії влади до вподоби, попрацювати на самоті…
Олена ЛІВІЦЬКА.
На фото автора: Андрій Линдюк нарікає на політику; виступає Микола Давидюк; тут розміщена влада Маневицького р-ну; вчителі під час бурхливої сесії райради; хто займе порожнє місце на постаменті, де стояв Ленін?
P.S. Бюджетна арифметика могла б обійтися й серйознішими наслідками для керівника району. Неспроста заступник голови районної ради Ігор Терещенко, колишній Прилісненський сільський голова і учасник АТО,  під час чергової перерви, не витримавши, спересердя кинув у вічі голові райдержадміністрації: «Хочете, щоб ще й недовіру оголосили?».  До недовіри не дійшло. Але ця фраза у кабінетах маневицької влади, думаю, витатиме…


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (68) - 15.1%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (205) - 45.7%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (121) - 26.9%