У 82 роки пише писанки і собі, і людям

У 82 роки пише писанки  і собі, і людям

Хто її навчив розписувати яйця, вже й не пам’ятає, а от Пасхи без писанок не уявляє!

адія Яцук із с. Кременець Рожищенського р-ну  навіть у свій поважний вік досі до Великодня готує по декілька десятків писанок. «Крашанок, – каже, – я не признаю». 
За кілька тижнів до свята вона щороку, усе своє свідоме життя, береться за писачка. Хоч і руки трусяться вже, хоч і очі погано бачать, але писанки на Великдень мусять бути. У цьому вона свято змалечку переконана. На запитання, хто навчив писанки малювати, відповідає: «Ой, хіба знаю? В нашій родині всі їх писали: мої батьки, мої діди й навіть прадіди, то ніхто мене й не вчив. Я з цим росла. Дивилася і робила».
Родом жінка – із Холмщини. Понад 70 років тому 9-літнім дівчам разом із рідними була депортована з рідного хутора. Подалися на Дніпропетровщину, але, щоб вижити, вернулися ближче до своїх. Хоч і чоловік Надії Василівни – теж із Холмщаків, але до писанкарства не навчений. Бабуся ж досі мудрує над ними щовесни. Буває, хто просить 82-літню Надію Василівну, щоб наробила писанок і на їхню сім’ю. Хоч у неї самої – троє дітей, чотирнадцять  внуків і тридцять правнуків!
«Ото пішла в Рудку-Козинську (певне, до родичів в сусіднє село, – авт.), а там просить мене жінка, щоб і їй для внуків писанок намалювала. Сіла і за раз 70 яєць розписала, то вона мені аж 50 яєць за те дала. Ой люди, візерунками всякими, що в голову прийде! Але розписати, то – одне, треба їх ще правильно зварити!»  – наголошує бабуся. 
Для писанок важливо використовувати бджолиний віск. Віск із громовиці на яйці триматися не буде.  
Якщо використовувати замість барви лушпиння цибулі, то його спочатку треба зварити й добре схолодити. Тоді жінка кладе писанки просто в лушпиння з водою й ставить на вогонь. Доведе до кипіння й, коли чуть покиплять, знімає з вогню, дає схолонути й виймає ложкою. Якщо ж забарвлювати фарбою (тільки харчовою, а не для шерсті), то треба писанки скласти у капронову панчоху. Закип’ятити фарбу з водою, схолодити. В холодну воду (!) опустити панчоху й поставити на вогонь. Як покипить 2 хв., обережно вийняти, покласти на суху й чисту ганчірку. Витерти віск. Капнути на руку олії й натерти писанки для блиску. 

Олена ЛІВІЦЬКА.
Фото автора. 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (68) - 15%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (208) - 45.9%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (122) - 26.9%