Рак шкіри: як уберегтися?

Рак шкіри: як уберегтися?

Із настанням сонячної погоди більшість волинян спішать за гарною засмагою. Але те, що красиво, не завжди корисно. Більше того – перебування на сонці може перетворитися на смертельну загрозу!
Як лишатися гарним та здоровим, порадить головний позаштатний спеціаліст із дерматовенерології управління охорони здоров’я Волинської облдержадміністрації, головний лікар Волинського обласного шкірно-венерологічного диспансеру Леся Василівна КАРПЮК.
Хто в зоні ризику?
– Найбільше ризикують занедужати на рак шкіри ті люди, в яких шкіра, очі та волосся світлого або рудого кольору, особи з великою кількістю родимок або ті, в чиїй родині були випадки раку шкіри. А також ті, хто отримував сонячні опіки (сильні та повторювальні) особливо у віці до 15 років, та любителі відвідування соляріїв, включаючи UVA-солярії.
Які пухлини шкіри 
є найнебезпечнішими?
Меланома. У структурі всіх злоякісних новоутворень шкіри вона займає близько 10%, проте на неї припадає понад 80% (!) смертності в цій групі.
Коли варто занепокоїтися?
– Коли ви помітили нові родимки. У восьми випадках із десяти меланома з’являється окремо від вже існуючих родимок. Але може з’явитися і на місці вже існуючої родимки (в такому випадку родимка починає швидко змінюватися в розмірі, за формою або кольором).
Щоб переконатися у безпечності родимки, обстежте її за системою АКОРД 
А – Асиметрія (у здорової людини проведена через родимку риска ділить її на дві рівні половинки);
К – Краї родимки не мають бути нерівними, зубчатими, ніби рваними;
О – Окрас повинен бути рівномірний, без втрати кольору  та гранул, прожилок сірого, чорного чи рожевого кольору;
Р – Розмір: що більший розмір, то вищий ризик переродження родимки, однак і маленький діаметр не виключає ризику переродження;
Д – Динаміка (прояви будь-яких змін – збільшення розміру, товщини, зміна кольору, кровоточивість, поява кірочок – повинні вас насторожити).
Як запобігти недузі?
– Задля здоров’я волинян в області ще з 2009 р. в рамках проекту «ЄвроМеланома» відбувається БЕЗКОШТОВНА акція «Дні діагностики раку шкіри». Обстеження населення проводиться ДО КІНЦЯ ТРАВНЯ у Волинському обласному шкірно-венерологічному диспансері за адресою: м. Луцьк, вул. Шевченка, 30, тел. 723-651, 722-790, а також долучаються до акції дерматологи й онкологи  лікувально-профілактичних закладів Луцька й області.
Профілактика
– Варто відмовитися від соляріїв, не перебувати на пляжі з 10 до 16 години, берегти від сонячних променів дітей до 3-річного віку, не забувати про сонцезахисний одяг та аналогічні креми. Крім того, вкотре нагадаю: не можна заклеювати родимки. А в разі їх пошкодження чи видозмін негайно зверніться до лікаря!
А насамкінець побажаю: будьте здорові!
Поліна РУДЕНКО.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (3) - 10.7%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (16) - 57.1%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (5) - 17.9%
Мене це не стосується. (2) - 7.1%