«Фараон» народився в Машеві!

«Фараон»  народився  в Машеві!

У ці травневі дні відійшов у вічність понад 100 років тому польський письменник Болєслав Прус, автор багатьох літературних творів, що увійшли до скарбниці всесвітньої літературної спадщини. Але мало хто знає, що велику кількість своїх романів митець створив… на Волині. 
Маєтку, де він мешкав у дореволюційні часи, вже не залишилося. Але велетень дуб в с. Машів Любомльського р-ну, під яким він творив, і досі нагадує про Болєслава Пруса та його творчість.
Болєслав Прус (справжні ім’я та прізвище – Александер Ґловацкі) народився 20 серпня 1847 р. у м. Грубєшув Люблінського воєводства РП, а помер 19 травня 1912 р. у Варшаві. Він був учасником польського повстання 1863-1864 рр., вважається основоположником літературного напрямку критичного реалізму. Чи не найбільшу славу йому принесли романи «Емансиповані жінки» та «Фараон». Саме останній літературний твір був написаний Болєславом Прусом у маєтку в с. Машів, біла гігантського дуба, вік якого сягає понад 300 років. 

Це дерево отримало статус пам’ятки ботанічної природи в 2011 р. і перетворилося на місцеву родзинку. В усякому випадку, на міжнародній трасі сполученням Люблін-Ковель про нього повідомляють вказівники. Вони, а також місцевий люд, і ведуть повз древній православних храм до галявини, де вже на обійсті волинського селянина продовжує рости дуб Пруса. 
Машівський сільський голова Наталія Сахарук мріє про те, щоб пам’ять про геніального письменника допомогла перетворити це невелике село на один із найпривабливіших туристичних маршрутів. Тим паче, що директор місцевої школи Трохим Влащук дбає про шкільний музей, де є експозиція не лише про польського письменника, але й про інших відомих земляків. Наприклад, генерала міліції у відставці, екс-начальника УМВСУ у Волинській області Володимира Бородчука.

Щоб Машів не оминала жодна туристична група і щоб тут відбувалися масштабні літературні заходи, треба зовсім небагато: зрозуміти, що саме в таких місцях, як Машів, і повинне відбуватися єднання культур і народів.
Тим паче, що наступного року виповниться 170 років із дня народження автора «Фараона».
Сергій ШРАМЧУК.
На фото з архіву і автора: унікальний дуб і обкладинка легендарного роману; дорога у с. Машів до дерева, яке пам’ятає автора «Фараона».


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (3) - 9.4%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (20) - 62.5%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (5) - 15.6%
Мене це не стосується. (2) - 6.3%