Як у церкві вчили… не вірити в Бога

Як у церкві вчили…  не вірити в Бога

Нічого ліпшого совєтська влада не вигадала, як навіть у звичайнісінькій церкві облаштувати цитадель атеїзму і … водити туди сільських дітей на екскурсії. Про те, як вони до церкви  ходили вчитися не вірити в Бога, нині згадує чимало жителів с. Омельне Ківерцівського р-ну. Недовго, правда, проіснував горе-музей. А люди вірять і моляться у стінах старого храму дотепер!
Михайлівську церкву в Омельному збудували у далекому 1776 р. Як свідчить історія, зодчі не використали при цьому жодного цвяха (!), всі деталі зрублено сокирою.  А оплатили коштовне на той час будівництво місцевий поміщик Велігорський та сільські парафіяни. Трохи більше як через сто літ церква опинилася у межах володінь таємного радника внутрішніх справ Російської імперії на прізвище Носенко (саме він придбав польський панський маєток у селі після скасування панщини). За сприяння росіянина для церкви придбали новий позолочений іконостас, виконаний у російському стилі. Кажуть, подібних іконостасів лише три на всю Волинь. А у 60-х роках 20 ст. церкву в Омельному закрили на замок аж до 81-го…
Увесь той час селяни дбайливо оберігали святиню від руйнування,  вціліло й церковне начиння всередині. Але закрити храм, як виявилося, – це для совєтів надто мало… У 1981 р. у звичайнісінькій сільській церкві звичайнісінького села Омельне вирішили відрити музей атеїзму. Яке аж таке велике значення мала поява у селі цього закладу, важко здогадатися. Бо одна справа перетворити культові споруди на цитадель протидії релігії в місті (як це було з луцькими костелом Петра і Павла, де відкрили музей атеїзму, та з Хрестовоздвиженською церквою, де діяв планетарій),  зовсім інша –  Омельне. Чи то так старалися викорінити віру з цього села, чи то ініціатива когось із місцевих комуністів, невідомо. Але заклад діяв. А дітей із сільської школи водили туди на екскурсії, які проводили місцеві працівники культури. 
«Якщо чесно, то вже й не дуже згадаю, що нам тоді розповідали. Хоча мені малому тоді було дивно: зовні –  церква як церква, а всередині – плакати з мавпами (мабуть, про теорію походження людини Дарвіна) і стенди різні», – згадує нинішній Омельненський сільський голова Василь Зінчук, якому судилося ходити до музею десь у 85-86 роках у 10-річному віці.
Омельненці гордяться своєю древньою Михайлівською церквою Київського патріархату (нині там службу проводить отець Василь Довбуш, родом із Рівненщини).  І совєтська агітація не змогла викорінити у серцях цих людей віру в Бога та шану до прадідівських традицій. Покоління, яке застало ті атеїстичні екскурсії, сьогодні вже має своїх дітей, а то й онуків. З якими ходить до храму і молиться Богу. 
Олена ЛІВІЦЬКА. 
Фото автора. 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (68) - 15.1%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (205) - 45.7%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (121) - 26.9%