Подвиг кавалера ордена Почесного легіону

Подвиг кавалера ордена Почесного легіону

За місяць виповниться 100 років із моменту загибелі в небі над м. Рожище латвійського винищувача Едуарда Пульпе, котрий пройшов вишкіл у французькому війську і як союзник російської армії воював на Волині.
Століття тому наша область опинилася в епіцентрі найкривавіших боїв Першої світової війни. Після Брусиловського прориву російської імператорської армії чи не найбільше запам’ятався липневий епізод важких боїв на Маневиччині, де в лісах під с. Костюхнівка польські легіонери Юзефа Пілсудські здали перший важкий екзамен на здатність розбудувати за якийсь час власну державу…
На Волині в цей період воювали представники різних армій (німецької, російської і австро-угорської) та різних народів. Найтрагічнішою виявилася доля українців і поляків – вони опинилися по різні боки барикад. Та в цьому сенсі доля латиша Едуарда Пульпе – особлива. 
Він народився в м. Рига 22 червня 1880 р. З відзнакою закінчив фізико-математичний факультет Московського університету. Одночасно освоював ази авіаційного мистецтва у Ніколая Жуковського. Продовжив освіту в Геттінгемському університеті Німеччини.  Далі – викладання в рідній Латвії, де будує свій перший літак. У 1911 р. переїздить у Францію, закінчує Вище училище аеронавтики. Після початку Першої світової добровольцем вступає в лави французької армії. В повітряних боях із німецькими асами збиває 5 літаків противника. Тому – кавалер ордена Почесного легіону.
А на Волинь Елдуард Пульпе потрапив у 1915 р. у складі військової місії союзників.  Молодий лейтенант  воює в складі 13-го винищувального загону. У нашому небі збив 2 аероплани ворога. Загинув 19 липня 1916 р. над м. Рожище, вступивши в бій з трьома літаками противника…
Із нагородної справи щодо відзначення Едуарда Пульпе орденом Святого Георгія IV ст. від 16 серпня 1916 р.:
«Названий льотчик, незважаючи на переважну більшість сил противника, в 5 год. ранку вступив у бій над м. Рожище. Він розпочав атаку, але не зміг завершити її, бо в штурвал потрапила ворожа куля, і літак упав на землі. Невдовзі після падіння лейтенант Пульпе помер». 
Прощання з відважним льотчиком було велелюдним. Після відправи в Луцькому кафедральному костелі Петра і Павла Римсько-католицької церкви труну з тілом Едурда Пульпе відправили в Ригу, де він і похований.
Сергій ШРАМЧУК.
На фото з архіву: прощання з Едуардом Пульпе в Луцьку.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (68) - 14.8%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (212) - 46.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (124) - 27%