День журналіста чи свято працівника сфери послуг?

День журналіста чи свято працівника сфери послуг?

У порядку виплати пенсій тій категорії громадян країни, що належать до так званих переселенців (офіційно – внутрішньо переміщених осіб) сталися зміни. Постановою уряду від 14 березня 2016 р. № 167 передбачено, що, починаючи з 1 липня, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), які призначені внутрішньо переміщеним особам (зокрема переміщеним з АР Крим та Севастополя), здійснюється лише через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства “Державний ощадний банк України”. 
Про причини та особливості запроваджених змін, а також інших недавніх нововведень у системі пенсійного забезпечення – в актуальній розмові із начальником головного управління Пенсійного фонду у Волинській області Петром ФІЛІПЧУКОМ.
Петре Васильовичу, що спонукало до змін у виплаті пенсій? 
Ми як структура виконавчої влади у своїй роботі керуємося нормами чинного законодавства. Громадянам України, які досягають пенсійного віку (або в разі встановлення інвалідності), призначаємо пенсії. У свою чергу, всі громадяни мають також дотримуватися діючого на території України законодавства. Бо що таке пенсія? Це - надбання особи, яка відпрацювала певний період та сплачувала внески на пенсійне страхування. Зароблену пенсію може отримувати лише той, хто має на неї право, зокрема і внутрішньо переміщена особа. 
Що необхідно зробити внутрішньо переміщеним особам для отримання пенсії у липні цього року? 
Для продовження отримання пенсій необхідно відкрити поточний рахунок в установі Державного ощадного банку України та надати в територіальне управління Пенсійного фонду України, де заявник перебуває на обліку, такі документи, як заява про виплату пенсії через Державний ощадний банк України; заява про виготовлення електронного пенсійного посвідчення, як платіжної картки; паспорт; ідентифікаційний номер; фотокартка; довідка про взяття на облік, як внутрішньо переміщену особу. 
Хто буде виготовляти такі посвідчення? 
Виготовлення платіжних карток, які одночасно будуть пенсійними посвідченнями, для всіх внутрішньо переміщених осіб здійснюватиметься Ощадбанком. 
Чим відрізнятиметься електронне пенсійне посвідчення від старого? 
Нове електронне пенсійне посвідчення відрізняється від старого, тим що воно ідентифікує одержувача пенсії. Крім того, наповнене більшою інформацією про пенсіонера, зокрема, в новому електронному посвідченні проставляється група інвалідності та причина інвалідності, а також період, на який встановлена інвалідність. 
На який строк видаватиметься таке посвідчення? 
Строк дії карток, які одночасно є пенсійним посвідченням, встановлюється до трьох років за умови проходження фізичної ідентифікації клієнта в установах ПАТ “Державний ощадний банк України” перші два рази кожні 6 місяців, у подальшому кожні 12 місяців. Видача таких посвідчень розпочнеться з 1 серпня поточного року. Хотів би зауважити, що у випадку, якщо така особа не відкриє до 1 липня рахунок в Ощадбанку, то виплата пенсії в липні не буде здійснена. 
Із 1 травня 2016 року відбулося підвищення соціальних стандартів. Як це вплинуло на пенсійне забезпечення наших громадян? 
Державним бюджетом України на 2016 рік дійсно передбачено підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати з 1 травня цього року. Таким чином розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних зростає з 1074 до 1130 гривень. Відповідно, було підвищено всі складові пенсійних виплат, які розраховуються від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір підвищення для пенсіонерів – індивідуальний і залежить від складових пенсійної виплати та факту роботи. 
Які виплати не підлягали перерахунку? 
Не підпадають під перерахунок підвищення членам сімей загиблих військовослужбовців та померлих інвалідів війни; додаткові пенсії чорнобильцям І, ІІ, ІІІ та ІV категорій та компенсації за втрату годувальника вдовам чорнобильців. Підвищення зазначеним категоріям незмінні, оскільки постановами Кабінету Міністрів України розмір підвищень та додаткової пенсії встановлено у твердих розмірах, а не у відсотках від прожиткового мінімуму. 
Парламентарями ухвалено Закон України “Про внесення змін до статті 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” щодо порядку визначення заробітку для обчислення пенсії”. Як ці зміни вплинуть на пенсійне забезпечення? 
Законодавчим актом встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року, становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 30 червня 2000 року незалежно від перерв. А також передбачено, що положення цього закону поширюються на осіб, яким пенсії призначені і перераховані в період з 1 січня 2016 року до дня набрання чинності закону. Нагадаємо, що така норма законодавства діяла до 1 січня 2016 року. У зв’язку з цим, особи, яким пенсія призначена (перерахована) з 1 січня 2016 року до 15 квітня 2016 року без врахування заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року, мають право звертатися за перерахунком пенсії від заробітку будь-які 60 календарних місяців. Довідка про заробітну плату, яка надаватиметься до органів Пенсійного фонду за період по 30 червня 2000 року обов’язково має бути підтверджена первинними документами, на підставі яких її видали. 
Чи поновлено право дострокового виходу на пенсію жінкам, які досягли 55-річного віку? 
Право жінок на достроковий вихід на пенсію після досягнення 55-річного віку, яке вони мали до 1 січня 2015 року, на даний час не поновлено. 
Іноді трапляються випадки виникнення переплат пенсій із вини пенсіонера, з чим це може бути пов’язано і як цього уникнути? 
На жаль, частою причиною виникнення подібної ситуації є необізнаність і несерйозне ставлення до пенсійних справ самих пенсіонерів. Так трапляється, коли пенсіонер, влаштувавшись на роботу, не інформує органи Пенсійного фонду про зміну свого стану, який впливає на розмір виплати. Загалом розмір пенсії не залежить від розміру отриманої зарплати, але низка доплат, надбавок, підвищень, а також перерахунки пенсії (зокрема пов’язані зі зміною прожиткового мінімуму) залежить від факту працевлаштування. У зв’язку з цим пенсіонер зобов’язаний повідомляти територіальні органи Фонду протягом 10 днів про працевлаштування або звільнення з роботи (не важливо: за трудовою книжкою чи угодою), бо ці обставини, які впливають на розмір пенсійної виплати. 
Останнім часом усе більше пенсіонерів отримують пенсії через банківські відділення. Які переваги має такий порядок виплати? 
Тут є перевага і для пенсіонерів, і для пенсійної системи. Зарахування коштів на пенсійні рахунки відбувається не пізніше наступного банківського дня після проведення фінансування, тоді як шлях коштів від Пенсійного фонду України до сумки поштаря триває три робочі дні. Тобто виплата через банки значно скорочує термін обігу коштів, спрощує облік і контроль їх руху, зменшує витрати Фонду. 
Спілкувалася 
Уляна КЛИМЕЦЬ.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (68) - 15.1%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (205) - 45.7%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (121) - 26.9%