Реформаторські «сюрпризи» для волинських чиновників

Реформаторські  «сюрпризи»  для волинських чиновників

Починаючи з минулого місяця, волиняни живуть із новим законом «Про державну службу». Надій на цей документ покладали багато. Бо з одного боку, він мав забезпечити підбір висококваліфікованих кадрів, які би відчутно поліпшили якість роботи органів влади від районного до столичного рівнів. Із іншого боку, цей же закон обіцяв належну зарплату фаховим працівникам державної служби.
Чи виправдалися сподівання та які «підводні рифи» підготував реформаторський  документ – запитаємо в начальника міжрегіонального управління Нацдержслужби у Волинській та Рівненській областях Олега ЛАВРЕНЧУКА.
– Олегу Юрійовичу, реформа держслужби багатообіцяюча. Наскільки складно тепер буде стати держслужбовцем?
– У принципі, вимоги до кандидата не такі вже й жорсткі: повноліття, вільне володіння державною мовою, вища освіта: за рівнем магістра – для керівника (тобто держслужбовця категорії «А», «Б») або за ступенем бакалавра, молодшого бакалавра – для спеціаліста чи прирівненої посади (тепер це кваліфікується як держслужбовець категорії «В»).
Але зверну вашу увагу: відповідно до прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про вищу освіту», вища освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста (повна вища освіта) прирівнюється до вищої освіти ступеня магістра, а диплом про вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста (початкова вища освіта) прирівнюється до диплома про вищу освіту за освітньо-професійним ступенем молодшого бакалавра.
– Європа обіцяла: приймете закон – знайдемо 90 мільйонів євро на реформу держслужби. Чи відобразиться це на зарплатах чиновників?
– Оплата праці буде здійснюватися згідно з відповідним законом від 10 грудня 2015-го та постановою Кабміну від 6 квітня 2016-го (кому важливі деталі – може ознайомитися на урядових порталах). Розмір посадового окладу залежатиме від групи оплати праці та юрисдикції державного органу. Надбавки ж до посадового окладу за ранг державного службовця та вислугу років є та залишатимуться обов’язковими.
– Давайте на конкретному прикладі (скажімо – головного спеціаліста вашого управління) розкладемо все по поличках.
– Головному спеціалісту державного органу, юрисдикція якого поширюється на територію однієї або декількох областей, встановлено 3 тисячі 274 гривні посадового окладу. Якщо такому спеціалісту присвоєно 9 ранг державного службовця – надбавка 200 гривень до посадового окладу, а коли ще й стаж державної служби становить 7 років –  передбачається ще 21 відсоток до посадового окладу.
– Під час нещодавньої наради із активом профспілки держустанов Волині ви казали, що новий закон покликаний заохочувати старанних працівників.
– Так.  Керівники державної служби протягом двох років із дня набрання чинності Закону у межах економії фонду оплати праці мають право встановлювати державним службовцям додаткові стимулюючі виплати.
– Чимало держслужбовців нарікають: багато років поспіль сплачували значно більші від не держслужбовців внески до Пенсійного фонду, але з виходом на заслужений відпочинок це ніяк не відобразиться на їх фінансовому забезпеченні.
– Людей можна зрозуміти: в Законі України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» дійсно відсутнє поняття «спеціальні пенсії для державних службовців». Однак пункт 10 прикінцевих і перехідних положень Закону передбачає, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займали посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених на той час чинним законодавством про державну службу, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 1993 р. у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. А пункт 12 прикінцевих і перехідних положень Закону передбачає, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мали не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених на той час чинним законодавством про державну службу, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
– Реформаторський закон забороняє членство у політичних силах. Чи всіх держслужбовців Волині стосується це табу?
– Ні. Лише для тих, хто належить до категорії «А». На час державної служби така особа зобов’язана зупиняти своє членство у політичній партії. Однак усім державним службовцям забороняється обіймати посади в керівних органах політичної партії. Таким чином, Закон фактично ліквідовує політичні структури, що існували у державних органах. 
– Нещодавно на Волині був скандал: активісти вимагали у наших високопосадовців вибирати або депутатство в обласній та районних радах, або крісло голови держадміністрації. Ви як фахівець що скажете?
– Новий закон справді визначає, що державний службовець не має права суміщати державну службу зі статусом депутата місцевої ради, якщо такий державний службовець займає посаду державної служби категорії «А».
Але відповідно до роз’яснення Нацдержслужби, Конституція не допускає звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод людини та громадянина при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів і говорить про незворотність дії в часі законів та інших нормативно-правових актів.
Іншими словами, на осіб, які на день набрання Законом чинності є депутатами місцевої ради, не поширюється дія статті 10 Закону на строк, встановлений Конституцією України, або до дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради.
– Тобто, коли люди обрали депутата в районну чи обласну рада й довірили йому відстоювати інтереси громади, то виконувати покладені обов’язки обранець  зобов’язаний протягом усього терміну свого депутатства, незважаючи на роботу головою держадміністрації?
– Саме так.
– Дякую за конструктивну розмову.
Спілкувалася 
Оксана БУБЕНЩИКОВА.
Фото автора.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 14.7%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (220) - 46.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (130) - 27.3%