Час до лісу збирати лікувальні трави

Час до лісу збирати лікувальні трави

Улітку рослин, що допомагають лікувати різні хвороби, дуже багато. Це непомітні, але корисні грицики, дивина, ромашка, наперстянка, липа, звіробій, жовтушник й багато інших. А восени можна викопати коріння кульбаби, гравілату міського, лопуха. 
Кожна людина сама обирає спосіб, як поліпшити своє здоров’я, але незаперечним є значення фітолікування.
Зараз саме час збирати багно звичайне. Росте воно на болотах (мохових та торфових), переважно в соснових вологих лісах, на купинах. Заготовляють у червні-серпні. Запах цієї рослини надзвичайно сильний, бальзамний, отож, сушити варто не у житловому приміщенні і не на сонці.
Багно звичайне відоме ще в ХV ст., його використовують в народній медицині і гомеопатії. Доведено, що багно пом’якшує кашель, особливо сухий, розслаблює гладкі м’язи бронхів, має протизапальні та болезаспокійливі властивості. Запах цієї рослини згубно діє на комах, отож із давніх-давен його пучечками розкладали в шафах, коморах, приміщеннях для тварин і худоби. Важливо, що проведені експерименти довели здатність багна звичайного розширювати судини та знижувати артеріальний тиск. Необхідно пам’ятати, що вся рослина токсична, отож, підходити до лікування треба з обережністю.
При кашлі як відхаркувальний засіб застосовують настій: 1ст. ложка трави багна (в стадії цвітіння) на 1 склянку води. Пити по 1 ст. ложці 5-6 разів на день. Такий настій готують при ентероколітах, а при м’язовому та суглобному ревматизмі, бронхіальній астмі – настій з 2 ст. ложок окропу п’ють по ½ склянки 5-6 разів на день. 
Мабуть, немає людини, яка не чула про барвінок. Але не всім відомо, що ця вічнозелена рослина – лікарська. Цвіте вона в травні-червні в листяних лісах, на узліссях, схилах. Барвінок розводять на присадибних ділянках, садах і парках. Збирають наземну частину, сушать у приміщеннях, що добре провітрюються. При збиранні необхідна обережність, адже рослина отруйна. 
Барвінок відомий як лікарський засіб із давніх-давен. У Китаї барвінком лікують гіпертонію, а на Кавказі його застосовують як кровоспинний, в’яжучий, ранозагоювальний засіб. У барвінкові виявлено важливий алкалоїд – мінорин.
Настоєм барвінку спиняють кровотечі (маткові, носові). Для цього 2 ст. ложки трави відварюють у 2 склянках води і п’ють по ½ склянки 3-4 рази на день.
В Угорщині з барвінку готують медикаменти, що вживають при гіпертонії, спазмі судин головного мозку, серцебитті, неврозах тощо.
Лариса ШЕВЧУК, 
науковий співробітник Черемського природного заповідника.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (68) - 15%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (208) - 45.9%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (122) - 26.9%