Благоустрій міста

Благоустрій міста

Останнім часом у Луцьку загострилося питання, пов’язане з поліпшенням благоустрою міста. Чи правильно діє міська рада? Які з її кроків депутати підтримують, а які вважають не зовсім правильними? 
Чи можна було б уникнути конфліктів, 
що виникають як у стінах міської ради, так і на вулицях Луцька під час зустрічей із громадою?
Право висловити позицію надаємо всім політичним силам, які є у депутатському корпусі ЛМР

Богдан ВАВРИНЮК, фракція ВО «Свобода»: 

– Насправді двоякості ситуації зі спорудженням парковки біля «Променя» немає, адже під час масових заходів у цій частині міста (футбольний матч, концерт, змагання у спорткомплексі тощо) дійсно не вистачає місця, аби поставити автомобіль. Ні для нікого не секрет, що значна частина транспорту паркується на тротуарах, на проспекті Грушевського та в дворах будинків (мешканці яких проти майданчика для автівок). Тобто, викликає подив, коли намагання влади забрати транспорт з-під вікон житлових будинків обурює в мешканців.

Спорудження підземного переходу на Театральній площі – це питання, яке  потребує детального та всебічного вивчення. Звісно, місто має розвиватись і розбудовуватись, повинна вдосконалюватися інфраструктура, будуватися нові об’єкти й заклади. Але чи запропонований варіант рішення є оптимальним – важко сказати. На засідання виконавчого комітету, наскільки мені відомо, це питання було внесене як додаткове, в останній момент. Тому ні фракція, ні комітет міської організації ВО «Свобода» не мали змоги його детально вивчити й опрацювати.

Єдиним виходом із конфлікту на вулиці Лесі Українки є здоровий компроміс. Зрозуміло, що центральна пішохідна вулиця потребує реконструкції. Однак, важко це провести без заміни дерев, чиє коріння переплелось зі старовинною бруківкою-терлінкою. При цьому видалення здорових дерев з охайною кроною навряд чи знайде підтримку в громадськості. Разом із тим, не можна допускати, щоб у місті залишалися хворі «кривулі», пронизані дуплами, які б несли загрозу життю та безпеці лучан.

А щодо можливостей уникнення непорозумінь між владою і громадою, то якщо залишати все, як є, то, мабуть, усім депутатам (та й представникам інших органів влади) варто йти по домівках. Звісно, потрібно здійснювати безліч змін. Так, є прихильники й противники як дій влади в цілому, так і конкретних кроків зокрема. Але уникати непорозумінь варто шляхом публічності в роботі, а не тотальною бездіяльністю.

Петро НЕСТЕРУК, фракція «Солідарність»: 

– Моя позиція однозначна: парковка в районі «Променя» потрібна. Бо ми повинні дбати за місто і його розвиток. Водночас незрозуміла позиція окремих мешканців: хіба дерева чи земля під ними – то приватна власність конкретної людини? Ні. От хай і наводять лад на цій території  ті, хто відповідає там за благоустрій (не знаю, спортшкола це чи міська рада). Єдине, що має бути безумовним, – компенсація: за одне зрізане дерево має в Луцьку з’явитися не менше одного молодого деревця, щоб місто лишалося зеленим.
Про підземний перехід ми у фракції «Солідарності» питання не обговорювали. Тому можу озвучити лише особисту думку: в усьому світі міста, які розвиваються, розростаються вгору, під землю (бо ж їх територія не гумова). Відтак, нічого поганого не бачу, якщо в Луцьку як у прогресивному місті з’явиться підземний перехід. Інше питання – наскільки актуальним це є зараз.
За конфлікт на Лесі Українки чув та бачив. Проте довіряю діям виконавчих органів міської ради і переконаний: після реконструкції центральна вулиця стане окрасою Луцька, а дерев там буде не менше, ніж було.
А на запитання «Як діяти, щоб уникнути конфлікту влада-громада?» відповіді не дам. Бо ще надто мало депутатського досвіду маю. Але впевнений: через діалог порозуміння буде знайдено.

Олександр ЛАЗУКА, фракція ПП «Громадський рух «Народний контроль»: 

– Із огляду на ситуацію, яка склалася з питанням паркування транспорту біля “Променя” можна чітко сказати: це буде значною проблемою для жителів навколишніх дворів та викликатиме незручності на вулицях навколо торгового центру. Єдиний вихід – облаштування стоянки. Вірю у відповідальність підприємця у відновленні зелених насаджень.
Підземний перехід на Театральному та цивілізований торгівельний сектор у його межах не зашкодить нікому. Але доцільність цього об’єкта і його вигляд в архітектурному ансамблі центру міста не подобається багатьом лучанам. Потрібно максимально пристосувати проект до вподобань та бачення більшості жителів або тимчасово відкласти реалізацію проекту, доки не з’явиться соціальний запит на таку реконструкцію “серця” Луцька.
На вулиці Лесі Українки санітарне зрізування дерев, вважаю, не несе жодної шкоди. Але нам однозначно потрібно зберігати все, що ще не вичерпало свій ресурс і може принести користь місту.
Не захищаю виконавчі органи та владу міста загалом. Але думаю, зараз ідеться не про саму суть проблеми, а про дієвість механізмів здійснення владних повноважень і координації дій влади та жителів.
Саме у цьому випадку треба визнати: попри все, був етап громадського обговорення, на якому ніхто із жителів не вносив змін до проекту реконструкції. Відповідно, маємо конфліктну ситуацію, причиною якої стало несвоєчасне реагування лучан на пропозицію влади стосовно реконструкції. З цього лучани змушені навчитися вносити своєчасні пропозиції в громадському обговоренні проектів, виконавчі органи та депутати – працювати над тим, щоб зробити висловлення позиції громадян більш доступним. Проте, мушу визнати, що тепер розумію: потрібно ще й контролювати, щоб громадяни навчилися своєчасно використовувати наявні інструменти волевиявлення.

Аркадій СОЛОМАТІН, фракція Радикальної партії Олега Ляшка:

– Щодо двоякої ситуації з парковкою біля кінотеатру «Промінь», через яку доведеться зрізати 15 дерев у сквері, то ми були проти. І не тому, що там парковки не треба чи нових насаджень, а тому, що нам не показали: а що буде взамін? 
Але виконком, як ви знаєте, нашу думку не врахував і таки прийняв рішення щодо облаштування паркінгу на Грушевського. 
Так само виник конфлікт міської ради з громадою через необізнаність із тим, що планується на вулиці Лесі Українки. Депутати нашої фракції теж виїжджали, слухали позицію комунальних служб і першого заступника міського голови Тараса Яковлєва. Побачили нарешті план реконструкції на Лесі Українки. І тільки після того могли зробити висновок, що центральна вулиця міста має дійсно стати кращою.

Якщо говорити про підземний перехід на Театральному майдані, то нічого поганого в ньому не бачу. Єдине «але», щоб під час будівництва переходу не було розрито половину центральної площі.

А загалом щодо дій міської влади з питанням благоустрою, то в окремих моментах дійсно треба жорстко діяти. Особливо щодо Старого ринку. Бо іноземці приїжджають і жахаються від панорами, яка відкривається під Луцьким замком. У туристично привабливому місці не повинно бути «шмоток над дорогою». Хіба що овочеві, ковбасні магазинчики, сувенірні крамниці.
А загалом, аби не виникало конфліктів, із людьми треба зустрічатися і спілкуватися.

Алла НАДТОЧІЙ, фракція ПП «Об’єднання «Самопоміч»:

– Під час виїзного Дня депутата проблему відсутності місця для паркування автомобілів біля «Променя» підняли якраз лучани: ті, які або самі відвідують центральний басейн, або привозять на заняття своїх дітей. І вже тоді люди просили: «Щоб не займати тротуари чи проїжджі частини дворів – облаштуйте місце для транспорту». Інвестор погодився. Пообіцяв навіть оновити фасад басейну (бо вказана ділянка належить басейну). Крім того, домовлено було замінити старіші дерева на нові. То чому б дійсно не зробити краще для міста і лучан?

Будівництво підземного переходу наша фракція ще не обговорювала. Але перш ніж сказати «так» чи «ні», ми повинні побачити проект, почути, що пропонує інвестор і чи достатньо в нього коштів для реалізації задуму. Щоб не вийшло, як у Старому місті: розрили й залишили на довгі роки.

Про дерева на Лесі Українки кожен може піти й переконатися: на багатьох пеньках видно – дерева були трухляві і потребували заміни. Просто задля уникнення конфлікту і в цьому випадку, і в можливих майбутніх міська влада повинна інформувати людей, запрошувати на збори для обговорення тих чи інших проектів. Якщо зміни очікуються масштабні, варто було б ставити скриньку скарг та пропозицій. Бо оголошення у приміщенні ЦНАПу чи на сайті міської ради – це не те джерело інформації, котре є доступним для всіх лучан.

Отож, зміни потрібні, але про все потрібно радитися з громадою. 

Вікторія ПОБЕРЕЖНА,  фракція ПП «Українське об’єднання патріотів – УКРОП»:

– Ситуація в Луцьку загострилася тому, що в першу чергу забудовнику потрібно було дане питання обговорити з мешканцями, пояснити ситуацію та  переконати у доцільності зрізання цих дерев, а не ставити перед фактом. Потрібно було досягнути певного компромісу: щоб були враховані інтереси як мешканців, так і забудовника біля кінотеатру «Промінь». Але цього не було зроблено, тому і виникла така двояка реакція громади.

На рахунок того, чи дерева старі, мені невідомо. І чи взагалі ці дерева хтось досліджував ?.. На думку мешканців, серед яких є біологи та екологи, дані дерева нормальні  і ще могли б  рости. 

Щодо підземного переходу на Театральній площі, то позиція нашої фракції є негативною. Перш за все об’єкт має бути зручним для переміщення громадян, а не для ведення бізнесу. Також не потрібно забувати про людей із обмеженими можливостями. Крім того, громаді досі не представили інвестиційного проекту, чітких строків завершення об’єкта та гарантій наявності в інвестора достатніх коштів для закінчення будівництва. Невідомо, що буде з археологічними  дослідженнями, чиїм коштом відбуватиметься перенесення комунікацій. Та й загалом: яка доцільність такого переходу (транспортні затори, великий пасажиропотік) – немає. 

Тепер за вулицю Лесі Українки. На мою  думку та думку мешканців, дерева не були аварійними. Для проведення реконструкції, перекладання бруківки вони не заважали. А для того, щоб висадити нові, потрібно більше 200 тисяч гривень! (це тільки за приблизними розрахунками: мали посадити нові клени висотою чотири метри, а їх приблизна вартість на сайтах –  5-6 тисяч). Також врахуйте кошти на вирубку дерев. Словом, усе це можна було б не робити, а зекономлені фінанси з міського бюджету спрямувати на більш важливі цілі. 

Отож, задля уникнення конфлікту, вважаю, міській владі потрібно діяти за принципами ефективності та раціональності. Крім того, перед реалізацією будь якого задуму – проводити громадські слухання, залучати максимум фахівців, радитись із громадою, представляти проекти для ознайомлення та обговорення всіма сторонами. Адже всі фінанси, які витрачаються з бюджету, – це гроші не депутатів чи міського голови, а кожного лучанина, який платить податки. 


Коментарі записала Оксана БУБЕНЩИКОВА.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 14.7%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (220) - 46.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (130) - 27.3%