Я теж хочу стипендію!

Я теж хочу  стипендію!

Стипендія є одним з головних стимулів до навчання, однак в Україні її можуть отримати лише ті, хто навчається на державному замовленні. Для платників – стипендія лиш мрія. Та чи така система в усіх країнах?
Заглянемо до сусідньої Польщі, де система вищої освіти суттєво відрізняється від вітчизняної. Теж саме можна сказати і про стипендії, які отримує молодь в Польщі. Потрібно розуміти, що відрізняється не лише розмір стипендії, але й умови її отримання. Існує кілька видів стипендій, а саме:
Соціальні стипендії -  це можливість отримувати фінансову допомогу від навчального закладу, якщо рівень доходу студента та його батьків, нижчий за прожитковий мінімум. До початку навчання студент звертається з відповідною заявою та документами, які підтверджують, що він із малозабезпеченої сім’ї. Розмір стипендії в кожному університеті різний. Деталі та список документів можна дізнатися, зайшовши на  головну сторінку вузу.
Стипендії для інвалідів – це різновид стипендії, який надається особам, у зв’язку з їхнім станом здоров’я та котрі можуть це підтвердити відповідною довідкою.
Наукова стипендія виплачується лише тим студентам, котрі отримують високі бали у навчанні. Такі особи активно діють в наукових проектах,  беруть участь в організаційному, культурному, політичному та спортивному житті навчального закладу.
Ректорська стипендія  надається лише 10% студентів з цілого курсу. Цей вид стипендії можуть отримувати лише найкращі студенти, середній бал яких, не є нижчий за бал, який визначив заклад. Найчастіше це 4,5 бала.
Фінансова допомога видається 1 або ж 2 рази за весь період навчання  лише тим студентам, котрі через певний збіг обставин опинились в скрутній ситуації. Студент зі своєї сторон, повинен  документально  підтвердити погіршення свого фінансового становища.
Отже, суттєва відмінність в тому, що стипендію можуть отримувати студенти, не дивлячись на якій формі навчаються (платній чи державній). «Коли студент має успішні бали, бере активну участь в житті університету, займається науковою діяльністю, то стипендія може покрити 100 % оплати за навчання, хто набрав балів менше – отримує 75%,  ще 50% та 25%» - говорить лучанка Юлія Білашук, що навчалася в польському університеті.
Приймак Інна, студентка СНУ імені Лесі Українки, мала досвід навчання в літній школі в Німеччині, де система надання стипендій ще інша. Інна каже, що по-перше сама освіта в Німеччині, повністю безкоштовна, по-друге стипендій від держави в «українському розумінні» немає. Для студентів Німеччини, стипендія є дійсно дуже гарним стимулом до навчання, що мотивує досліджувати те чи інше питання, бути активним, розвивати в собі лідерські якості, а також робити щось на благо свого університету та Німеччини загалом. Виділяються грошові гранти, наприклад на практику чи стажування. Також можна отримати кошти на культурні обміни. Грантів існує безліч, тому не дивлячись  в якій сфері студент щось досліджує чи вивчає, він може отримати кошти.
Юлія Черноруцькая, яка навчається в Сан-Франциско, розповідає про навчання в Сполучених Штатах Америки, де система також відрізняється. В кожному штаті свої порядки, - посміхається Юлія, тому і стипендії дуже різні. Повна стипендія оплачує все (навчання, підручники, іноді навіть гуртожиток), але таку стипендію отримують одиниці. Є коли просто оплачують підручники (2000$ в семестр), також стипендію виплачують студентським лідерам (160-400$ в місяць). 
«Тут немає такого поняття «стипендія» як у нас, навчання платне і якщо ти успішно вчишся і активний член студентського життя, можеш отримати додаткові гроші, але це не щомісячна оплата, як в Україні»
 - говорить Юлія. Однак варто зауважити, що якщо студент вчиться на державній формі навчання, то стипендії в нього немає, хоча можна виграти кошти за певний проект. В кожному коледжі чи університеті є спеціальна людина, яка відповідає за фінансову допомогу та знає про всі грантові програми, інформує про них студентів. Найбільше стипендій призначено для військових, що повернулися з Іраку.
Отже, в кожній країні все по-різному, та попри це, головне призначення стипендій  однакове – це стимулювання, а який стимул в українських студентів, що навчаються на контрактній формі, адже окрім того, що потрібно заплатити за навчання, ніхто не зважає, чи добре ти вчишся чи ні, стипендії тобі все одно не бачити!
Тетяна Широченко.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (68) - 14.9%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (210) - 46%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (124) - 27.1%