Медовий ранок на пасіці

Медовий  ранок  на  пасіці  Звірівське лісництво ДП «Ківерцівське ЛГ» завжди було одним із кращих в області. Тут розвивають зелений туризм, бережуть червонокнижних звірів. В угіддях лісництва можна зустріти дикого кабана, оленя, чорного журавля… Нещодавно тут з’явилися нові мешканці, адже цьогоріч тут запрацювала справжня пасіка.

Подалі від міського шуму та полів, оброблених хімікатами, розташована пасіка на 70 бджолиних сімей, а доглядає за цим «господарством» пасічник Микола Попюк. Сам він родом з Чернівецького краю, де будучи восьмирічним хлопчаком почав цікавитися бджолярством, що тепер стало його професією. 
Ідея організувати на базі ДП «Ківерцівське ЛГ» пасіку виникла вже давно. Тодішній директор Віктор Сахнюк, заручившись підтримкою управління лісового та мисливського господарства, почав втілювати ідею в життя. До нього приєднався й головний лісничий Анатолій Іщик, який тепер обіймає посаду директора підприємства. Розпочалася робота: обрали чудове місце, виділили кошти, а головне – знайшли людину, що не побоялася з нуля організувати роботу пасіки.
За підрахунками в одному вулику перебуває від 8  до 11 тисяч бджіл, кожна з яких виконує свою роботу – охороняє, розвідує місцевість, прибирає, носить чи фільтрує мед. Вони завжди в русі, ніколи не сплять, хіба переходять в економний режим в зимовий період. З такою кількістю «підопічних» пан Микола справляється самотужки. Стежить за станом сімей, веде записи після кожної перевірки. А от при викачці меду, при формуванні та нарощуванні сімей – підключає помічника. В осінній період працювати доводиться делікатно. В цей час бджоли найагресивніші, догляду вимагають і зранку, і ввечері. При огляді вулика найголовніше убезпечити його мешканців від провокацій сусідніх сімей, які почувши чужий запах можуть напасти. 
Триває підготовка до зимівлі. Нині, десять з дванадцяти рамок у вуликах заповненні бджільми – це хороший показник, а отже можливо не доведеться їх підгодовувати на зиму цукровим сиропом. 
Довкола медоносять лісові дикі культури, додатково висадили кормове поле, фацелію. Тому від ранньої весни до пізньої осені у вулики потрапляє весь нектар, що знаходиться в лісі. Стаціонарне розміщення бджоляника дає змогу отримати смачний,  якісний та натуральний продукт. Незважаючи на те, що пасіка тільки запрацювала  і рік не надто сприятливий для меду, все ж вже вдалося зібрати більше 300 кг меду, який можна придбати в магазинах «Лісовичок». Микола Попюк задоволений таким врожаєм й бачить перспективу для його збільшення. 

А бджоли тут не звичайні – породи «Карпатка», завезені з гір. На відміну від інших, вони мають сильніший імунітет, ліпші гени, збирають нектар з самого рання й до смеркання, дуже трудолюбиві й неагресивні.
Пан Микола розповідає:
– Коли людину кусає бджола, то в неї виробляється імунітет, організм переживає стрес і, до того ж, отримує 20 амінокислот, всі присутні віруси й паразити просто нейтралізуються. Дуже добре проводити профілактичний курс хоча б раз на сезон: протягом 8-10 днів викинути з раціону все жирне, копчене, гостре, солене, солодке, замінити це медовою водою зранку, медом й іншими продуктами бджільництва. Також пройти курс апітерапії в спеціальних будиночка з бджолами, яких на території пасіки, до речі, два. Таким чином, людина отримує заряд енергії на цілий рік й зменшує вірогідність простудних захворювань взимку.
Для зберігання рамок для вуликів, Микола Попюк використовує натуральні трави, аби в них не заводилася міль. Весь процес їх приготування до відкачки меду в спеціальній центрифузі проводить дуже обережно й з дотриманням усіх правил, аби отриманий продукт не втратив свою якість. Найперше від меду на рамці відділяється так званий забрус: коли бджола ставить свій штам якості, то вприскує трохи отрути, прополісу, тому його пан Микола не викидає, а радить використовувати як корисну жувальну гумку. Ще при перших болях в горлі він радить розмазувати прополісний мед на тарілці і просто злизувати його: у вас починають працювати мигдалики, видовжується язик і мед потрапляє в слизові залози.

Виявляється, що й взимку пасічник не сидить без роботи. Конструкція вулика дозволяє в холодну пору року відкрити його й, прислухавшись до гулу бджіл, виявити проблему, що турбує сімейство. Холоду вони не бояться, а от вологість та брак харчування можуть негативно позначитися на їх самопочутті.
Разом з новим директором Анатолієм Іщиком вже обговорюються плани по організації маленької пасіки, де облаштують розплідник на матки, що дасть можливість проводити  селекцію породистих та здорових бджіл на місці. Також пан Микола хотів би кілька вуликів перенести на 15 кілометрів в глиб лісу, аби отримувати стовідсотковий дикий мед.

– Я прихильник усього натурального, – каже пан Микола, – не використовую жодних препаратів, аби полегшити, як більшість бджолярів собі роботу. Для отримання якісного меду краще провести літні роботи: з весни висіяти лікарські рослини і застосовувати їх для профілактики й лікування бджіл, адже здорова бджолина сім’я заміняє 3-4 кволих. 
Це вимагає часу й клопіткої роботи. Микола Попюк таких викликів не боїться. тому за підтримки керівництва ДП «Ківерцівське ЛГ» щиро вірить в успіх розпочатої справи.
Анастасія ЗАБОЛОТНА.
Фото автора.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (73) - 13.1%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (247) - 44.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (173) - 30.9%