Найперша жертва «золотого вересня»...

Найперша жертва «золотого вересня»...

Біля с. Великі Озера на Великій Волині на гілляці гігантського дуба 18 вересня 1939 р. повісився Станіслав Ігнацій Віткєвіч (творчий псевдонім «Віткацій») – польський художник, фотограф, філософ і драматург. Це був чи не перший протест польської інтелігенції щодо злочинного нападу СССР на Другі Річ Посполиту, який розпочався 17 вересня 1939 р. і в більшовицьких книжках отримав характеристику «золотого вересня»...
Тож луцький театр «ГаРмИдЕр» за підтримки Генконсульства РП у Луцьку ще торік показав прем’єру вистави «Віткацій є / Віткація немає», а 23 жовтня ц. р. продемонстрував її вимогливій публіці ще раз на сцені обласного академічного театру ляльок.  
А тепер про Віткація, який ніби й є, але водночас його немає…
«За допомогою театральної гри ми прагнули пізнати явище означене словом «Witkacy» («Віткацій»). У ньому – химерний світ художнього бунтаря і культурного провокатора, великий світ письменника, художника і театрала. Наше входження у світ Віткація розпочалося з місця, де він покінчив життя самогубством – містичного дуба у селі Великі Озера на Рівненщині. Перетекло воно у факти й легенди, записані нами від жителів цього села. Далі нас закрутило у містифікаціях навколо життя і смерті Віткація. Щораз автор наполегливо «диктував» кожен крок у процесі постановки уривків його творів «Бляха муха» (переклад Михайла Барбари), «Дюбал Вахазар»  і «Шевці». Крім того, він забороняв керуватися на сцені звичною життєвою логікою і врешті забажав бути присутнім у сценічному просторі.
Отак і закрутилася шалена театральна гра. В її основі – документальні свідчення, інтерв’ю і статті про Станіслава Іґнація Віткевіча. 
Ми грали спектакль у селі Дубровицького р-ну Рівненщини, де Віткацій покінчив життя самогубством. Й щороку восени запрошуємо глядачів до спілкування з шаленим вар’ятом, з яким, із часу підготовки вистави й по цю пору, маємо дивовижний містичний зв’язок», – презентували художній замисел у театрі.
Крім цього, організатори приурочили виставу збору добровільних пожертв для лікування художнього керівника Львівського академічного театру ім. Леся Курбаса Володимира Кучинського, якому діагностували гострий лейкоз. 
Світлана КОМА.
На фото: Станіслав Іґнацій Віткевіч.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (0) - 0%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (0) - 0%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (1) - 5.6%
Банкет під час чуми (12) - 66.7%
Гідна оплата праці держслужбовців (1) - 5.6%
Підстава для негайного звільнення чиновників (3) - 16.7%
Мені байдуже (0) - 0%