Роботодавець — фундамент держави

Роботодавець —  фундамент держави

У Волинському обласному центрі зайнятості відбулося засідання координаційного комітету. Представники служби зайнятості, влади, бізнесу, профспілок, а також мас-медіа 28 жовтня говорили про вплив роботодавця на ефективність ринку праці та про сучасні вимоги до професійно-технічних навчальних закладів щодо підвищення конкурентоспроможності трудових ресурсів.
Голова комітету Іванна Дубинка-Філозоф, яка очолює Федерацію профспілок Волинської області, виступила координатором засідання та запросила всіх присутніх до активної дискусії.
Директор Волинського обласного центру зайнятості Раїса Кучмук доповіла про вплив роботодавців на ефективність ринку праці та про додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню учасників АТО.
«Ринок праці – це баланс між попитом і пропозицією робочої сили. Тобто з однієї сторони, ми повинні бачити готовність робочої сили приступити до виконання обов’язків, а з другої – потреби і можливості роботодавця», – повідомила Раїса Євгенівна.
«Щоб відповісти на перше питання, ми нещодавно провели невеличке дослідження, участь у якому взяло понад 2000 безробітних. Варто зазначити, що майже 45% наших клієнтів призначена субсидія, яка є демотивацією до праці», – розповідає директор Центру зайнятості.
Наведемо основні тези, що розкривають результати дослідження. 
Майже 31% опитаних зазначають, що звернулися у Центр зайнятості з метою отримати допомогу по безробіттю, але більшість готові відмовитись від комунальних субсидій на користь працевлаштування з гідною зарплатою. Щодо легальних доходів за основним місцем праці, то тут прослідковується невпевненість і занижена самооцінка, адже 19% прагне отримувати від 1500 до 3000 грн. 
Головними вимогами до роботодавця є своєчасна виплата заробітної плати, висока заробітна плата і офіційне працевлаштування, а також нормований робочий час.
Щоб спрогнозувати майбутні потреби ринку праці, Центр зайнятості провів у липні цього року дослідження з роботодавцями. 
«Було охоплено 303 великі підприємства області, які є ринко- та бюджетоутворюючими. Ми задали дуже конкретне питання: «Скільки на вашому підприємстві працює пенсіонерів?». Нам було цікаво побачити перспективу у розрізі професій та спеціальностей. Цим дослідженням ми охопили понад 86 тис. працівників. Серед них 11600 складає майбутній банк потреб ринку праці у короткотривалій перспективі, який нараховує 323 найменування професій. До цієї категорії ми також відносили тих, хто знаходиться у довготривалій відпустці (декрет, перебуває на навчанні або планує навчатися, що призведе до звільнення з підприємства)», – розповідає Раїса Кучмук.
Найбільше ринок праці Волині, виходячи з дослідження, буде потребувати вчителів, комплектувальників, водіїв, продавців, слюсарів із ремонту автомобілів, швачок, молодшого медперсоналу, лікарів, електрогазозварювальників.
Директор обласного центру зайнятості зазначає, що є явна загроза відтоку робочої сили: 
«Кількість застрахованих осіб, які сплачують єдиний соціальний внесок, за серпень минулого року становила 216339 осіб, цього – 205723. Тобто на 5% зменшилась сплата соціального внеску. Чисельність безробітних на обліку, зареєстрованих в обласному Центрі зайнятості, станом на 21 жовтня – 8100 осіб, коли традиційно на цей час їх було 11000. Це згідно статистики п’яти попередніх років. Потреба роботодавців в робочій силі на сьогодні зареєстрована на відмітці 2500 вакансій, зазвичай було 1500. Тобто щось відбувається на ринку праці: або розширюється роботодавець, або іде відтік і скорочення робочої сили, або і те, і інше разом».
Проблемою є і те, що роботодавцям потрібні працівники цільового призначення. Є 16 видів машиністів, які працюють з устаткуванням, і машиністів, як водіїв. На сьогодні потрібні: кухар дієтичного харчування, бухгалтер із знаннями законодавства ПДВ, обслуговуючий персонал зі знанням іноземних мов. Суть проблеми заключається в неоперативному реагуванні навчальних закладів, що відбувається не з їх вини, а через існуючу систему.
«Ринок – це жива матерія і передбачити його коливання практично неможливо», – наголошує Раїса Євгенівна.
Розповіли і про нововведення у роботі центру. Тут із літа застосовуються такі форми роботи як відео-резюме, скайп-спілкування, огляди підприємств, організацій і установ, що значно економить час обох сторін і надає можливість отримувати оперативну інформацію.
Особлива увага приділяється і воїнам АТО: є можливість компенсації ЄСВ за працевлаштування учасників бойових дій на нове робоче місце та виконання 5% квоти для підприємств, установ та організацій із чисельністю працівників понад 20 осіб.
Анастасій Сохацький, виконавчий директор Волинського обласного об’єднання організацій роботодавців, наголосив на проблемі працевлаштування сільського населення, 93% якого, за його даними, перебуває у пошуках роботи. Саме тому була запропонована ідея обговорити цю тему детальніше на наступному засіданні. 
Генеральний директор ПАТ «Волинь-АВТО» Юрій Корольчук підтвердив, що існують загрози на рину праці. Він зазначив, що часто підняття заробітної плати призводить до того, що людина відмовляється офіційно працювати через втрату соціальних пільг.
«У мене була така ситуація: чоловік чекає роботу, я йому телефоную, кажу: приходь, бо звільнилося місце. І чую у відповідь: «Ні-ні, мені ще три місяці получати субсидію…»», – зазначив Юрій Степанович.
Олександр Ткачук, заступник начальника управління освіти, науки та молоді, начальник відділу професійно-технічної освіти та молодіжної політики розповів  про способи підняття на новий рівень професійно-технічних училищ. Так за його словами, передбачається три рівні фінансування: державний, а саме підтримка 29 професій державного значення, регіональний та фінансування від замовників робітничих кадрів.
Він також зазначив, цього року випускається близько 4 тис. випускників робітничих спеціальностей, коли необхідно 7 тис.
«Є три дефіцитні професії. Це машиніст сільськогосподарського виробництва, монтажник та швачка-кравець-закрійник. Наприклад, щоб забезпечити всім необхідним групу з 15 осіб на професію тракторист, необхідно приблизно 35 млн грн», – повідомив Олександр Олександрович.
Члени координаційного комітету позитивно оцінили організацію службою зайнятості економічних оглядів міст і районів області та запропонували продовжити цю практику із залученням більш широких кіл громадськості. Корисною і вагомою є робота служби зайнятості з дослідження особливостей ринку праці, потреб роботодавців і настроїв безробітного населення. Результати цих досліджень вирішили практично застосувати, надавши відповідним державним структурам, які здатні вплинути на ситуацію.
Ольга КОНОНЧУК.
На фото автора: під час засідання.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (68) - 15%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (209) - 46%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (122) - 26.9%