Ще раз про житлові субсидії

Ще раз про  житлові субсидії

Готуючись до нового опалювального періоду, лучани знову замислюються над тим, чи мають вони право на призначення житлових субсидій. Причому, це стосується не лише тих, хто вже отримав право на допомогу від держави, але й нових категорій населення.
Щоб поставити всі крапки над «і» в цій важливій темі та отримати вичерпні відповіді на всі можливі запитання, ми зустрілися з начальником Департаменту соціальної політики Луцької міськради Тетяною Книш.
– Тетяно Володимирівно, в вашому офісі зранку до смерканку стільки людей, що яблуку ніде впасти.  Причому, приходять і ті громадяни, які вже отримали право на субсидії... Їм обов’язково знову сюди звертатися?
– Лучанам, які вже отримували субсидію, при відсутності змін, не потрібно турбуватись про те, аби знову подати документи на отримання цієї державної допомоги. Департамент соціальної політики перерахує їм субсидії самостійно. 
Розрахунок субсидії проводиться окремо на неопалювальний період і окремо на опалювальний. Тому, якщо комусь не вийшла субсидія на неопалювальний період, панікувати не варто. Жодних додаткових документів подавати не потрібно, перерахунок здійснюватимуть автоматично, з урахуванням оплати за опалення.  

– Для тих, хто досі не користувався житловою субсидією, що порадите?
– Слід зазначити, що вказана державна допомога – вдалий спосіб заощадити сімейний бюджет. Окрім цього, система оформлення субсидії на сьогоднішній день максимально спрощена. Для оформлення субсидії на житлово-комунальні послуги необхідно подати лише два документи: заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
Вказані документи також можуть бути надіслані поштою (рекомендованим листом), або в електронній формі з використанням засобів телекомунікаційних систем, зокрема з використанням електронного цифрового підпису на сайті https://subsidii.mlsp.gov.ua. У разі отримання надісланих з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви та декларації, у яких відсутній електронний цифровий підпис громадянина, субсидія розраховується лише після особистого підпису зазначених документів у місячний строк. У разі непідписання заяви і декларації в зазначений строк подаються нові заява і декларація.
– А куди саме для отримання субсидій можуть звернутися лучани?
– Ось конкретні адреси та контакти. Департамент соціальної політики : пр-т Волі, 4а, тел. 284161, а також його філії – №№ 1,2: вул. Бенделіані, 7 та пр-т Соборності, 18, тел. 265961, 774472. Допоможе і Департамент «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку»: вул. Лесі України, 35, тел. 777888.
Перед тим, як звернутися, можна самостійно з’ясувати, чи може домогосподарство претендувати на субсидію і який її орієнтовний розмір, скориставшись «Калькулятором субсидій» (сайти Міністерства соціальної політики (www.mlsp.gov.ua), департаменту соціальної політики Луцької міської ради (www.social.lutsk.ua). 
– Які документи потрібні людям, які прийшли на прийом до спеціаліста?
– За рахунок спрощення механізму призначення субсидії потрібно мати лише два основних документи – паспорт та ідентифікаційний номер  кожного дорослого члена сім’ї, хто зареєстрований в квартирі чи будинку. Заявник заповнює заяву і декларацію, де вказує джерела доходів кожного з членів сім’ї. Департамент соціальної політики самостійно робить необхідні запити в Державну фіскальну службу та інші установи та організації, звідки отримує інформацію про доходи членів домогосподарства та комунальні послуги.  Оформляється субсидія протягом 10 днів із моменту отримання останнього документа.
– Субсидія призначається лише особі, яка офіційно зареєстрована у будинку чи квартирі? А хто «прописаний» за іншою адресою, але фактично живе там, де потребує субсидії?
– В окремих випадках на підставі рішення комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію. Субсидія є безповоротною і її отримання не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
– А хто заборгував за газ чи світло?
– Наявність заборгованості з оплати за житлово-комунальні послуги за попередні періоди, в яких субсидія не призначалась, не впливає на визначення права на призначення субсидії. Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців.
Право на призначення субсидії мають сім’ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового платежу.
В основу формули розрахунку розміру субсидії взято залежність доходу сім’ї на рівні двох прожиткових мінімумів на особу і витрат, які не перевищують 15% сукупного доходу такої родини. 
Розмір житлової субсидії дорівнює різниці між вартістю житлово-комунальних послуг (в межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами) та обов’язковим платежем домогосподарства.
Розмір обов’язкового платежу залежить лише від доходів сім’ї. 
Визначення розміру обов’язкового платежу відбувається так: 
- розраховується середньомісячний сукупний дохід сім’ї за попередній календарний рік (відповідно до соціального статусу кожного члена домогосподарства) і визначається дохід на одну особу шляхом поділу середньомісячного сукупного доходу на кількість членів домогосподарства. Отриманий результат треба поділити на подвійний розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (з 01.05.2016 – 1399 грн.), тобто – визначити співвідношення середньодушового доходу родини до двох розмірів прожиткового мінімуму на одну особу, а потім отриманий результат помножити на базову норму плати за житлово-комунальні послуги 15%, і таким чином визначити відсоток обов’язкової плати за житлово-комунальні послуги.
Норми площі житла: 13,65 м2 на кожну зареєстровану особу + 35,22 м2 на сім’ю (48,87 м2 ).
– За яких обставин користувачі субсидій в обов’язковому порядку повинні повідомити про зміни? І які саме?
– Упродовж одного місяця у Департамент соціальної політики слід повідомити про наступні зміни:
зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні осіб (орендарі – про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу;
переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг; 
купівлю товарів або оплату послуг на суму понад 50 тис. грн.
– А коли призначена субсидія припиняється?
– Якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії;
якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії;
у разі переїзду сім’ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють надання субсидії (зокрема смерть одинокої особи);
за заявою особи, яка звернулася за призначенням субсидії;
якщо під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення субсидії, які вплинули (могли вплинути) на право призначення субсидії або визначення її розміру.
У разі коли через несплату громадянином вартості фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг припинено, громадянин набуває право на її призначення на наступний період після подання документів, що підтверджують погашення заборгованості, яка виникла за період отримання субсидії.
Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок подання громадянином документів з недостовірними відомостями, повертається ним за вимогою департаменту соціальної політики.
У разі, коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану суму субсидії, питання про її стягнення вирішується у судовому порядку.
– В умовах підвищення цін та тарифів на житлово-комунальні послуги, житлова субсидія таки дозволяє збалансувати сімейний бюджет та вберегтися від заборгованості… 
– Отримавши підтримку від держави, кожна родина зможе в повній мірі сплатити рахунки за житлово-комунальні послуги. Саме тому не варто зволікати з подачею заяви на отримання житлової субсидії.  А детальну інформацію можна отримати за телефонами «гарячих ліній» департаменту соціальної політики: (0332) 284175, 284174, 284165.
Розмовляв Сергій ШРАМЧУК.
На фото автора: офіс Департаменту соціальної політики; Тетяна Книш.


Соціальні нормативи споживання холодної і гарячої води, водовідведення, вивезення побутових відходів, газопостачання, електричної енергії встановлено єдині для всієї України. Виходячи з цього, субсидія призначатиметься в межах таких соціальних нормативів споживання послуг:
1. Водопостачання та водовідведення:
постачання холодної води – 2,4 м3 на одну особу (за наявності централізованого постачання води), 4 м3 на одну особу (за відсутності централізованого постачання води та у разі перерви у наданні послуг з централізованого постачання води більш як на 14 діб) );
постачання гарячої води – 1,6 м3 на одну особу;
водовідведення – 4 м3 на одну особу.
2. Вивезення побутових відходів:
твердих побутових відходів – 0,4167 м 3 на одну особу на місяць; 
рідких побутових відходів – 4 м3на одне домогосподарство на місяць.
3. Газопостачання:
на опалення в опалювальний період – 5,5 м 3 на 1 м2 площі (в межах соціальних нормативів споживання) * коригуючий коефіцієнт: 1,067 – 1-2 поверхові будівлі, 0,622 – 3 і більше поверхів;
на газову плиту (приготування їжі) – 4,4 м3 на одну особу;
на газову плиту (приготування їжі і підігрів води) – 7,1 м3 на особу;
газову плиту і водонагрівач – 14 м3 на одну особу.
4. Електропостачання:
- на опалення в опалювальний період – 65 кВт год. на 1м.кв. площі * коригуючий коефіцієнт: 1,067 – 1-2 поверхові будівлі, 0,622 – 3 і більше поверхів;
- у будинках, обладнаних стаціонарними електроплитами:
130 кВт год. на сім’ю з однієї особи + 30 кВт год. на іншого члена сім’ї  (за наявності централізованого постачання гарячої води), але не більше 250 кВт год. на місяць; 
150 кВт год. на сім’ю з однієї особи + 30кВт год. на іншого члена сім’ї (за відсутності централізованого постачання гарячої води), але не більше 270 кВт год. на місяць;
- у будинках, не обладнаних стаціонарними електроплитами:
90 кВт год. на сім’ю з однієї особи + 30 кВт год. на іншого члена сім’ї (за наявності централізованого постачання гарячої води) але не більше 210 кВт год. на місяць; 
120 кВт год. на сім’ю з однієї особи + 30кВт год. на іншого члена сім’ї  (за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів), але не більше 240 кВт год. на місяць.
5. Теплопостачання:
У разі використання теплової енергії для централізованого опалення абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та (або) квартирними приладами обліку, – 0,0548 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період * коригуючий коефіцієнт: 0,622 – 1-4-х поверхові будівлі, 0,419 – 5 і більше поверхів.
За надлишки площі і використаних комунальних послуг необхідно сплачувати повну вартість послуг.
Приклад нарахування житлових субсидій.
В квартирі зареєстровано 3 особи. Сукупний дохід членів домогосподарства за попередній календарний рік, який передує зверненню, склав 55920 грн. Місячна вартість житлово-комунальних послуг в межах соціальних нормативів складає 929,38 грн.
Розрахунок обов’язкової частки плати домогосподарства:
– середньомісячний сукупний дохід на домогосподарство (55920:12) – 4660 грн;
– відсоток обов’язкової частки плати (4660: 3: 1399 : 2 х 15) – 8,33%; (1399 – прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць);
– місячна обов’язкова частка плати (4660: 100 х 8,33) – 388,18 грн.
Розмір житлової субсидії на житлово-комунальні послуги: 
929,38 - 388,18  =  541,20 грн.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (68) - 15.1%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (205) - 45.7%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (121) - 26.9%