Штраф дійде до кожного?

Штраф дійде до кожного?

Міністерство внутрішніх справ України підготувало законопроект, яким пропонується посилити відповідальність за окремі види порушень Правил дорожнього руху. Як відомо, українські водії уже встигли призвичаїтися до окремих нововведень (наприклад, їздити в осінньо-зимову пору року з увімкнутим ближнім світлом фар), але на них можуть очікувати нові зміни.

Чи вмотивовані вони?
Міліція стверджує, що збільшення розміру штрафів позитивно впливає на динаміку зафіксованих правопорушень та, врешті-решт, зменшує кількість убитих і травмованих на українських дорогах. Але чи не намагаються деякі функціонери з метою збільшення надходжень до бюджетів різних рівнів створити такого собі Троянського коня: зверху – благі наміри, всередині – войовнича небезпека для громадян України все дедалі більше спустошувати свої гаманці?
Що пропонує Департамент ДАІ МВС України цього разу?
Хочуть, щоб найбільше зріс штраф за непристебнутий  пасок безпеки. Зараз за це порушення треба заплатити 51-85 грн, а в випадку затвердження проекту –170-340 грн. З одного боку, фахівці добре знають, що саме пристебнуті паски безпеки в легкових автомобілях рятують під час виникнення ДТП життя та здоров’я не тільки водіїв, але й пасажирів. Проте навіть страхітлива аварія неподалік с. Воля-Любитівська Ковельського р-ну, що трапилася цього літа та забрала чимало людських життів, засвідчила: в більшості наших автобусів пасків безпеки немає взагалі! Чи не варто було би спочатку зобов’язати заводи-виробники передбачити монтаж у салонах пасажирських бусів та автобусів паски безпеки, а вже потім контролювати водіїв та пасажирів, чи використовують їх за призначенням?
Зовсім трагікомічною в цій сфері виглядає й ситуація з транспортними засобами радянського виробництва, де паски безпеки відсутні з моменту, коли машина зійшла з конвеєра. Приміром, автомобіль «ГАЗ-21» пасків безпеки в салоні не має, а «ГАЗ-24» – уже оснащений. Якщо ми вважаємо, що дбати треба лише про тих, хто їздить на новіших «Волгах», а про тих, хто використовує більш раритетні моделі цієї серії, не треба – то, звичайно, посилення розміру штрафів за непристебнуті паски безпеки варто лише вітати. Хоча, як на мене, не можна апріорі одних громадян вважати потенційними порушниками, а других – ні.
Та й категорія тих порушників, що можуть заплатити штраф за це правопорушення, теж звужена за «совковим» принципом. Якщо в сусідній Польщі за непристебнутий пасок штрафують кожного окремо (і платить кожен зі своєї кишені), то в нас весь тягар відповідальності лягає на плечі водія…
Що ще пропонують наші «даішники»? «За невиконання вимог посадових осіб МВС» – штрафувати винних на суму аж до 1020 грн (звичайних водіїв) і до 1700 грн (посадових осіб).
Хто може відповісти на дорозі, які вимоги сержанта є вмотивованими та законними, а які – забаганкою переобтяженого владою малоосвіченого парубка?
Наприклад, передбачено, що для екстреного виконання службового завдання міліціонер має право безплатно скористатися послугами будь-якого водія, котрий рухається в потрібному напрямку. Але якщо правоохоронець просто вирішив поїхати до тещі на млинці, то як перевірити, чи буде законною його вимога? А коли ще й потім складуть протокол про адмінправопорушення, то як довести в суді свою правоту?
За «установку на проїжджій частині предметів, які перешкоджають проїзду транспортних засобів або їх зупинці чи стоянці» теж пропонують карати. На суму 340-510 грн або залучати до громадських робіт. Чіткого переліку предметів, які заважають рухові машин та інших механізмів, немає. Тоді виходить, що дядька, який ввечері привіз підводою до хати купу дров, уже вранці можна оштрафувати на відчутну суму, бо ті ломаки на момент прибуття міліціонера таки лежали на сільській вулиці і «перешкоджали» рухові «уазика», за кермом якого сидів дільничний. Хіба це правильно?
Але найбільше застережень викликає новація, за якою міліції хочуть дати право «здійснювати в порядку, встановленому МВС, контроль технічного стану колісних транспортних засобів під час їх експлуатації». Тільки кури не посміялися б із цієї пропозиції! Якщо в державі відмінили обов’язковий щорічний технічний огляд у спеціалізованих сервісах, пішовши назустріч інтересам простих громадян, то яким чином патруль на звичайному автомобілі ДАІ може визначити, добре працюють гальма, чи ні? А як не навчені технічним премудростям міліціонери взагалі здатні визначити роботу бортового комп’ютера сучасних  транспортних засобів – це взагалі загадка, відповідь на яку знають хіба що творці таких нововведень! Тому й підозрюють бувалі водії, що цей пункт – лише зручний привід для безпричинної зупинки будь-якої машини (що наразі забороняється), аби потім не чисті на руку «жниварі доріг» могли отримати хабар.
Важко сказати, як на ці пропозиції відреагує нинішня Верховна Рада України. Але досвід показує, що багато наших обранців ставляться до Правил дорожнього руху так само, як до 10 Божих заповідей: шанують, але не виконують. Тому збільшення штрафів для простих громадян наших «недоторканих нардепів» все одно не стосуватиметься: зміни можуть і затвердити. 
Якщо це станеться, то оптимізму в громадян щодо дійсності намірів покращити життя простих людей уже сьогодні явно поменшає…
Володимир ДАНИЛЮК.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (1) - 2%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (2) - 4%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (2) - 4%
Банкет під час чуми (30) - 60%
Гідна оплата праці держслужбовців (1) - 2%
Підстава для негайного звільнення чиновників (9) - 18%
Мені байдуже (1) - 2%