База всесоюзного значення

База всесоюзного значення

Хрінники: туристична Мекка чи гніздо потопу?

У кожного села чи міста є своя одна особлива дата, яка принесла зміни у життя населення. У с. Хрінники сусіднього Демидівського р-ну Рівненщини такою датою можна назвати 1957 р. Саме тоді на річці Стир із метою забезпечення роботи гідроелектростанції, а також для рекреації та рибогосподарських потреб регіону, було створено Хрінницьке водосховище. 
Ще однією метою цього «штучного прісноводного моря» було забезпечення достатньою кількістю води потреб Рівненської АЕС, яка живиться нею з річки Стир уже за межами адмінкордону Волині.
Цікаво, що з роками водосховище перетворилося на привабливий туристичний об’єкт і… загрозу для половини нашої області…
Отже, площа створеного майже 60 років тому водосховища сягає 2500 га, запроектований об’єм води в 40 млн кубометрів, глибина 3-7 метрів.
Першою базою відпочинку тоді ще всесоюзного значення був «Стир». Там дійсно відпочивали люди з усього Союзу, можна було поспілкуватися з різними поетесами, письменниками, художниками, військовими… Люди до цього звикли, і якось адаптувалися.
Та за період свого існування водосховище декілька разів спускалося. Так, останній раз, у травні 1989 р., неподалік греблі водосховища було виявлено карстову воронку діаметром 25 м та глибиною 9 м, внаслідок чого «було здійснено повне спрацювання водосховища до мертвого рівня». 
Залишилося лише русло. Звичайно, що в Хрінники перестали їздити більшість  туристів на відпочинок, але деякі люди все-таки відвідували облюбовані місця. А вони змінилися до невпізнання: водосховище заросло чагарниками, очеретом, лозами, на гігантській площі навіть з’явилися різні звірі, в тому числі навіть дикі кабани.

І лише через 10 років, після ремонту водопідпірної греблі, водосховище було знову наповнене водою. 
Починаючи з цього часу, у с. Хрінники відкрилося так зване «друге дихання». Турбаза «Стир»  перетворилася на оздоровчий комплекс. На берегах водойми, як гриби після дощу, повиростали інші споруди – від звичайних дач до будинків відпочинку. 
У селі, що нагадує невелике курортне містечко, проводять багато фестивалів. Одним із найперших був захід «Наша слава козацька, не вмре не загине», також тут проходять фестивалі електронної музики. А ще одним із найперших в Рівненській обл. на берегах водойми було проведено змагання позашляховиків.
З 1993 р. і донині тут працює одна з найбільших в Україні археологічних експедицій.
Та, крім туристичної та історичної привабливості, Хрінниківське водосховище таїть і чималу загрозу. Завдяки тому, що було піднято рівень води, вже у 2002 р. гідроелектростанція була знову введена в експлуатацію. Хрінницька ГЕС працює екологічно, без будь-яких викидів, завдяки їй місцеве населення має роботу.
Але кілька років тому громадськість Волині стривожилася повідомленнями про аварійний стан дамби, на якій розташована невелика гідроелектростанція. Якщо стара бетонна конструкція зруйнується, то мільйони кубометрів води хлинуть у річку Стир, і дев’ятий вал потопу може дійти не лише до Луцька, а й далі за течією…
Наразі в Хрінниках на цю тему якоїсь достовірної інформації зібрати не вдалося. Що дамбу треба ремонтувати, то це й неозброєним оком видно. Але фірма, на балансі якої перебуває ця конструкція, говорить про відсутність достатніх коштів…
Юлія БОЛБАТ,
студентка Інституту філології та журналістики СНУ.
На фото автора: водосховище в літню пору; підозріла дамба.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (1) - 2.1%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (2) - 4.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (2) - 4.2%
Банкет під час чуми (29) - 60.4%
Гідна оплата праці держслужбовців (1) - 2.1%
Підстава для негайного звільнення чиновників (9) - 18.8%
Мені байдуже (1) - 2.1%