Бандера на Волині

Бандера на Волині

Цими днями відбулися велелюдні урочистості, присвячені 108-ій річниці від дня народження Провідника однієї з гілок Організації українських націоналістів Степана Бандери. І ці події знову привернули увагу до чину і здвигу Степана Андрійовича. Власне, головне питання, яке виникає у волинян: а чи взагалі ступала нога Степана Бандери на нашу землю, яка в період Другої світової війни і навіть після її завершення була надійним союзником революційної ОУН та героїчної УПА, а її представники – активними учасниками національно-визвольної боротьби?


Виявляється, Степан Бандера як мінімум один раз перебував на Волині, ще як мінімум один раз безпосередньо згадував про події в нашій області на початку Другої світової, а також як мінімум ще один раз скористався з безцінної інформації, котру вдалося отримати саме в Луцьку.

13 вересня 1939 р. із початком Другої світової війни в воєнному хаосі в’язні-націоналісти визволили Степана Бандеру з опричної камери в білоруському Бресті і разом подалися на південний захід.

Згодом про ці події Провідник згадував так:

«Ми пробиралися бічними дорогами, здалека від головних шляхів, намагаючись оминути зустрічі як із німецькими, так і з польськими військами. Ми користали з допомоги місцевого українського населення. На Волині і в Галичині, вже від Ковельщини, ми пов’язалися з діючою організаційною мережею ОУН, яка почала творити партизанські відділи, дбаючи про охорону українського населення, заготовляючи зброю й інші бойові припаси для майбутньої боротьби».
Крім цього, автор книги «Степан Бандера» – Микола Посівнич – навів слова Степана Бандери щодо того періоду з оцінкою інертності українців наприкінці 1939-го і на початку 1940-го:

«Там не було можливості будь-що почати. Західна Україна виглядала немов людина, якій паде щось на голову й вона не має змоги тому запобігти. Піднесені вгору руки, закриті очі й... жде, коли це «щось» вже впаде».
Організувавши за кордоном нові структури ОУН, Степан Бандера і його найближчі послідовники згодом скористалися і ще однією унікальною інформацією, яку роздобули в Луцьку.

«Наприкінці червня 1941 р. до ОУН-р потрапив архів обласного управління НКВД у Луцьку, де була виявлена аналітична довідка для внутрішнього вжитку НКВД із детальним описом діяльності Степана Бандери в ОН 1930-их років, також скурпульозно висвітлено Революційного проводу ОУН у Кракові на чолі зі Степаном Бандерою; підкреслено його здібності й те, що навколо нього згуртувалися молоді активісти, які посилили революційну роботу ОУН на західноукраїнських землях», – говориться в книзі.

Відтак, Степан Бандера на Волині був. Степан Бандера знав менталітет українців нашого краю. Степан Бандера зробив цінні висновки з інформації, здобутої в Луцьку. Тож Степан Бандера заслуговує того пошанування. Яке він отримує в наш час. Як і пам’ятника в Луцьку…

Роман УСТИМЧУК.

На фото з архіву: Степан Бандера (стоїть у другому ряду) разом зі своєю родиною, 1933 р.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 12.1%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (32) - 55.2%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (14) - 24.1%
Мене це не стосується. (3) - 5.2%