«Французький» турнікет і «секретна» ялинка

«Французький» турнікет і «секретна» ялинка

У ніч із 5 на 6 січня 2017 р. на вході в органи влади області на Київському майдані м. Луцька встановили… конструкцію, котра зазвичай застосовується в метро.
Через 15 років ідея генерал-губернатора Волині Анатолія Француза «воплотилася» в реальне життя. Починаючи з ранку 6 січня 2017 р. зайти і вийти в «Білий дім» – адміністративну будівлю органів влади обласного рівня, де розміщуються і деякі представництва центральних відгалужень влади – громадяни можуть лише після попереднього запису в «амбарну книгу» постового. Потім вояка з Нацгвардії натискає заповітну кнопочку, лампочка на турнікеті червоний колір змінює на зелений, і  відвідувач має право пройти коридором у той чи інший кабінет. На зворотній дорозі потрібно знову підійти до «вертухая» і розписатися.
Як пояснили охоронці, ця процедура стосується всіх без виключення громадян України. Крім тих, які мають за честь працювати в кабінетах 9-поверхового епіцентру влади.
Суто міліцейська логіка Анатолія Йосиповича – запровадити правила входу-виходу в приміщення облдержадміністрації і облради на зразок відомчих інструкцій Міністерства внутрішніх справ періоду «пізнього Кучми» – 15 років тому викликала різку критику журналістів, депутатів і громадськості. Врешті-решт, навіть у далекому 2002 р. Героєві України вистачило розуму від власної ініціативи відмовитися. Бо одне діло – система контролю за відвідуваністю режимних установ (прокуратура, суд, поліція, СБУ, податкова), де є не лише секретні матеріали, але й вогнепальна зброя та боєприпаси. І зовсім інша – в суто цивільній установи та організації, куди доступ громадян має бути максимально спрощеним. Тим паче, як можна розділити важливість одного підрозділу виконавчої влади (наприклад, управління культури і туризму облдержадміністрації, яке знаходиться на Київському майдані, 9 і цілодобово охороняється озброєними бійцями Нацгвардії) від іншого, не менш важливого (приміром, департамент фінансів облдержадміністрації працює зовсім в іншому кутку Луцька і турнікетами та правоохоронцями не обставлений)?
А що з логікою монтажу «нічного турнікету» не все добре, свідчать події всього періоду Української незалежності.
Правоохоронець на вході цілодобово був до серпня 1991 р. лише в одній цивільній споруді – приміщенні обкому КПСС на вул. Лєніна (тепер – пр-т Волі). Потім основний центр влади перемістився на Київський майдан, 9, де працювали як структури облради, так і облвиконкому. Тут отримав службовий кабінет і перший призначений із Києва керівник виконавчої влади –  представник Президента Володимир Блаженчук.
Ні Володимир Іванович, ні його наступник Юрій Ленартович турнікетів на коридорах не будували. Не робили цього ні інші керівники органів виконавчої влади та самоврядування. До генерала Француза…
У період Помаранчевої революції 2004-2005 рр. ніяких обмежень відвідин «Білого дому» також не було. 
У міжреволюційний період до оренди турнікетів у київської служби метрополітену теж ніхто не додумався. 
У часи Євромайдану 2013-2014 рр., як всі ще пам’ятають, від громади подібними пристроями не відгороджувався навіть останній голова облдержадміністрації періоду «антинародного режиму» Олександр Башкаленко…
То що змінилося останніми тижнями? Можливо, теракти в Стамбулі чи Берліні так декого налякали, що вони вирішили посилити заходи безпеки? Але чому тільки в «Білому домі»? У Ковелі, наприклад, що, якісь «мішені» непотрібні працюють? То чому там відсутні шлагбауми з турнікетами біля будинку, де розташовуються і райдержадміністрація, і райрада, і Ковельська міська рада?

Печалька в іншому: що владці різних рівнів намагаються хоч якось відгородитися від народу, то це засвідчує поява подібних турнікетів і постових і в інших установах і організаціях, які мають такий самий стосунок до режиму державної таємниці і секретності, як Дід Панас до зайців… Скоро вже в сільрадах і ЖЕКах будуть турнікети і шлагбауми…
Що в деяких умах ідея зробити суворішим режим відвідувань владних кабінетів «Білого дому» блукає давно, то це відомо.  Але, погодьтеся, без відома голови облдержадміністрації Володимира Гунчика «чудо техніки»-турнікет за ніч в фойє будівлі ніхто не міг встановити…
Порадіймо порожнім приймальним і пустим коридорам. І це добре, бо навіть зі святкової ялинки за кілька десятків метрів від поста Нацгвардії ніякий підозрілий елемент поцупити кульку чи гірлянду не зможе…
Хоча… Щодо «наведення порядку» на «привладній території» допущено серйозне упущення. Бо, крім турнікетів, усередині треба встановлювати ще й шлагбауми на дорозі. А раптом якась неадекватна вантажівка проїде?
Володимир ДАНИЛЮК.
На фото Богдана ГОНЧАРУКА і автора: дорога біля «Білого дому», де скоро можуть збудувати шлагбаум; батько всіх обмежень і режимів – Анатолій Француз.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 14.7%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (220) - 46.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (130) - 27.3%