Кордон: безпека та надійність

Кордон: безпека та надійність

Органи та підрозділи  цього регіонального управління охороняють державний кордон України з Російською Федерацією, Республікою Білорусь, Республікою Польща в межах Волинської, Чернігівської, Київської,  Житомирської та Рівненської обл. Протяжність ділянки охорони – 1420,7 км. 
– Які загрози прикордонній безпеці були притаманні саме на північних рубежах держави та що вдалося досягти вашому колективу в році, що минув?
– Обстановка на російській ділянці Північного регіонального управління залишалася складною та напруженою. Вона характеризувалася веденням розвідки російськими спецслужбами нашого прикордоння з застосуванням різноманітних технічних засобів. Ми, в свою чергу, ведемо постійний моніторинг обстановки. 
Республіка Білорусь. З цього боку не припиняються спроби транскордонних злочинних угрупувань налагодити канали: незаконної міграції, контрабанди цигарок. В цілому з білоруськими колегами існує порозуміння, підтримуються добросусідські стосунки.
Республіка Польща. Обстановка, як і в минулі роки, незмінна. Характерні правопорушення щодо незаконного переміщення наркотичних речовин, тютюнових виробів, антикваріату та бурштину. Залишаються спроби налагодження каналів незаконного перетину кордону громадянами африканського континенту та країн Близького Сходу з використанням чужих або підроблених паспортів громадян Євросоюзу.
Загалом за цей період державний кордон України в пунктах пропуску Північного регіонального управління перетнуло в установленому порядку майже 10,5 млн осіб та 3 млн одиниць транспортних засобів, не пропущено через державний кордон із різних причин 3360 осіб, із яких 2150 –  іноземців. Персоналом затримано 587 порушників державного кордону, з яких 31 незаконний мігрант. Складено 3792 протоколи про адміністративні правопорушення стосовно громадян, накладено штрафів на суму більше 1,6 млн грн. 
– Торік північними прикордонниками України на ділянці відповідальності було припинено діяльність багатьох злочинних груп. Можна детальніше?
– Північне регіональне управління вилучило 88 одиниць зброї, 638 штук боєприпасів, 500 грамів вибухових речовин, майже 11,5 кг наркотичної речовини, більше 5 кг психотропних речовин та прекурсорів, контрабандних товарів на суму майже 10,5 млн грн, 85 автомобілів, із яких 13 викрадених, 33 з підробленими та несправними документами та 39 як засіб переміщення контрабанди, а також припинило діяльність 29 злочинних груп.
– Назвіть, будь ласка, найбільш суттєві приклади.
– У межах Чернігівщини нам вдалося викрити та припинити діяльність міжнародного каналу незаконного переправлення осіб із числа мешканців країн Південно-Східної Азії з Російської Федерації транзитом через Україну до країн Західної Європи. В процесі подальших заходів задокументовано причетність громадянина Шрі-Ланки до організації та керування діяльністю членами міжнародного злочинного угрупування. Організатору злочинної діяльності та його двом спільникам повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
На Житомирщині припинено діяльність каналу незаконної міграції громадян Південно-Східної Азії, затримано двох організаторів з числа громадян України, які намагались незаконно переправити з України до Республіки Білорусь трьох громадян Шрі-Ланки.
А в Волинській обл. у результаті документування злочинної діяльності організованої протиправної групи затримано 8 осіб та 6 нелегальних мігрантів – громадян Афганістану. Фігурантам оголошено підозри у скоєнні злочину передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України. 
– Тема торгівлі людьми залишається актуальною?
– Авжеж! І прикладів тут чимало. Нашими оперативними підрозділами викрито особу, яка, для прикладу, намагалася завербувати молодих жінок для подальшої їхньої сексуальної експлуатації в Туреччині. За вказаним фактом було розпочато досудове розслідування за ст. 149 КК України. В рамках виконання доручення слідчого по вказаному кримінальному провадженню в міжнародному аеропорту «Бориспіль» було затримано цю особу при спробі переправлення до Туреччини трьох наших співвітчизниць. 
– Протидія контрабанді наркотичних засобів... 
– Спроби здійснюються фактично по всій ділянці нашої відповідальності. На Волині, для прикладу, в пункті пропуску «Ягодин-авто» припинено спробу ввезення в Україну понад 22 тис. таблеток психотропної дії.
В результаті проведення спільних заходів з підрозділами СБУ в міждержавному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Вільча», що на Київщині, під час виїзду з території України у запасному колесі автомобіля під керуванням громадянина України виявлено 3,5 кг  марихуани.
– Розкажіть про протидію незаконному переміщенню через державний кордон до Республіки Польща тютюнових виробів та бурштину. 
– В результаті вжитих заходів виявлено діяльність чотирьох злочинних груп в складі 25 осіб, які здійснювали протиправну діяльність із використанням малих літальних апаратів. У ході проведення відповідних заходів нашими оперативними працівниками в рамках кримінального провадження за ч. 1 ст. 201 КК України на території Хмельницької обл. спільно зі співробітниками СБУ затримано 9 фігурантів кримінального провадження під час спроби вильоту літаком із метою переміщення з України до Румунії 131 ящика цигарок білоруського виробництва без акцизних марок. В ході проведення подальших пошукових заходів на місці затримання, в одному із приміщень фермерського господарства виявлено ще 110 ящиків білоруських цигарок без акцизних марок.
Крім того, спільно з СБУ на території Волинської обл. виявлено 5 літаків, які використовувались у протиправній діяльності з метою незаконного переміщення товарів та вантажів через державний кордон України. В подальшому вказані повітряні судна було вилучено та демонтовано.
У сфері забезпечення охорони надр на території Рівненської, Житомирської та Волинської обл. припинено 12 спроб незаконного видобутку бурштину, вилучено близько 17 кг «сонячного каміння», на підставі направлених повідомлень органами Національної поліції відкрито 9 кримінальних проваджень за ст. 240 КК України.
– На чому ви, як начальник регіонального управління, робите основний акцент у питаннях управлінської діяльності?
– Основними критеріями оцінки управлінської діяльності є забезпечення ефективного виконання поставлених завдань із прийняттям обґрунтованих рішень при зміні обстановки з практичною реалізацією.  Я впевнений, що колектив Північного регіонального управління укомплектовано фахівцями, які, враховуючи сучасні виклики та загрози, в змозі адекватно їм протидіяти в інтересах охорони та оборони державного кордону.
– На жаль, на сьогодні актуальною залишається проблема черг перед пунктами пропуску і багатьох неприємних, пов’язаних із цим ситуацій. На вашій ділянці це, передусім, стосується МАПП «Ягодин». Які кроки вживаються для вирішення цього питання?
– За останні роки чітко сформувалася категорія учасників міжнародного руху, які перетинають державний кордон саме в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ягодин». Це, в середньому, на 85% жителі прикордонних областей Волинської, Рівненської обл. України та Люблінського воєводства Республіки Польщі, які їдуть по господарсько-побутових питаннях. Інші 15% – учасників міжнародного руху перетинають кордон по бізнесових справах та з ціллю туризму.
Так, існує проблематика щодо черг в пункті пропуску «Ягодин». Є об’єктивні причини, коли МАПП не в змозі дуже швидко забезпечити пропуск. Щоб уникнути конфліктної ситуації під час різкого збільшення пасажиро-транспортних потоків, ми завчасно вивчаємо суспільну думку громадян та вносимо необхідні корективи в свою діяльність.
За нашою ініціативою та за підтримки голови облдержадміністрації  Володимира Гунчика проведено комплекс заходів щодо покращення роботи пункту пропуску та інфраструктури сервісної зони. У минулому році з цього питання було проведено 8 нарад, в яких взяли участь народні депутати України, представники державних контрольних органів і служб, територіальних підрозділів МВС та МНС України, органів місцевого самоврядування.  Після затвердження нової схеми розмежування смуг руху та вирішення питань із інфраструктури ми зможемо в повному обсязі запровадити експеримент з покращення ритмічності роботи цього пункту пропуску.
Інша справа, коли черги створюються штучно, що є передумовою до отримання неправомірної вигоди. Періодично нас інформують – як подорожуючі, так і представники ЗМІ. Ми вдячні всім, хто допомагає викорінювати це зло. По кожному з таких повідомлень керівництвом прикордонних загонів, регіонального управління проводяться обов’язкові перевірки – при підтвердженні винні особи притягуються до відповідальності. 
Тільки за останні півроку особовий склад відділу прикордонної служби «Рівне» у Любомльському р-ні, який незадовільно виконував службові обов’язки під час несення служби в пункті пропуску «Ягодин-авто» та, можливо, був причетний до втягування в протиправну діяльність, на 14% замінений.                     
– Отже, боротьба за подолання корупції для вас залишається пріоритетною?
– Ми продовжуємо вживати активні та системні заходи щодо запобігання втягування в протиправну діяльність на державному кордоні наших військовослужбовців. Так, у травні 2016 р. за повідомленням підрозділу відділу внутрішньої безпеки Північного регіонального управління по Луцькому загону Військовою прокуратурою, ВБКОЗ УСБУ у Волинській області  розпочато досудове розслідування за ст. 369, 419 ККУ. В ході проведення спільних слідчих, розшукових дій у м. Любомлі було задокументовано факт дачі хабара організатором протиправної діяльності нашому військовослужбовцю за сприяння в незаконному переміщенні через державний кордон України тютюнових виробів. Проведено обшуки у членів злочинного угрупування, в ході яких виявлено великі суми коштів та інші предмети, що мали використовуватись в переміщені тютюнових виробів через державний кордон України.
За результатами наданої інформації щодо можливої причетності окремих військовослужбовців відділу прикордонної служби «Рівне» до незаконного переміщення тютюнових виробів 4 осіб зі складу цього підрозділу було звільнено за службовою невідповідністю. 
Загалом, якщо взяти до уваги весь колектив Північного регіонального управління, то за негативними статтями торік звільненні в запас із військової служби 163 особи, з них – 20 офіцерів. Відведені від виконання служби в підрозділах кордону 6 офіцерів; понижено в посаді 15 офіцерів та 3 військовослужбовці за контрактом; переміщено з метою профілактики втягування в протиправну діяльність 16 офіцерів та 44 військовослужбовців за контрактом.
Хочу зауважити, ми будемо і надалі жорстко боротися з негативними проявами і принцип невідворотності покарання за ці діяння буде стосуватися кожного незалежно від рангів та посад.
– Злочинні елементи залучають до незаконної діяльності неповнолітніх мешканців прикордоння. Чи актуальним є така протиправна діяльність на вашій ділянці відповідальності ?
– У зв’язку з посиленими заходами щодо припинення протиправної діяльності на державному кордоні злочинні елементи, що займаються цигарковим бізнесом, знаходять нові шляхи для незаконних оборудок. При цьому нерідко вдаються до погроз та намагаються фізично перешкоджати виконанню службових завдань прикордонним нарядам. Щоб уникнути особистої відповідальності, вони не цураються залучати до незаконних дій неповнолітніх мешканців прикордоння та всіляко намагаються дискредитувати прикордонників через мас-медійний простір.
Також злочині елементи не припиняють підходи до нашого персоналу з пропозиціями посприяти в їхній протиправній діяльності. Протягом минулого року вже зафіксовано 73 таких випадки. По кожному з них проінформовано органи прокуратури, СБУ, Національну поліцію, проводяться спільні оперативно-розшукові заходи.  
Хочу запевнити громадськість, що, незважаючи на будь-які виклики з боку злочинних елементів, ми й на далі продовжимо вживати всі необхідні  заходи, щоб забезпечити безпеку та надійність охорони державного рубежу.
– Дякую за конструктивну розмову!
Інтерв’ю записав Віктор ВИРВА. 
На фото автора: генерал-майор  Валерій Курніков.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (67) - 15.2%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (202) - 45.8%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (117) - 26.5%