Юстиція Волині: європейські стандарти

Юстиція Волині: європейські стандарти

Серед 4 ТОП-нововедень 2016-го «Gazeta.ua» (від 8 січня 2017 р.) поряд із системою електронного декларування доходів, переходом на пластикові паспорти називає також видачу свідоцтв про народження у пологовому будинку та шлюб за добу. 
Їх впровадженням безпосередньо займалося Міністерство юстиції України. На Волині ми б додали до них ще два – ліквідацію районних і міських управлінь юстиції (18) та створення системи безоплатної правової допомоги. Остання складається з 14 бюро, які підпорядковані 3 місцевим центрам (Луцьк, Ковель, Володимир-Волинський), що у свою чергу координуються Волинським регіональним центром з надання безоплатної правової допомоги. Їх створення не потребувало додаткового фінансування з Державного бюджету: кошти, які були необхідні на утримання районних і міських управлінь юстиції, перейшли на потреби бюро, вони розміщені в переважній більшості у приміщеннях ліквідованих управлінь, оргтехніка та інше майно передано від ліквідованих реєстраційних служб. 
Ми також працювали над посиленням правової спроможності територіальних громад, децентралізацією та демонополізацією у сфері реєстрації та бізнесу, передачею відповідним суб’єктам повноважень ліквідованих реєстраційних служб. Результат – конкуренція на ринку і боротьба за клієнта.
Вручення свідоцтва про народження у пологових будинках та одночасна реєстрація місця проживання, а з 28 грудня минулого року також запровадження у Луцьку послуги «Шлюб за добу», як вже згадувалось, увійшли до 4 ТОП-нововведень.
А ще віднедавна всі сервіси перейшли в онлайн режим, ведеться широка правороз’яснювальна робота.
Кадровий потенціал
Оскільки усі реформи впроваджують звичайні працівники, ГТУЮ притримується принципу соціального ліфта, намагаючись мотивувати працівників шляхом преміювання або просування по державній службі. Ліквідація районних та міських управлінь і реєстраційних служб призвела до оптимізації чисельності працівників системи юстиції. З 522 штатних одиниць на кінець 2016 р. залишилося 416. Тобто скорочено 106 посад. Водночас проведено 6 конкурсних відборів щодо 69 посад державної служби, за яких призначено 40 осіб, 30 з яких до цього жодного дня не працювали в органах юстиції. Затверджений порядок стажування громадян з числа молоді з метою ознайомлення з функціюванням державної служби  та роботою органів юстиції.
Законодавчі акти 
5 січня 2017 р. набрали чинності положення статей 8, 9  Закону України «Про виконавче провадження». Вони передбачають повну автоматизацію виконавчого провадження шляхом створення автоматизованої системи виконавчого провадження та функціонування єдиного реєстру боржників. 2 листопада 2016 р. вступив у дію так званий «антирейдерський» Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності». Він зобов’язує використання реєстраторами та нотаріусами лише захищеного носія ключів, кримінальну відповідальність заявника, реєстратора та зацікавленої особи до 10 років з конфіскацією, а також адміністративну відповідальність  – штраф до 8500 грн. Міністерство юстиції та його територіальні органи за результатами розгляду скарги можуть направити подання про анулювання свідоцтва нотаріуса. До того ж, Міністерство юстиції має вести постійний моніторинг реєстраційних дій із метою виявлення порушень порядку реєстрації. Цим законом також збільшено термін подання скарги до Мін’юсту та територіальних органів з 30 до 60 календарних днів. А ще передбачається повідомлення всіх власників юридичної особи про отримання державним реєстратором заяви про внесення змін до реєстрів та можливість при реєстрації бізнесу та нерухомості за бажанням власника отримати паперовий документ з підписом та печаткою державного реєстратора
Громадські організації
Важливий напрямок роботи – побудова громадянського суспільства. Зміни до Податкового кодексу України у 2015 р. зобов`язували громадські організації до кінця 2016 р. переглянути свої установчі документи. Це було необхідно для того, аби  не сплачувати податки та лишитись у реєстрі неприбуткових організацій. Громадські організації мали  два роки для звернення до Мін`юсту, але не всі організації привели свої статути у відповідність до вимог Податкового кодексу 2015 р.
З боку Мін`юсту та ГТУЮ жодних передумов для можливого «гальмування» процесу внесення змін не було. Навпаки, ми збільшили кількість годин прийому та видачі документів, провели публічні роз’яснювальні заходи та прес-конференції з нагальних питань, також робочі зустрічі з «реєстраторами» територіальних управлінь юстиції, розмістили всю необхідну інформацію на сайтах територіальних управлінь юстиції, поширили методичні рекомендації-відповіді на типові питання щодо державної реєстрації громадських формувань. Не зважаючи на це, не всі з них «наважились» переглянути свої статути. Аби уникнути незручностей для громадян, у нових змінах до Податкового кодексу України, прийнятих Верховною Радою України 22 грудня, дедлайн внесення змін до установчих документів було продовжено до 1 липня 2017-го. 
Охоче приймемо представників громадських формувань з відповідним пакетом документів та здійснено реєстрацію змін про громадську організацію та видачу відповідних документів вже сьогодні.
«Я маю право!»
Зараз Мін’юст планує запровадити загальнонаціональний проект «Я маю право». Сподіваюся, він увійде вже до найвідоміших ТОП-проектів 2017-го. 
Усі правові новели, які впроваджує Мін’юст, спрямовані на спрощення юридичних процедур для простого громадянина, подолання корупції, встановлення правила «чиновник іде до людини», а не навпаки.
Валентин КУХАРИК,
начальник Головного територіального управління юстиції у Волинській області.
На фото Сергія Цюриця: під час брифінгу у конференц-залі готелю «Україна».
 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (68) - 14.8%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (212) - 46.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (124) - 27%