Спочатку було яйце на Волині. Тепер – СС «Галичина» в Биківні?

Спочатку було яйце на Волині. Тепер – СС «Галичина» в Биківні? «Цвинтар в Биківні – це святе місце як для України, так і для Польщі, а профанацію скеровано проти пам’яті десятків тисяч жертв сталінських репресій», - вважає Богдан Біляшівський, директор Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» під Києвом, де покоїться прах розстріляних більшовиками в 1940 р. польських офіцерів та інтелігенції. На думку експертів, цей акт наруги, який стався в ніч із 24 на 25 січня і досі не розкритий українськими правоохоронцями – провокація, спрямована на те, аби розпалити атмосферу і розсварити поляків та українців.


У ніч з 24 на 25 січня ц. р. невідомі зловмисники помалювали червоною фарбою могили та пам’ятники у польській та українській частинах цвинтаря у Биківні, де спочивають жертви сталінського тоталітаризму. Зловмисники нанесли написи «СС Галичина» та «ОУН-УПА» на меморіальній стіні із прізвищами польських жертв з так званого «українського катинського списку».Таким самим написом було також осквернено українських жертв сталінських злочинів. Крім того, в українській частині цвинтаря було зроблено напис «ОУН-УПА» з нецензурним словом «Курва».

«Журналіст тижневика «Newsweek» і експерт у східній тематиці Міхал Кацевіч переконаний, що подібні акти вандалізму є провокацією, спрямованою на розпалювання відповідних настроїв серед поляків та українців:

«Якщо до цього додати профанацію також українських цвинтарів та українських пам’ятників на терені Польщі, то в цілому можна говорити про певну серію акцій, які, ймовірно, є провокацією, спрямованою на роздмухування польсько-українських конфліктів і проблем. Це діє на користь проросійських сил і Росії загалом», – цитує його, а також інших експертів «Польське радіо».

На думку багаторічного кореспондента «Польського радіо» у Києві, наруга над цвинтарем жертв сталінських злочинів у Биківні не повинна погіршити польсько-українські відносини. Пйотр Поґожельські наголошує, що усе тепер залежить від реакції української сторони:

«І, крім того, потрібна також відповідна реакція українських націоналістичних кіл з Києва. Варто нагадати, що коли після Революції Гідності сталася профанація єврейського кладовища в Одесі – кіркуту, то саме українські націоналісти з «Правого сектора» одні з перших туди приїхали і почали наводити лад на цвинтарі, аби показати, що вони не причетні до цього. Добре би було дочекатися подібної реакції, зокрема від київського відділення ОУН-УНСО або теж «Правого сектора».

Пйотр Поґожельські переконаний, що за провокацією на цвинтарі у Биківні не обов’язково стоять українські націоналісти. Дії вандалів він вважає «абсурдними»:

«Наругу здійснено там над могилами та пам’ятниками також українців, котрі загинули у 1930-1940-их роках за те, що були українцями. Жоден український націоналіст не буде опоганювати власні могили».

Ґжеґож Сьлюбовські з Міжнародної редакції «Польського радіо» вважає, що до серії актів наруги над польськими місцями пам’яті в Україні причетні «треті особи» і вони виходять за рамки польсько-українських взаємин. А почерк в обох випадках – є досить красномовним. Також публіцист нагадує, що в усіх випадках про акти наруги у першу чергу писали російські ЗМІ та проросійські портали:

«У Гуті Пеняцькій у написах допущені орфографічні помилки. У Биківні в написах українською мовою є вульгаризми на адресу УПА. Це як антиупівські, так і антипольські написи. На цвинтарі у Биківні спочивають жертви НКВС, тому немає прямого зв’язку з польсько-українською історією. Все свідчить про те, що шукати натхненників таких актів треба далі, на сході. Комусь важливо, аби польсько-українські відносини все більше псувалися. Хоча і самі поляки та українці докладають до цього свої руки».

Тепер головне, щоб щось подібне не сталося на Волині, де теж чимало місць поховань жертв Другої світової війни. Чи, можливо, агенти ФСБ уже заспокоїлися, коли в липні 2013 р. організували провокаційний напад найманця зі Сходу на Президента РП Броніслава Коморовські, вимазавши йому піджак курячим яйцем?

Роман УСТИМЧУК.

На фото Сергія ДОЛЖЕНКА (Агенції РАР/ЕРА): напис на могилі польських жертв сталінського геноциду в лісі біля Биківні.

 

 

 

 

 

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 13.5%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (29) - 55.8%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (11) - 21.2%
Мене це не стосується. (3) - 5.8%