Рейтинг чи 1600 грн?

Рейтинг чи 1600 грн?  Перед такою дилемою з нового року постали десятки тисяч волинських студентів…

Нова рейтингова стипендіальна система, запроваджена з початком 2017-го, цікавить  не лише студентів державної форми навчання. Вона набула такого розголосу, що вже й бабусі турбуються за своїх онуків... 
Що відбувається?
Міністерство освіти й науки України постановило, що далеко не всі студенти, які отримали 4 і 5 балів (за п’ятибальною системою) на екзаменах, матимуть стипендію, а лише певний відсоток із їхньої кількості. Ще раніше Кабінет міністрів України затвердив порядок призначення і виплати стипендій студентам, яким передбачена можливість отримання академічної стипендії для 40-45% студентів вищих навчальних закладів. Для ВНЗ ІІІ-ІV рівня акредитації мінімальна стипендія буде складати 1100 грн, а підвищена – 1600 грн. Інші не отримають жодної копійки…
Щоб  з’ясувати стан справ, ми звернулися до фахівців.
Декан факультету філології та журналістики СНУ ім. Лесі Українки Юрій Громик повідомив:
«Перше засідання стипендіальної комісії в СНУ імені Лесі Українки відбулося 3 лютого. Рейтингові списки сформовано за кожним курсом і кожною спеціальністю. Рейтинг обраховано за 100-бальною шкалою. Заліки не грають жодної ролі (як і раніше, потрібен просто факт успішного складання – «зараховано»). 15 % рейтингового списку складають особи, які отримають підвищену стипендію, всього ж стипендіатів на кожному курсі кожної спеціальності – не більше 45 %. Відсоток в обох випадках рахується від кількості студентів, які на відповідному курсі відповідної спеціальності навчаються на державній формі. Платники за навчання стипендії не матимуть». 
Крім цього, Юрій Васильович наголосив:
«Якщо спеціальність на факультеті включає кілька освітніх програм (спеціалізацій), то рейтинговий список на курсі відповідно до урядового положення сформовано таки за спеціальністю, тобто в один список об’єднано студентів різних освітніх програм (спеціалізацій) цієї спеціальності».
Та чи вплине це на відвідуваність занять?
«Те, що в стипендіальному забезпеченні потрібні були зміни, зрозуміло давно. Очевидно, що чи не найкращий варіант для цього – рейтингова система, тому її впровадження оцінюю цілком позитивно. Одначе проблему вбачаю в технологічних моментах, скажімо, в тому, що рейтинг рахують окремо за кожним курсом і кожною спеціальністю. Фактично це означає, що в групі, де навчаються добре підготовлені студенти, навіть не всі відмінники матимуть стипендію. Натомість на курсі і спеціальності, де багато державних місць, але студенти мають середню успішність, на стипендію за особливі успіхи можуть претендувати зовсім не відмінники. Звісно, в ситуації, коли кількість стипендіатів скоротиться з 75 % до 45 %, є певні ризики: студенти будуть змушені працювати, відповідно – відвідуваність занять може погіршитися. Хоча, з іншого боку, нові умови когось, навпаки, змусять інтенсивно і систематично навчатися», – підкреслив декан Юрій Громик.  
Ось така ситуація в провідному Лесиному університеті. А як студенти-державники відреагували на чергові зміни в законодавстві?
«Мене взагалі не влаштовує ця рейтингова система. Це несправедливо, кожен намагається, старається, вчиться, а в кінці-кінців нічого не має. Хоч ніби все й на відмінно здаєш… Немає ніякого заохочення. Сенсу ходити на пари? Тепер треба шукати роботу», – каже студентка СНУ ім. Лесі Українки Юлія Літвін.
А студентка Луцького НТУ Олександра Шумик на запитання, чи її влаштовує нова рейтингова система, відповіла коротко і ясно: 
«Ага… Через цю рейтингову систему я «злетіла» зі стипендії – тому вона мені взагалі не до вподоби. Хоча, якби я її все ж отримувала б, то було б прекрасно. Є різниця між тим, що отримувати 800 грн і 1100 грн».
Натомість Альона Горєлова з Лесиного університету налаштована оптимістично:
«Великої різниці я не відчуваю. Я що за старої системи намагалася вчитись і отримувала стипендію, так і за нової. Сама ще не знаю, як саме будуть складати той рейтинг, чого очікувати? Просто зараз, на мій погляд, буде більш справедливо, не буде тої зрівнялівки. За деяких платнків прикро: є серед них ті, хто реально заслуговує стипендії і міг її отримувати за нової системи (як повідомлялося раніше), аніж деякі «бюджетники»».
Дійсно: обнадійливі чутки про те, що студенти-контрактники також зможуть отримувати стипендію – розвіялися. На цьому етапі «стипендіальної реформи»  стипендії отримуватимуть лише «державники»...
Можливо, нова система справді заохотить студентів до навчання заради немалої суми в гаманці, та в майбутньому ми матимемо хороших  спеціалістів, знавців своєї справи? 
Чи бачимо чергову спробу центральної влади зробити кращим життя для окремих категорій за рахунок погіршення всіх інших?
Перша сесія покаже.
Іванна СОЛОМАНЧУК.
Колаж автора.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 13.7%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (28) - 54.9%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (11) - 21.6%
Мене це не стосується. (3) - 5.9%