Єдиний у світі

Єдиний у світі Дорога до Стравінського неминуче веде до Устилуга. Тут діє перший і єдиний у світі музей-садиба відомого композитора Ігоря Стравінського. Віднині, аби прийти і вклонитися великому маестро, треба просто відшукати на карті маленьке містечко над Лугою, яке Ігор Стравінський назвав «райським куточком для творчості».

29 вересня у м. Устилуг Володимир-Волинського р-ну прибуло чимало гостей. Кожен із них вважав за честь пройтися старою липовою алеєю, яку, за переказами, садив Ігор Стравінський зі своїм братом… Тут, в Устилузі, у знаменитого композитора народився перший його музичний твір (фантазія для оркестру «Феєрверк»). Тут він черпав натхнення для майбутніх шедеврів, яким досі дивується весь світ (балетів «Жар птиця» 1910 р., «Петрушка» 1912 р., «Весна священна» 1913 р. та ін.).
Розкішний дім над Лугою збудований був за проектом самого Ігоря Стравінського ще у 1907 р. Композитор із родиною проводив тут багато часу, переважно влітку. Хоч це була не єдина резиденція Стравінських, що на той час були заможними людьми. Та напередодні Першої світової війни Стравінський змушений був розпрощатися із Волинню. Відтоді він житиме у різних країнах, стане направду світовим генієм, але дослідники раз по раз знаходитимуть у його творчості відголоси саме волинського фольклору.

Чимало поневірянь зазнає згодом маєток в Устилузі. В кімнатах, де раніше звучала музика, діятиме їдальня та гуртожиток місцевої ПМК, потім – клуб, зрештою – дитяча музична школа. У 1990-му в садибі відкриють музей. Відтак, у вирі літ волиняни не розгубили основного – пам’яті про Стравінського, якому за життя радянська влада так і не дозволила відвідати рідну землю. Правда, це приміщення мало нагадувало колишню садибу. Первісний її вигляд зберігся лише на кількох старих світлинах та в спогадах старожилів.
Власне, величезним стимулом для реставрації садиби стала поява вже традиційного волинського фестивалю «Стравінський та Україна». А потім було вольове рішення голови облдержадміністрації Бориса Клімчука і – відповідне доручення Президента України Віктора Януковича про фінансування реконструкції. Зрештою, щоб дати друге дихання музею, у реконструкцію вкладено майже 4 млн грн. Із них 2,9 млн – кошти Державного бюджету, решта – обласного.
Над поверненням оселі Стравінського історичного вигляду працювали фахівці ДП «Український регіональний спеціалізований науково-реставраційний інститут «Укрзахідпроектреставрація» зі Львова та підприємства «Нова Аркада». Зібрані краєзнавцями матеріали розмістилися у чотирьох залах. У день відкриття музею-садиби, 29 вересня, автор експозиції кандидат історичних наук Олена Огнєва провела першу екскурсію в уже повноцінному закладі.

Відкриття музею-садиби в Устилузі – подія далеко не волинського масштабу. І це підкреслив своєю участю у заходах в місті над Лугою міністр культури України Леонід Новохатько. Разом із головою облдержадміністрації Борисом Клімчуком, начальником управління культури облдержадміністрації Володимиром Лисюком, головою Володимир-Волинської райдержадміністрації Валентином Скубою та Володимир-Волинським міським головою Петром Саганюком міністр пройшовся знаменитою алеєю Стравінського. Представники влади насамперед привітали на волинській землі поважних гостей – драматурга, музичного критика з Санкт-Петербурга Костянтина Учителя, Генерального консула Російської Федерації у Львові Олега Астахова та Генерального консула Республіки Польща в Луцьку Беату Бживчи.

«Коли ми говоримо про історичні постаті – це тільки половина розмови, це досягнення окремої людини. Наразі – Ігоря Стравінського, який мав глибоке українське коріння. Його предок у1597 році  був війтом Києва, його батько співав у київський опері і вважався попередником Шаляпіна… Та важливо – не тільки талант генія, його доробок, а й те, як ми це шануємо. Що ми зробили для цього сьогодні і що робитиме молодь завтра. На Волині лише за півтора року після доручення Президента об’єкт є! І у вас не один такий об’єкт. Це – вашими руками зроблене. Це залишитися на цій землі, і це теж хочеться пошанувати. Хай уся Україна рівняється на вас!» – сказав міністр Леонід Новохатько, стоячи на порозі єдиного у світі музею Стравінського. Ці слова мешканці Устилуга та гості міста зустріли оплесками.
Відкриття оновленого, реконструйованого маєтку голова облдержадміністрації Борис Клімчук сприймає не інакше, як можливість ще раз утвердити Україну в світовому співтоваристві:
«Це не тільки відкриття музею-садиби, сьогодні ми і для себе, і для всього світу відкриваємо або поновлюємо частину нашої історії. Генієві Стравінського аплодували і в Європі, і в Америці, та мало кому відомо, що саме Волинь і Устилуг стали малою батьківщиною для трьох поколінь родини Стравінських:  знаменитого соліста Маріїнського театру у Санкт-Петербурзі Федора Стравінського, його сина, всесвітньо відомого композитора Ігоря Стравінського та внука Федора, талановитого швейцарського художника».

Історичною подією для музею став приїзд в Устилуг представниці родини Стравінських – праправнучатої племінниці по братові Юрію. Вже потім, спілкуючись із журналістами, москвичка з українським прізвищем Анастасія Козаченко (яка працює у центрі сучасного мистецтва в Москві)  скаже: вона – перша з їхньої сім’ї, хто зміг побувати на Волині. Гостя не приховувала захоплення побаченим та щиро дякувала українцям, які готові продовжувати пам’ять про Стравінських.  Наразі архів родини зберігається у Санкт-Петербурзі. Після появи першого в світі музею композитора Ігоря Стравінського родина міркуватиме про можливість передачі в Устилуг дещиці із оригінального спадку. Нині в експозиції – лише фотокопії деяких матеріалів із цього архіву.
Навряд чи варто детально розповідати про родзинки музейної експозиції. Їх треба бачити… Насамкінець зауважу: символічно, що одне крило музею Стравінського, як і раніше, займає дитяча музична школа. Бо дійсно дивовижно: вчитися музиці там, де ступала нога композитора-генія і розглядати з вікон школи ті самі пейзажі, які бачив Ігор Стравінський, коли творив…

Олена ЛІВІЦЬКА.
Фото автора.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (0) - 0%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (0) - 0%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (1) - 5.6%
Банкет під час чуми (12) - 66.7%
Гідна оплата праці держслужбовців (1) - 5.6%
Підстава для негайного звільнення чиновників (3) - 16.7%
Мені байдуже (0) - 0%