На захисті прав і свобод

На захисті прав і свобод

Діяльність органів юстиції на теренах нашого краю забезпечує головне територіальне управління юстиції в області, яке очолює Валентин Кухарик. 
Він пройшов усі щаблі професійного росту – від консультанта до заступника начальника теруправління з питань державної виконавчої служби. А після перемоги у конкурсі наказом міністра юстиції України Павла Петренка призначений начальником головного теруправління юстиції в області. 23 лютого виповниться рік, як він на цій посаді. То як головне теруправління провадить реформи і захищає законні права та інтереси жителів Волині?
Серед структурних підрозділів органів юстиції Волині, безперечно,  вирізняється  наше правове Управління.
Так  скорочено називають управління реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти усі, хто звертався або був на прийомі у головному територіальному управлінні юстиції в області. Сюди за порадою і роз’ясненням приходять як фізичні, так і юридичні особи. Адже питання, які вирішують юристи нашого управління багатогранні і, відповідно до положення про нього, охоплюють багато напрямів діяльності юридичного відомства, що зачіпають права і свободи громадян. 
Саме при цьому управлінні діє громадська приймальня головного територіального управління юстиції в області та її філіали – виїзна та дистанційна громадські приймальні, які ось уже чотири роки поспіль діють при обласній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки. Сюди щовівторка та щосереди за правовою допомогою приходять читачі бібліотеки, лучани та громадяни області. Незмінним керівником приймальні протягом майже десяти років є автор цих рядків.  Щороку юристами органів юстиції тут надається  понад 500 консультацій.
До складу Управління входять два відділи: систематизації законодавства, правової роботи та правової освіти та реєстрації нормативно-правових актів. Працівники управління на чолі з його керівником Тетяною Яремою, начальниками відділів Миколою Герасимиком та Мирославою Вавренюк забезпечують напрямки роботи з питань систематизації законодавства, правової роботи, правової освіти, реєстрації нормативно-правових актів та доступу до публічної інформації.
Усі ці питання вирішує наше правове управління. Тож,  якщо ви дипломований юрист і хочете працювати юрисконсультом на підприємстві чи установі, головний спеціаліст відділу систематизації законодавства, правової роботи та правової освіти Інна Кирилюк охоче надасть інформацію про вакансії або скерує вас до роботодавців. Ви молодий спеціаліст, щойно закінчили вуз – тоді вам необхідно знову сюди, щоб пройти в юридичній установі стажування і, набравшись практичного досвіду роботи, знову піти працювати в юридичну службу свого підприємства.
Сьогодні в області таким правовим обслуговуванням охоплено 60 суб’єктів, з них: 18 – центральних, 17 – місцевих органів виконавчої влади та 17 – місцевих державних адміністрацій, 8 – підприємств, установ, організацій. Уся робота щодо правової роботи  здійснюється відповідно до Загального положення про юридичну службу, яке затверджене урядовою постановою. 
Державою на Міністерство юстиції України та його територіальні органи покладено досить важливу і відповідальну функцію – створення належних умов для набуття громадянами правових знань, забезпечення їх конституційного права знати свої права та обов’язки. Забезпечують правоосвітню діяльність тут Микола Герасимик, начальник відділу систематизації законодавства, правової роботи та правової освіти та головний спеціаліст цього відділу Леся Романенко, де співпрацю зі ЗМІ вважають однією з найефективніших форм організації цієї роботи. Приклад у виступах у ЗМІ показує сам керівник головного юридичного відомства Волині Валентин Кухарик. Як результат, щорічно працівниками органів юстиції здійснюється понад півтори тисячі виступів і роз’яснень чинного законодавства у друкованих та електронних засобах масової інформації. Матеріали на правову тематику також розміщуються на веб-сайтах управління та органів державної виконавчої влади, що допомагає нашим громадянам зорієнтуватися у правовому полі, а публікації на юридичну тематику сприяють підвищенню рівня правових знань населення краю.
Невід’ємним напрямком правової освіти є методичне забезпечення та узагальнення позитивного досвіду роботи. Для цих цілей, наприклад, торік здійснено 9 узагальнень, розроблено 18 методичних матеріалів правового характеру, які розраховані на широкі верстви населення.  Працівниками органів юстиції у минулому році здійснено 138 правоосвітніх заходів. У їх проведенні, треба дати належне, безперечним лідером є Леся Романенко, яка часто виступає серед учнівською та студентською молоддю, добре володіє юридичними нормами та вміло використовує їх на практиці, як результат – набуті ними знання добре засвоюються. З найбільш актуальних правових питань, у  дохідливій формі – у вигляді буклетів, нею розробляються методичні матеріали, якими можуть скористатися громадяни для самоосвіти.   
Сьогодні вихідним положенням принципу законності, визначального у нормотворенні, є верховенство закону, що передбачає основне його місце в системі нормативно-правових актів і відповідність підзаконних актів закону.    На досягнення цієї мети та гарантування прав і свобод громадян, спрямовані основні зусилля органів юстиції, і, зокрема, безпосередньої людини – Тетяни Яреми, начальника управління реєстрації нормативно-правових актів,   правової роботи та правової освіти та його відділу – реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти на чолі з Мирославою Вавренюк та головними спеціалістами Світланою Попович, Надією Соколовою та Оленою Андрущак, яка також  веде питання забезпечення доступу до публічної інформації.  
Державна реєстрація нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, проводиться органами юстиції з 1 січня 1993 р. З цього часу головним територіальним управлінням юстиції зареєстровано понад тисячу нормативно-правових актів місцевих органів виконавчої влади, господарського управління та контролю. За результатами проведеної правової експертизи нормативно-правових актів попереджено прийняття значної кількості незаконних правових норм. У минулому році, для прикладу, було зареєстровано 83 нормативно-правових актів, проведено 1402 перевірки у 154 суб’єктах нормотворення.     
Завдяки систематизації законодавства долаються суперечності між нормами права, скасовуються чи змінюються старі нормативно-правові акти на нові, відповідно до потреб суспільного життя. Треба дати належне, що з цією роботою добре справляється Ольга Костюк, яка з притаманною їй відповідальністю спрямовує роботу так, щоб законодавство та періодичні видання юридичного спрямування, були впорядковані у кожному підрозділі органів юстиції, а громадяни мали доступ до правової інформації. А щоби відповідальні працівники за цей напрям діяльності відмінно виконували свої обов’язки, вона періодично перевіряє їх роботу та проводить для них стажування. 
І наостанок. Доступ до публічної інформації, як один із напрямків нашої роботи мабуть став ще більш доступнішим для громадян, коли на професійному рівні почала нею займатися Олена Андрущак, головний спеціаліст відділу реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти. За 2016 р., скажімо, до «Системи обліку публічної інформації» було внесено 1599 документів. До головного територіального управління юстиції в області у минулому році надійшло 38 запитів на отримання публічної інформації, з них: 22 – від фізичних та 16 – від юридичних осіб. Вона єдина в головному управлінні, хто має вчений ступінь кандидата юридичних наук. Як і належить досвідченому фахівцю у сфері юриспруденції, у свою роботу, безперечно, вносить і принцип науковості та системності. А уся необхідна для громадян інформація, що стосується доступу до публічної інформації, завдяки її настирливості та наполегливості, працівниками структурних підрозділів своєчасно вноситься і оновлюється  на сайті головного юридичного відомства.  
Микола ГЕРАСИМИК. 
На фото: команда управління реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти – зліва направо у верхньому ряді: Інна Кирилюк, Ольга Костюк, Леся Романенко, Надія Соколова. Сидять зліва направо – Мирослава Вавренюк, Микола Герасимик, Тетяна Ярема, Олена Андрущак.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (68) - 14.8%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (212) - 46.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (124) - 27%