Весняний передвісник

Весняний  передвісник

Зовсім скоро над рідною Волинню заклекочуть лелеки, несучи на своїх крилах весну. Але часто так буває, що буськи прибувають, а тут – холоднеча… Як кілька років тому, коли боцюни прилетіли з теплих країв, а тут – морози й сніги. Птахи почали масово гинути, і якби не допомога добрих людей, то втрат могло бути набагато більше…
А як багато ми знаємо про цих дивовижних птахів?
Їх люблять і поважають не тільки в Україні, але й далеко за її межами. З давніх давен про цих пернатих складають різноманітні легенди та повір’я.
Для багатьох народів вони були посланцями богів, інші вважали їх людьми, які тільки на певний час одягаються в пір’я. Але для більшості, лелеки – провісники щастя та добробуту.
Так, на Поліссі прохали у птаха врожаю, примовляючи: «Бузьку, бузьку, на тобі галіопу, а ти мені дай жита копу, на тобі борону, а ти мені дай жита сторону, на тобі серпа, дай мені жита снопа». Галіопа – це обрядове печиво у формі птаха, яке випікалося, щоб «пригостити» лелеку. Просили в нього також і вітру за спеки під час жнив: «Іванько, Іванько, зашли нам трохи вітру, бо не здюжимо жати».
Діти, які хотіли мати сестричку, за порадою старших вибігали за ворота і гукали: «Буську, буську, принеси Маруську!». Дорослі також радили дітям поставити на вікно тарілку з сиром, щоб бузько приніс дитину.
У міфології багатьох народів білий лелека вважався пов’язаним зі стихіями вогню та води. Як відлуння цього дійшли до нас численні повір’я, наприклад, про спалену з помсти хату, а також примовляння. На Поліссі звертаються до лелеки: «Іване, Іване, дай люльку закурити», або «бузьку, викреши вогню».
В Україні також є багато прикмет про погоду, пов’язаних із білим лелекою. Він приносить тепло і забирає його назад у вирій. Рано прилетів – буде тепле літо. Лелека починає непокоїтися – на погану погоду. Активно тріщить увечері дзьобом – завтра буде сонячний день. Стоїть на одній нозі – значить треба чекати похолодання. Якщо не відлітає далеко від гнізда, а тримається поблизу, – на негоду. Коли птах погожого дня тримається сухого місця, то й наступний буде сонячним. Перед тим, як здійметься вітер, лелеки довго кружляють біля своїх гнізд. 
Є й землеробські прикмети, пов’язані з бузьками. Наприклад: заклекотали лелеки в гнізді – час садити цибулю.
Також наші предки часто намагалися прочитати долю, посилаючись на цих пернатих. Так, вважалося, що коли молода дівчина рано навесні перший раз зустріне пару лелек, то цього року вийде заміж, якщо ж самотнього – ще буде дівувати. Коли чорногуз сідав на дах під час весілля, очікували швидкого поповнення в родині. Якщо в перший день, коли в домі з’явиться маля, над ним покружляє білий лелека – чекає новонародженого щаслива доля. Коли весною вперше зустрівся бусол в польоті – рік буде щасливим, стоячий – у цьому році не повезе. 
Тож, побільше усім людям хороших прикмет, теплої весни та безпечного прибуття лелек на рідну Волинь.

Підготувала Ольга КОНОНЧУК.
Фото Богдана ГОНЧАРУКА.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 13.5%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (29) - 55.8%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (11) - 21.2%
Мене це не стосується. (3) - 5.8%