Дуби з… кладовища

Дуби з… кладовища

Якщо зрізані дерева спалять у грубках – це одне. Якщо з цих пиломатеріалів виготовлять меблі – зовсім інше…
На православному кладовищі с. Берестяне Ківерцівського р-ну повним ходом пиляють старі дерева. Зрізи на їхніх стовбурах не показують аварійного стану насаджень, тож не один подорожній замислювався: хто і з якою метою прийшов із сокирою і бензопилою на старі могилки? Тим паче, що тополі, які росли біля тутешніх доріг, уже також давно позрізали, а в навколишній місцевості не одна фабрика переробляє деревину на щепу, з якої потім виготовляють меблеву продукцію…
Берестянський сільський голова Василь Усик пояснив, що спилюють дерева за побажаннями родичів та близьких померлих, прах яких покоїться на кладовищі. Робити це досить непросто, бо як зрізувачі не стараються, але дерева чи гілки від них при падінні часом таки руйнують пам’ятники, хрести та могили.
– Деякі дерева ми позрізали раніше, – зауважує Василь Григорович. – Тепер громада вирішила очистити кладовище повністю. Роботи розпочали, коли встановилася більш-менш нормальна погода. Люди буквально не давали мені проходу, запитуючи, коли та й коли приберемо насадження. Чому щоразу маємо витрачачати чималі кошти на відновлення пошкоджених могил? У мене не було іншого виходу, як дозволити звільнити кладовище від великих дерев.
До цієї роботи, як повідав очільник сільської громади, доєдналися ледь не всі дорослі жителі. У кого є у власності бензопила, той дерева й зрізує.  Інші –виносять та відвозять. Дуби, які тут росли досі, люди, в основному, за твердженням Василя Григоровича, купують на дрова. Каже, що більшість дерев тут давно повсихали. За виручені від продажу цього специфічного товару кошти купують бензин для власників бензопил, ремонтують пошкоджені поховання та огорожу, яка також подекуди страждає від ударів згори.
– Погодьтеся, – додає Василь Усик, – що робимо добру і корисну справу. Віднині спокійнішим стане вічний сон у наших попередників, які зробили чимало корисних справ за життя. 
У цьому сенсі пригадалася інша історія. Років десять тому авторові цих рядків довелося бачити кладовище у смт Турійськ після лютого буревію, що пройшовся кількома районами області. Та найбільше позлостився саме у названому районі. Дерева хрест-навхрест лежали на понівечених пам’ятниках та могилах і самі скидалися на мерців. Подібні руйнування, спричиненні деревами, які невідомо чому колись почали висаджувати у місцях поховань, спостерігав і на інших кладовищах, де покояться останки предків, яких знав і яких ніколи не бачив в очі. 
Тепер люди зрозуміли, що це абсолютно зайвий атрибут, котрий із часом може потривожити спокій рідних та близьких, які відійшли у потойбічний світ. Тож взялися прибирати насадження завчасно.
Але… Питання, що буде далі з пиломатеріалами, погодьтеся, зовсім не риторичне. Чи хтось бажає не лише погрітися біля грубок, де горітимуть дрова з кладовища, але й купити ліжко виготовлене з цих специфічних берестянських дубів?
Володимир ПРИХОДЬКО.
На фото Романа УСТИМЧУКА: зрізані дуби; на кладовищі ріжуть дерева.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (68) - 15%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (209) - 46%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (122) - 26.9%