Ратнівське ЛМГ

Ратнівське ЛМГ

У лісівників гаряча пора

На базисному розсаднику, який функціонує на території Жиричівського лісництва ДП «Ратнівське лісомисливське господарство», «кипить» робота. Як тільки зійшов сніг, на розсадник було працевлаштовано майже двадцять чоловік, які відразу приступили до роботи. А робота на розсаднику сезонна – весна та літо.

Працівниці, а в основному вони прийняті на роботу по трудовому договору, вже завершують викопувати посадковий матеріал – малесенькі однорічні сосни, який відразу відправляють до місця призначення – в усі лісгоспи області.

Найпершими покупцями посадматеріалу на розсаднику були лісівники із сусіднього Камінь-Каширського району, а найбільше нинішнього року закупили саджанців сосни – аж мільйон штук – колеги: державне підприємство «Ратнеагроліс». Щоправда, вони ще раніше подбали про насіння – заготовили його і продали на розсадник. Ліси цього підприємства потерпіли від пожеж, тож на місці згарищ будуть рости нові.

– Минулого року під замовлення лісових господарств області ми посадили і виростили 6 мільйонів штук сіянців та саджанців основних лісоутворюючих культур, в основному сосни, – говорить начальник базисного розсадника Григорій Козел. – Але щороку маємо резерв – більше мільйона сіянців на випадок пожеж, інших стихійних лих, засухи та замокання. Для своїх потреб, в усі п’ять лісництв нашого підприємства, відпустили до 800 тисяч штук сіянців. Як тільки викопаємо все, що вирощуємо на розсаднику, відразу завозимо новий грунт, висіваємо насіння, накриваємо теплиці і вирощуємо нові саджанці для майбутніх лісів. Намагаємось йти в ногу з часом, спираючись на науку. Аби викопані саджанці не висохли, поки їх посадять, корінець обов’язково, хоча це і дороговартісно, намочуємо у вологонакопичувач, який тримає вологу і корінь не всихає. Минулого року закупили 10 тисяч штук горщиків для вирощування посадматеріалу у них, в основному туї, для вирощування якої звичайним способом, без компосту, наші грунти не підходять. Купили стільки ж і касет для вирощування із закритою кореневою системою дуба – його можна буде висаджувати із касет будь-якої пори року, навіть у спекотні місяці – червні та липні. У касетах будемо вирощувати і ялину, інші культури. Хоча такий спосіб вирощування – недешевий, але прибутковий.

– Минулого року на вирощування посадкового матеріалу у повному комплексі робіт (це закупівля насіння, хоча маємо і власне, але його недостатньо, на міндобрива, посів, заробітну плату, електроенергію, та ще  плюс додаткові роботи) витратили в межах одного мільйона 400 тисяч  гривень, а від реалізації посадматеріалу отримали 33, 7 мільйона гривень, – говорить директор ДП «Ратнівське лісомисливське господарство» Микола Мельник. – Всього ж на ведення лісового господарства спрямували більше третини коштів, отриманих від реалізації посадматеріалу, – 14,3 мільйона гривень, враховуючи зарплату працівників лісової охорони, посадку, догляд за молодняком, охорону лісу, інше. Таким чином працюємо для прийдешніх поколінь. У ці дні вже завершуємо посадку сосни на 34 гектарах і відразу приступаємо до роботи зі сприяння природному поновленню на 80 гектарах, з обстеження минулорічних, позаминулорічних ділянок, і на тій площі, яка потерпіла через засуху чи вологу, будемо насаджувати ліс. Намагаємось садити ліс вчасно, поки вологий грунт. У стислі строки проводимо усю роботу.

На базисному розсаднику не лише вирощують сосну, а й березу, вільху, дуб, ялину, липу, а ще й самшит, ялівець козацький, тую, спірею, жасмин, калину, шипшину та інші культури, які відпускають на підприємства, установи та організації, продають населенню. І сюди можна приходити на екскурсію, щоб помилуватись красою молодесеньких, відомих широкому загалу, і маловідомих дерев та кущів.

Валентина БОРЗОВЕЦЬ,

газета «Ратнівщина».

Фото автора.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 13.5%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (29) - 55.8%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (11) - 21.2%
Мене це не стосується. (3) - 5.8%