Поляки воюють із мертвими вояками УПА і прославляють катів із польського аналога НКВД!

Поляки воюють із мертвими вояками УПА і прославляють катів із польського аналога НКВД!

Атмосфера антиукраїнської істерії, підігріта скандальним фільмом «Wolyn», у Польщі докотилася вже й до кладовищ. Там в одному місці кувалдами і ломами знищують пам’ятники... воякам УПА, а в другому вивішують у музеях портрети високопоставлених офіцерів кривавих органів держбезпеки ПНР – аналогів кривавого радянського НКВД!


Могилу вояків Української повстанської армії може бути впорядковано на кладовищі у польському с. Грушовичі Підкарпатського воєводства Республіки Польща після проведення відповідних археологічних досліджень і підтвердження, що в цьому місці справді є останки українців, можливо, буде. А може й не буде... Як пани у Варшаві схочуть...

Отже, 26 квітня ц. р. з дозволу місцевої влади в с. Грушовичі Підкарпатського воєводства РП польські націоналісти зруйнували монумент на честь 15-то полеглих вояків УПА. Раніше пам’ятник облили червоною фарбою та знищили на ньому Тризуб...

В Україні, яка вважала Польщу своїм «адвокатом у Європі», прокотилася хвиля обурення. Ще б пак: ніколи і нічиїх монументів ніхто не зносив, якщо вони були на могилах на території кладовищ! А тут – публічний вандалізм під телекамерами десятків знімальних груп...

І відбувався він фактично в тій самісінькій місцевості, де поляки відзняли антиукраїнський фільм «Wolyn», де українців у 40-их роках показано бандитами та вбивцями,  які спочатку навипередки з німцями знищують євреїв, а потім і поляків, яких намагаються захистити навіть гітлерівці, українське духовенство – прямим підбурювачем масових злочинів, а от польську сторону – виключно як миротворців, захисників і жертв... Тому й заборонили це гниле кіно для показу в Україні, але бацили ненависті поширилися. І дісталися до... братської могили вояків УПА...

Інститут національної пам'яті Польщі (IPN) на обурення української сторони фактом узаконеного вандалізму над українськими військовими похованнями на кладовищі та заяву про зупинку процесу легалізації всіх польських пам’ятників в Україні та ревізію законності встановлення всіх існуючих пообіцяв організувати розкопки на кладовищі і, можливо, відновити зруйнований монумент.

«Польська сторона неодноразово підкреслювала в листуванні з українськими партнерами, що існуючий з 1994 р. об'єкт на кладовищі у Грушовичах має бути знесений для проведення археологічних робіт і підтвердження наявності людських останків під пам'ятником, про що повідомляли нам представники української меншини в Польщі», – йдеться у заяві, яку цитує «Українська правда».

IPN повідомив, що не сприймає аргументи української сторони про те, що в 90-х роках минулого століття у законодавчому полі Польщі існувала «правова порожнина» щодо процедури встановлення пам'ятників:

«У разі підтвердження наявності останків під пам’ятником, могила може бути упорядкована Міжвідомчою комісією у співпраці з польською стороною і підлягатиме юридичному захисту з боку Польської держави. Ми й надалі підтримуємо свою позицію в цьому питанні і готові допомогти українській стороні», – трактує глум над українською національною пам’яттю на етнічних українських землях по той бік нинішнього українсько-польського кордону поважна урядова інституція сусідньої держави.

Інститут також наголошує, що «зі здивуванням сприйняв інформацію Українського інституту національної пам’яті, що у відповідь на демонтаж пам'ятника у Грушовичах українська сторона призупинить процес легалізації польських меморіальних об’єктів на території України».

В Міністерстві закордонних справ України назвали демонтаж пам’ятника у Грушовичах провокацією.

Натомість Польща стала свідком ще більшого скандалу. Доки в маленьких Грушовичах націоналісти нищили український монумент, в сусідньому Любліні на виставці в музеї, яку організувало воєводське відділення Інституту національної пам'яті Польщі (IPN), замість вояка Армії Крайової, який воював із комуністами, повісили намальований якоюсь гімназисткою портрет... шефа відділення держбезпеки ПНР у Зєльоній Гурі Чеслава Борецкі! «Gazeta Wyborcha» з цього приводу написала:

«Крім того, що працівники музею взяли його на баланс, понад 2 місяці портрет Чеслава Борецкі висів в експозиції замість зображення «проклятого солдата»! (так у Польщі називають учасників боротьби за Незалежність Польщі в 1945-1963 рр., – авт.)».

А професор Анджей Фріске з Любліна журналістам варшавського видання взагалі заявив:

«Учениця 3 класу художньої школи з Любліна побачила, що на колишньому воякові є мундир, що він був у «партизанах», у подумала, що це також «Проклятий солдат»... А звідки молодь має знати різницю між Армією Крайовою і Армією Людовою, де до служби в органах держбезпеки перебував Чеслав Борецкі?! Я взагалі не розумію, для чого організатори акції «Незламні солдати очима молодих» вирішили, що діти повинні малювати портрети чоловіків через понад як 50 років після подій, де вони брали участь? Дорослі придумали дітям якийсь химерний ребус».

«Сердечно вибачаємося за цю помилку!», – тільки й склала речниця Люблінського відділення IPN Агата Фіют.  

Щодо Волині, де з 1991 р. польська сторона набудувала майже сотню ні з ким не погоджених хрестів, пам’ятників і монументів, то Обласна комісія з увічнення пам’яті жертв воєн, політичних репресій та Героїв АТО, кілька років тому зверталася до органів місцевого самоврядування, щоб повідомили, скільки польських пам’ятників знаходиться в області і які з них установлено в законному порядку. Відповіді надіслали не всі, але і наявні засвідчили: факти самоуправства та провокаційних написів, котрі не відповідають дійсності, не один десяток.

Утім, ні в кого з православних українців не піднялася рука, щоб руйнувати хрести. А в Польщі це зробили. Ще й вибачатися не хочуть!

Володимир ДАНИЛЮК.

На фото з «GazetaWyborcha»: портрет полковника органів держбезпеки ПНР Чеслава Борецкі, якого переплутали з польським повстанцем і 2 місяці експонували в Люблінському музеї.

 

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (72) - 13.5%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (234) - 43.7%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (165) - 30.8%