Тютюновий дефіцит

Тютюновий дефіцит

Зважаючи на те, що Україна відноситься до держав з найбільшою кількістю курців, зникнення тютюнових виробів з прилавків магазинів і кіосків викликало значний ажіотаж.

Так, на Волині, за даними Головного управління статистики, нараховують 143 тисячі курців. Це 17% від всього населення (в Україні – 19%). Вперше сигарету до рук беруть у 12-13 років. За статистикою, чоловіки в середньому викурюють 18 цигарок у день, жінки – 11.

Тож не дивно, що опустілі прилавки та зменшення вибору сигарет, призвело до панічного занепокоєння у населення. До того ж такої ситуації не було з часів Радянського Союзу.

Тепер про причини.

На українському ринку представлені всі світові гіганти тютюнового бізнесу: «JTI», «PhilipMorris», «BritishAmericanTabacco» та «ImperialTabacco». А от реалізацією цього продукту в Україні виступає лише одна тютюнова компанія, яка і перепродує цигарки супермаркетам і кіоскам. Монополіст виник ще за часів Януковича, коли його сім’я масово скуповувала бізнес. Тоді фірма носила назву «Мегаполіс-Україна», але через негативне висвітлення у пресі, з часом змінила її на «TEDISUkraine», під якою відома і до сьогодні.

А власниками цього тютюнового бізнесу в Україні є друзі Путіна – бізнесмени Ігор Касаєв (президент групи «Меркурій») і Сергій Кациєв (президент і співвласник російського «Мегаполіса»). Вони спільно володіють 60% тютюнового ринку Росії і 100% – України. Крім цього у їхній власності числиться перший збройний концерн «Дегтярьов», який, до речі і випускає форму «Ратнік» для зелених чоловічків. А також виробляє кулемети та ракетні комплекси «Игла». До речі, саме з такого у 2014 був збитий український військовий літак «Іл-76».

От і виходить, що фактично українська економіка сама фінансує агресію проти себе.

Лобіює тютюнові інтереси в Україні одеський бізнесмен Борис Кауфмен, який був менеджером сім’ї Януковичів по Одеській області. Поговорюють, що Фіскальна служба України і її екс-керівник Насіров теж покривали цей бізнес.

Громадський активіст Дмитро Карп, який уже декілька років займається розслідуваннями діяльності «TEDISUkraine», розповів про махінації із законом «Про акцизний збір». Де 5% з кожної проданої пачки в ідеалі має надходити до місцевих бюджетів, проте за даними чоловіка, майже всі гроші пішли в обхід. Приблизна сума, яка оминула місцеві бюджети, нараховує 12-15 млрд доларів на рік.

Відповідно така ситуація з монополістом не могла продовжуватися вічно. Тож за розслідування взявся Антимонопольний комітет України і оштрафував компанію на 439 млн грн.

У ексклюзивному інтерв’ю журналістам «1+1» голова Антимонопольного комітету Юрій Терентьєв зізнався, що вже не перший рік вів розслідування щодо цієї організації.

Проте, Генпрокуратура і МВД провели власне розслідування, звинувативши Антимонопольний комітет у співпраці з «тютюновою монархією».

Антимонопольний комітет, як і компанія «TEDISUkraine» відкидають всі звинувачення. До того ж останні переконують, що не мають ніяких зав’язків із Російською Федерацією і запевняють, що серед власників – лише громадяни України, Ірландії та Великобританії. А також наголошують, що є найбільшим платником податків в Україні і за 2014-2016 сплатили понад 4 млрд грн до бюджетів різних рівнів.

Голова відділу контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ Костянтин Касовський стверджує, що теза про те, що тютюнові компанії є найбільшими платниками податків – суцільна брехня, адже всі акцизи сплачують самі курці, а єдиний вклад – це податок на прибуток.

Тож поки розбиратимуться з «TEDISUkraine» – прилавки залишатимуться пустими. До речі, багато депутатів та активістів вважають, що шум навколо компанії ніяк не змінить ситуації і всі ці події спрямовані лише на перерозподіл зон впливу. Бо хто ж відмовиться від «ласого шматка» у розмірі 40 млрд грн у рік?

Ольга КОНОНЧУК.

На фото автора: без цигарок

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (64) - 15.8%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (188) - 46.5%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (105) - 26%