Коса на камінь

Коса на камінь

У камінь-каширському освітянському казані знову кипить. «Легкозаймистий» учительский колектив укотре намагаються використати в якихось маніпуляціях? Хтозна. Але чорна кішка пробралася до школи у с. Великий Обзир і – поділила на два табори сільських педагогів. Причина – аж дуже банальна: одні підтримують новопризначеного директора навчального закладу, інші – проти. Та поки вчителі сваряться і пишуть скарги, на поверхню зринають ну дуже цікаві факти з життєпису звичайної сільської школи у нетрях Полісся… 

Однак: не було б вогню у Великому Обзирі, не було б приводу напустити стільки диму. 
Про конфлікт у Великому Обзирі стало відомо під час одного із недавніх пленарних засідань сесії облради. Свободівець (а ця політсила традиційно «уважна» до життя-буття саме на Камінь-Каширщині) Олександр Пирожик озвучив запит до голови облдержадміністрації та прокурора області з приводу того, що на посаду директора Великообзирської загальноосвітньої школи Камінь-Каширського р-ну призначено людину «із сумнівною репутацією». Йдеться про колишнього сільського голову Олександра Токарчука, який свого часу притягався до відповідальності за незаконне виділення землі на території цієї Великообзирської сільської ради. Мовляв, через те, що вчителі не хочуть за керівника цю людину, страждають діти, бо конфлікт впливає на навчальний процес у школі: вересень у розпалі, а у вчителів – ні розкладу, ні тарифікації… Про позицію опонентів Олександра Токарчука можна судити зі звернення, оприлюдненого 4 жовтня на одному із сайтів, що систематично описує життя-буття району. Пана Токарчука у тому листі називають людиною, яка, виконуючи обов’язки сільського голови, була байдужою до проблем школи: «Чимало тривог перенесли вчителі, дізнавшись, що хоч і тимчасовим, та на посаді буде Токарчук О. Н. Адже в селі добре пам’ятають про його «досягнення» на вищевказаній посаді». Мовляв, саме під керівництвом Токарчука «розвалилися вся інфраструктура на селі». З листа видно, що конфлікт у родини Босаків із Великого Обзира із тоді ще сільським головою, а нині директором школи виник не вперше. Також аргументом на користь того, що Олександр Токарчук не може бути керівником навчального закладу, вважають той факт, що чоловік скористався службовим становищем, підписав та виготовив незаконні рішення сільської ради про надання безкоштовно у власність собі та дружині двох ділянок площею 2 га у сусідньому с. Стобихва для ведення особистого селянського господарства. Правда, відповідні рішення сесії судом уже визнані недійсними. А сам екс-сільський голова за все давно відповів перед законом. Судимість – скасовано.
30 вересня депутати не підтримали цей запит. Бо й, якщо чесно, чи варта типова кадрова історія уваги прокурора області?.. Очевидно, вгамувати емоції у школі шляхом прийняття законних рішень мали б на рівні місцевої влади. Однак згодом до прокурора (і до «Волинської газети» – теж) звернулися уже безпосередньо вчителі цієї ж школи, які просять забезпечити можливість нормально працювати і переконують: сумнівні справи – саме за плечима колишнього директора Юрія Босака. 
Із листа до редакції: «Ще в червні місяці цього року колишній директор школи, нині пенсіонер, Куява Володимир Іванович на протиправні дії Босака Ю.М. подав у Камінь-Каширську райдержадміністрацію звернення. Але представники відділу освіти формально і необ’єктивно перевірили це звернення, хоча і всі грубі порушення, в тому числі й фінанcові, були вказані у ньому. Ситуація в школі знову загострилася з вини Босака Ю.М. та Босак О. В. під час розподілу педагогічного навантаження. Підслуховування під дверима, знімання на мобільний телефон в учительській і кабінеті директора, маніпуляції позицією громади, колективу та батьків, анонімні звернення в районну газету «Полісся», обласні та республіканські інстанції, погрози та образи вчителів, самоуправство, підбурювання та створення конфліктних ситуацій (…) створюють у селі та нашому колективі атмосферу непорозумінь, чвар…. Зокрема, Босак О. В. в категоричній формі не лише особисто, але і від імені профкому, заслухавши в колективі подання та тарифікаційні списки для погодження на засіданні профкому, заявила, щоби нічого навіть не подавали, бо профком розглядати не буде (…). Можливо, така їхня зухвалість походить від безкарності і безвідповідальності за факти, викладені у зверненні Куяви В. І.»
Адресуючи звернення головам райдержадміністрацій і райради, начальнику районного відділу освіти, начальнику Держфінспекції у Волинській області, прокуророві області, начальнику управління ДСБЕЗ УМВСУ в області, вчителі просять провести перевірку школи «на предмет зловживань та корупційних діянь», інвентаризацію матеріальних цінностей та їх рух за час керівництва закладом паном Босаком, перевірку тарифікації та фактичної роботи працівників під час декретних, дипломних відпусток і заміни, розподілу премій тощо. Словом, емоцій у поліському селі розгорілися не на жарт. 
Що думає з цього приводу влада? Чи була можливість уникнути конфліктів? Голова райдержадміністрації Іван Вовк підтвердив, що влітку до нього звертався колишній директор Великообзирської школи Володимир Куява. Пенсіонер дійсно вказував на низку порушень у школі. Тоді голова райдержадміністрації розпорядився створити комісію, яка б розібралася у суті звернення і перевірила, чи відповідає озвучене Куявою реаліям. Саме результат роботи комісії спровокував кадрове рішення. Матеріали про виявлені порушення комісія передала у прокуратуру району ще в серпні. Відразу ж Юрій Босак написав заяву про те, що має бажання піти у… декретну відпустку. 
У тому, що у екс-сільського голови були проблеми із законом, Іван Вовк нічого страшного не вбачає: «Судимість погашена. Та й торкається вона зовсім іншої сфери діяльності, що не має жодного стосунку до моральних якостей Олександра Токарчука як педагога», – каже керівник органу виконавчої влади в районі. Іван Вовк теж вважає, що конфлікт у Великому Обзирі не розгорівся б, якби прокуратура вчасно провела перевірку. 
З огляду на те, що коса на «освітянський камінь» находить не вперше, можливо, дійсно настав час пильнішу увагу звернути ці проблеми і обласного управління освіти, і контролюючих органів? Праві чи ні вчителі з Великого Обзира, кажучи вголос про підозри і зловживання колег, сподіваємося дізнатися згодом. Адже редакція також надіслала відповідний запит прокуратурі. А тим часом сільським педагогом варто було забути про чвари і згадати про мудре, добре і вічне, котрого вони повинні навчати малих мешканців Великого Обзира.
Олена ЛІВІЦЬКА.
На фото автора: у стінах сільської школи емоції вирують не на жарт.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (3) - 9.4%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (20) - 62.5%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (5) - 15.6%
Мене це не стосується. (2) - 6.3%