У Болгарію? Ні, в Херсон!

У Болгарію? Ні, в Херсон!

Відвідати унікальні місця Херсонщини приїжджають навіть з-за кордону. Адже тут – унікальна Кам’янська Січ!


Останнім часом все більше українців віддають перевагу відпочинку на Батьківщині. Зрештою, й справді – навіщо кудись їхати коли наша мальовнича Україна неймовірно щедра на цікаві місця, мальовничі пейзажі, архітектурні та історичні пам’ятки?! Приміром, та ж Херсонщина де кожного року відпочивають десятки тисяч наших краян.

«У нас дійсно унікальний край, – розповідає Андрій Гордєєв, голова Херсонської облдержадміністрації. – Адже Херсонщина єдина область в Україні, яка має виходи до двох морів – Чорного та Азовського, а також найбільше в державі водосховище – Каховське, термальні та мінеральні джерела, лікувальні грязі. А ще – гейзери, понад 30 островів, один із яких – Джарилгач є найбільшим безлюдним островом Європи. Далеко за межами України відомі біосферні заповідники «Асканія-Нова» та Чорноморський. А піщаний масив «Олешківські піски» є найбільшою напівпустелею Європи. Також ті, хто цікавиться минулим нашого краю залюбки відвідають Кам’янську Січ та інші місця, де свого часу були козаки. Нещодавно ми відкрили аеропорт, тож сподіваюся, що туристів з-за кордону, які вже почали прилітати у наш край, з кожним новим сезоном лише більшатиме».

Отож, з початком відпустки відправляюся у славний херсонський край. Передусім відвідуємо біосферний заповідник «Асканія-Нова», історія якого розпочалася у другій половині ХІХ століття, коли Фрідріх Фальц-Фейн, який дуже любив природу, почав створювати перші вольєри для тварин та птахів. «Згодом звістка про зоопарк з напіввільним утриманням тварин у безводних степах тогочасної Таврійської губернії рознеслася по всій Європі, - розповідає Віктор Гавриленко, директор заповідника. - Тому починаючи з 80-х років ХІХ століття сюди, побачити тварин, які були незвичними для європейських зоопарків як-от коні Пржевальського, сайгаки, антилопи, екзотичні види копитних, почало приїжджати все більше людей. Тож Фрідрфх Фальц-Фейн закладає дендрологічний парк на штучному зрошуванні».

Сьогодні біосферний заповідник є одним із семи природних чудес України та найстарішим степовим резерватом світу. Біологічна різноманітність степових екосистем налічує понад 500 видів, а також понад близько 40 копитних видів тварин і понад 70 видів птахів. Причому більшість видів тварин занесено у Червону книгу України.  Цікаво, що тварини мешкають у заповіднику у напіввільних умовах. І, виявляється, дуже дружелюбні – помітивши директора стрімко біжать назустріч. В цей час їх можна пригостити шматочками хліба.

«Саме у нас можна побачити чимало видів рослин, які за останні десятиріччя зникли в Євразії, - каже пан Гавриленко. – Це зокрема, ковила українська, Лессинга, волосиста, тюльпани скіфський і Шренка, волошка Талієва, белльовалія сармат та інші. Також через територію заповідника проходить Азовсько-Чорноморський міграційний коридор якими птахи відлітають у вирій. Також у травах заповідника можна побачити полоза сарматського, степову гадюку, медянку».

Не менш цікавою, хоча й менш відомою для багатьох українців є Кам’янська Січ. «Це був відомий адміністративний і військовий центр Війська Запорозького Низового  у першій третині XVIII століття, - розповідає Андрій Лопушинський, знаний краєзнавець з Херсону. – Щодо назви, то ймовірно вона повязана з тим, що Січ була розташована у гирлі правого притоку Дніпра – річки Кам’янка. Мис, на якому була Січ давно уже поріс чагарниками та кущами бузку, аромат якого лине далеко за межі села. Про давню славу козаків нагадує надмогильний хрест кошового отамана Костя Гордієнка, щоправда, точне місце де похоронений отаман, невідомо».

Окремі історики стверджують, що після розгрому Чортомлицької Січі у 1709 р.  козаки заснували спершу Січ в Олешках, а тоді перейшли на річку Кам’янку. В минулому столітті археологи провели численні дослідження під час яких знайшли рештки козацьких куренів, шинку, кузні, а також зброю, монети. «Кожного року тут проводяться масові акції, присвячені пам’ятним датам з історії Запорозького війська, – розповідають жителі села Республіканець, частина якого розташована на місці Січі. – Приміром, Дню пам’яті Костя Гордієнка, Дню пам’яті Запорозького війська, святу Покрови Пресвятої Богородиці. Дуже приємно, що в ці дні до нас приїжджає багато молоді з усіх куточків України яка цікавиться минулим своєї Батьківщини. Проте через вкрай погані дороги багато людей не наважуються їхати до нас. Якби влада подбала про дорогу, про відкриття готелю, ресторану, тобто всієї тієї інфраструктури, яка потрібна для комфортної мандрівки, то туристів, безумовно, було б значно більше».

Тетяна МАЗУР.

Фото автора.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 14.7%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (220) - 46.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (130) - 27.3%