«Лісовий врожай» Волині

«Лісовий врожай» Волині


До Всесвітнього дня охорони праці Волинське ОУЛМГ організувало прес-тур на лісосіку Скулинського лісництва ДП «Ковельське ЛГ». Паралельно проходив семінар-нарада «Охорона праці та безпека проведення лісозаготівельних робіт» для інженерів з охорони праці державних лісопідприємств. 

Робота для справжніх чоловіків
Перша зупинка – при в’їзді до с. Скулин. Доки збираються учасники наради, журналісти знайомляться з унікальною ошатною двоповерхівкою, де в одній будівлі мирно вживаються аж три лісництва – Скулинське, Білинське і Скулинське учнівське, до того ж є ще й навчальний клас. Хоч до книга Гіннесса занось. А ще тут гордяться унікальним дендропарком, у якому росте близько 40 порід дерев та декоративних кущів. У селі також знаходиться Стеблівське лісництво СЛАП «Тур». Словом, це лісовий край.
Семінар-нараду розпочинає заступник начальника Волинського ОУЛМГ Олександр Рибчинський. Директор ДП «Ковельське ЛГ» Володимир Данилюк запрошує усіх на лісосіку.
Користуючись нагодою, беремо короткі інтерв’ю у працівників, що задіяні на розробці деревини.
Лісоруби – Юрій Зінчук, Олександр Сидорук та Анатолій Олексюк – з великим досвідом роботи. Усі троє віддають перевагу бензопилам «Husqvarna», кажуть, вони зарекомендували себе як безвідмовні і найбільш придатні для поліських умов. Чоловіки свідомі того, що в них дуже небезпечна і відповідальна професія. І, до речі, одна з найважчих. Втім, кажуть, що вільху валити чи не найлегше, бо в неї дуже м’яка деревина. Чоловіки, мов які билинні герої, – показні, мускулисті, загартовані і морозом, і спекою. Їм допомагає звалювальник Віктор Шворак. А ось помічник лісничого Скулинського лісництва Олександр Зінчук спеціальним «молоточком» маркує деревину. У всіх лісопідприємствах ВОУЛМГ стовідсотково впроваджено електронний облік, тепер ні одного хлиста без бирки вивезти з лісу не можна. За кермом лісовоза-гідроманіпулятора бачимо оператора-водія Віталія Наконечного. Окрема ланка цього процесу – тракторист-трелювальник Олександр Савченко та чикирувальник Юрій Зінчук.
– А як же вам вдається витягати ці довжелезні (за 20 м) хлисти з цих болотистих угідь? – цікавимося в обох.
– Для стягування завислих дерев використовують тридцятиметровий трос, – кажуть працівники. – Він убезпечує робітників від нещасних випадків. Підв’язуємо і трелюємо до потрібного місця.
Заступник начальника управління Олександр Рибчинський зауважує, що лісозаготівля – це комплекс робіт, які виконують лісогосподарства. Лісосічні роботи поділяють на підготовчі й основні. Підготовчі передбачають прийомку лісосічного фонду, готовність технічних засобів, інші організаційні заходи, основні – звалювання дерев, обрізування сучків, розкрижування деревини, трелювання (підвезення) її від місця звалювання до верхнього лісового складу (навантажувального майданчика) і навантажування на автомобільні або інші транспортні засоби. 
Транспортують ліс лісовозними шляхами до нижніх лісових складів. До складських робіт належать вантажно-розвантажувальні операції на нижніх складах, а також первинна обробка деревини (лісопиляння, виготовлення балансової деревини, трісок, тари тощо).

Пріоритет – безпека 
Роботи, пов’язані із лісозаготівлею, – надзвичайно складні і небезпечні. Тому у державних лісогосподарських підприємствах, що перебувають у підпорядкуванні Волинського ОУЛМГ, особлива увага приділяється охороні праці та безпеці на виробництві. 
– На ці заходи цього року вже витрачено близько 3 млн грн, – уточнює головний спеціаліст відділу лісових ресурсів ВОУЛМГ Олександр Боровицький. – А ще впродовж останніх місяців проведено більше двохсот обстежень службами охорони праці на предмет дотримання безпеки під час виробничого процесу. 
28 квітня, у Всесвітній день охорони праці, у Волинському обласному управлінні лісового та мисливського господарства на підставі наказу від 24 квітня 2017 р. було створено організаційний комітет із підготовки та проведення Дня охорони праці. Його очолив заступник начальника Волинського ОУЛМГ Олександр Рибчинський. Було затверджено план травневих заходів на лісогосподарських підприємствах, що входять до сфери управління ВОУЛМГ. У цьому переліку, зокрема, проведення конкурсів на найбезпечніше робоче місце та виробничу дільницю, організація тематичних нарад і семінарів, оновлення та створення куточків і стендів з питань охорони праці, наповнення їх тематичними матеріалами, презентація виставок. На багатьох лісопідприємствах вже відзначено кращих працівників. Волинське ОУЛМГ провело навіть конкурс дитячого малюнка на тему «Охорона праці та безпека виконання робіт у лісовій галузі очима дітей». Переможці та лауреати вже визначені на рівні районів і відзначені цінними призами.
Заступник начальника ВОУЛМГ Олександр Рибчинський, директор ДП «Ковельське ЛГ» Володимир Данилюк дуже професійно розповідають про збір «лісового врожаю».
– Методи заготівлі деревини можна розділити на два види: традиційний (із застосуванням ручного моторного інструменту) та машинний (повністю механізований), – уточнює Олександр Боровицький, що опікується технічним напрямком діяльності лісоуправління. – При традиційному підході використовується ручний мотоінструмент, далі відбувається транспортування і навантаження лісопродукції (причіп сортиментовозний з гідроманіпулятором для завантаження та розвантаження при сортиментній заготівлі) і вивезення її на верхній склад, або ж вона зачіплюється та трелюється трактором (при хлистовій заготівлі), складується, після чого розробляється на сортименти. В 70-80-х роках минулого століття з’явилися технологічні процеси, які забезпечили повну механізацію лісозаготівельних робіт, звалювання харвестером (звалювальння, обрізання гілля та розкряжування деревини на сортименти), навантажувально-трелювальне, яке виконувало одну-дві технологічні операції (форвардером).

Мовою цифр
Цього дня говорилося і про конкретні результати роботи. До слова, за 4 місяці ц. р. держлісгоспами області заготовлено 373,3 тис. куб. м деревини, 239 тис. з яких – від рубок головного користування. На перевезенні лісоматеріалів задіяні 246 транспортних одиниць, в т. ч. 109 спеціалізованих, зокрема 79 сортиментовозів, 30 хлистовозів.
– За обсягами освоєння лісосічного фонду Волинь займає 5 місце після Житомирського, Рівненського, Закарпатського та Чернігівського обласних управлінь лісового та мисливського господарства, – уточнює начальник відділу лісових ресурсів ВОУЛМГ Григорій Новосад, що також взяв участь у семінарі-нараді. – За січень-квітень перероблено 119,7 тис. куб. м деревини. Випущено 36,4 тис. куб. м заготовок для європіддонів, 9,2 тис. куб. м пиломатеріалів та 2,4 тис. куб. м заготовок дубових. Порівняно з 2016 р. вихід з 1 куб. м зріс на 341 грн і становить 1108 грн. 
Споживачам реалізовано 245,6 тис. куб. м лісопродукції на суму 158,1 млн грн та продукції переробки – на 124,8 млн грн.
– Реалізація круглого лісу першочергово зосереджена на забезпечення внутрішнього ринку, куди поставлено 275,6 тис. куб. м, або 83%, в тому числі спеціалізованим деревообробним підприємствам 39,9 тис. куб. м фансировини рядової та 62,1 тис. куб. м техсировини, – мовить головний спеціаліст відділу лісових ресурсів Іван Забродець. – На власні потреби використано 7,4 тис. куб. м.
Сьогодні розроблено проект «програми створення ринку виробництва і споживання твердого біопалива у Волинській області». Проектом передбачено щорічне використання 234,6 тис. куб. м деревних відходів, в т.ч. 56,8 тис. куб. м. лісосічних та 177,8 тис. куб. м від переробки, які утворюються в держлісгоспах.

Сергій ЦЮРИЦЬ, 
Володимир ПРИХОДЬКО.
Фото Марії Ніколайчук.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 14.7%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (220) - 46.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (130) - 27.3%