Турбота про ветеранів Великої Вітчизняної – моральний обов’язок влади

Турбота про ветеранів Великої Вітчизняної – моральний обов’язок влади

Минуло 69 років, як відгриміли бої на українській землі. Згадуючи полеглих визволителів, які віддали свої життя за наше мирне небо, ми, їхні нащадки, не повинні забувати і про тих, хто ще живе поруч із нами, хто пройшов горнило війни і повернувся на рідну землю. Соціальний захист ветеранів війни, які врятували наше мирне майбутнє, є і завжди залишатиметься основним пріоритетом державної політики. Про це завжди каже Президент України Віктор Янукович. 

Незважаючи на те, що деякі країни зараз зменшують виплати матеріальної допомоги фронтовикам, в Україні соціальна підтримка ветеранів з року в рік зростає. «Ми вважаємо це нашим моральним обов’язком перед поколінням, яке винесло на своїх плечах всі тяготи воєнного лихоліття», – сказав Віктор Янукович цими днями у Мінську, підтримуючи ініціативу оголошення 2015-го Роком ветеранів Великої Вітчизняної війни.
На виконання соціальних ініціатив Президента у 2012 р. додатково до передбаченого бюджетом зростання пенсій інвалідів війни було підвищено одноразову допомогу до Свята Перемоги. Залежно від групи інвалідності ця категорія ветеранів отримала від 1720 до 2200 грн. Це – вдвічі більше, ніж у 2011 р. Підвищену допомогу надали 167583 інвалідам війни. 2013-го розмір виплат щорічної разової грошової допомоги до 5 травня ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань порівняно з минулим роком зріс у середньому на 10%. Загалом на такі виплати з Державного бюджету цьогоріч спрямували 821,3 млн грн. На Волині допомогу в 2013 р. своєчасно отримали 43,7 тис. осіб. Загальна сума виплат сягнула 17,1 млн грн. 
З 1 травня 2013 р. зросли надбавки учасникам бойових дій у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр., а також інвалідам війни ІІ і ІІІ груп із числа учасників бойових дій, яким виповнилося 85 років і більше. Їм тепер доплачують, як і інвалідам війни І групи. Відтак щомісячна мінімальна пенсійна виплата для усіх цих категорій на сьогодні становить 2547,9 грн. Із початку нинішнього року на них стали поширюватися і всі пільги, що передбачені законодавством для інвалідів війни І групи.
З 1 травня 2012 р. відчули підтримку держави 172,4 тис. осіб, які є членами сімей померлих інвалідів війни. Саме з цього часу їм замість 28% прожиткового мінімуму для непрацездатних почали щомісячно доплачувати до пенсій по 42%, як і членам сімей загиблих військовослужбовців. Середній розмір такого збільшення становив 117,32 грн. Окрім того, на 41,9 грн зріс розмір підвищення до пенсії для 1 млн 280 тис. учасників війни та колишніх в’язнів нацистських концтаборів.
Для всіх фронтовиків, починаючи з травня 2012 р., доплата до пенсії зросла з 10 до 15% прожиткового мінімуму для непрацездатних, а для тих, хто нагороджений медалями, – з 15 до 20%. У результаті протягом травня-грудня 2012 р. 1 млн 300 тис. осіб щомісяця додаткового отримали в середньому по 42 грн. Ці кошти їм виплачують і цьогоріч.
У 2012 р. уперше після тривалої перерви держава почала виділяти кошти на придбання житла інвалідам війни. Завдяки цьому вони безоплатно отримали 225 квартир. На таку купівлю з Державного бюджету залучено майже 72 млн грн. Шість помешкань отримали інваліди-фронтовики, які проживають на Волині. З них чотири – у Луцьку, по одній квартирі– у Камінь-Каширському і Ратнівському р-нах. Цьогоріч на забезпечення житлом інвалідів Великої Вітчизняної війни I групи, які довготривалий термін перебували на квартирній черзі, у Державному бюджеті передбачили 75,3 млн грн, із них 2,5 млн грн спрямовують на Волинь. Держава взяла на себе й повне фінансування відвідання фронтовиками місць бойової слави.
Оточені увагою і підтримкою влади усі 46100 ветеранів війни, які мешкають на Волині. Територіальні центри міст області опікуються 16 тис. таких осіб, яким за потребами надають різні види соціального обслуговування, а періодично і грошову допомогу. Щомісячно майже 33 тис. учасників бойових дій користуються пільгами на оплату житлово-комунальних послуг, на що лише цьогоріч уже спрямовано із Держбюджету 66,2 млн грн. Із початку 2013-го для 15 волинян-інвалідів війни безоплатно провели капітальний ремонт житлових будинків та квартир, у що загалом вклали 211,6 тис. грн державних коштів.
В обласних закладах охорони здоров’я налагоджено чітку роботу з обстеження та лікування ветеранів війни. Кожна районна лікарня має відповідні палати для цих людей. Кваліфіковану медичну допомогу спеціалістів старенькі отримують у Волинському обласному госпіталі для інвалідів війни, де можуть одночасно лікуватися 200 пацієнтів. 2012-го у цьому закладі поправили своє здоров’я майже 5 тис. хворих. 
«Це – один із найкращих в Україні такого роду медичних спеціалізованих закладів із сучасними зручностями», – зазначив, вітаючи цьогоріч у госпіталі пацієнтів-ветеранів із Днем Перемоги, голова облдержадміністрації Борис Клімчук.
За три останні роки тут провели масштабні роботи з капітального ремонту, у що вклали близько 4-х млн грн бюджетних і спонсорських коштів. Тепер усі палати для ветеранів облаштовано санвузлами. У планах 2014 р. – капітальний ремонт даху та п’ятого поверху, а також оновлення котельного господарства.
Торік за рахунок субвенцій Держбюджету госпіталь отримав нове обладнання, зокрема цифровий рентген-апарат, 12-канальний електрокардіограф, безтіньовий операційний світильник. Крім цього, меценати закупили для потреб лікувальної установи фіброгастроскоп, електрокардіограф, обладнання для масажного та кабінету лікувальної фізкультури. 
«Головне завдання для нас – зберегти якомога більше років здоров’я для шанованих нами фронтовиків, які вибороли кров’ю і потом Велику Перемогу», – наголошує Борис Клімчук.
На оздоровлення ветеранів війни, які мешкають на Волині, у 2013 р. передбачили 1,9 млн грн. Станом на 1 жовтня профінансовано 1,2 млн грн. У рамках виконання Регіональної цільової програми соціального захисту населення на 2012-2014 рр. торік коштом обласного бюджету вперше оздоровлено 65 ветеранів на суму 231,6 тис. грн. Цьогоріч на санаторно-курортне лікування фронтовиків в обласному бюджеті передбачили не менше – 250 тис. грн. Уже придбали 55 путівок.
Незважаючи на поважний вік, старенькі беруть активну участь у громадсько-політичному житті краю, розкривають молоді всю правду про лихоліття війни і ціну перемоги. За 9 місяців 2013 р. на фінансову підтримку статутної діяльності громадських організацій інвалідів та ветеранів з обласного бюджету виділили 88,3 тис. грн.
«Дбаймо про наших ветеранів! Щодня даруймо їм свою турботу, увагу і тепле слово. Цінуймо їхній подвиг, шануймо старість», – закликав волинян голова облдержадміністрації Борис Клімчук. 
І тут важко щось додати.
Василь НЕЧИПОРУК. 
На фото автора: зустрічі Бориса Клімчука з представниками ветеранських організацій стали вже давно доброю традицією.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

«Боротьба влади з коронавірусом SARS CoV-2 – це…

«Боротьба влади з коронавірусом SARS CoV-2 – це…

Ефективна протидія смертоносній інфекції. (4) - 6.6%
Нездатність адекватно реагувати на загрози. (15) - 24.6%
Відволікання уваги від чогось важливішого. (31) - 50.8%
Мене це не стосується. (5) - 8.2%