Два пленери – Міжнародний і Всеукраїнський: люди і лісоозер’я

Два пленери – Міжнародний і Всеукраїнський: люди і лісоозер’я

У Шацькому р-ні триває Всеукраїнський пленер художників «Західне Полісся». У ньому взяло участь майже 20 митців зі всієї України та з-за кордону.


Серед головних організаторів – Волинське обласне відділення Українського фонду культури, Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства та обласна організація Товариства лісівників України. На місцевому рівні до проведення пленеру долучилися Шацька райдержадміністрація (голова Василь Голядинець), Шацька райрада (голова Сергій Карпук), Шацький лісовий коледж імені Валентина Сулька (директор Ігор Жмурко), Шацький національний природний парк (в. о. директора Віталій Цвид), ДП «Шацьке УДЛГ» (директор Андрій Самолюк), ДП «Прибузьке ЛГ» (директор Григорій Ющук), ДП «Любомльське ЛГ» (директор Сергій Боярчук), Шацька ОТГ (голова Сергій Вінничук), відділ прикордонної служби «Грабово» (начальник Сергій Захарчук).

– Сьогодні був день Шацького лісництва, – мовить головний лісничий ДП «Шацьке УДЛГ» Микола Кузнєцов. – Художники працювали в урочищі Лозне, біля мальовничого лісового озера Мале Згоранське. З ними спілкувалися лісничий Віктор Мелюх та майстер лісу Іван Пущик. Звісно, ми розповіли їм і про інші мальовничі місця, не забули подбати про смачний обід та змістовне дозвілля.

У понеділок і вівторок, на запрошення лісівників ДП «Шацьке УДЛГ», художники писали полотна на лісовому кордоні Піщанського лісництва, творчо передавали красу багатовікових дубів на околиці с. Кам’янка Шацького р-ну. Україну на пленері «Західне Полісся» представляють вже знані у Європі і ще молоді художники – Євген Гула, Микола Каневський, Юрій Дрюченко, Олександр Кольцов (Київ), Федір Матейчик (Івано-Франківськ), Наталія Носок, Олена Орашкевич, Світлана Рисінська з сином Глібом, Дмитро Михайловський, Ігор Донченко, Олександра Сірик, Влада Юревич, Сергій Носок, Марія Байда, Олена Любомирська з сином Владиславом, Наталія Мельниченко (Житомир), Юлія Гетьман та Євген Панагайба (Луцьк) та керівник проекту Геннадій Сарапін. Тут попри спілкування з головним лісничим Миколою Кузнецовим, помічником Піщанського лісництва Володимиром Бензелем, єгером Миколою Пехом, стажером Василем Шульгою мали спільний творчий форум з учасниками міжнародного фотопленеру.

У Європейські дні добросусідства на запрошення члена НСЖУ, лучанина Володимира Павліка до Західного Полісся завітали фотомитці Кшиштоф Чарскі (Берлін), Магдалина Вдовіч-Вербовська та Йоланта Рицерська (Варшава), Тадеуш Жачек (Бяла Подляска), Адам Красовськи (Шедльце), Даріуш Костецьки та Річард Карчмарскі (Хелм), Гражіна Войтков (Ниса). Начальник облуправління лісового та мисливського господарства Олександр Кватирко вирішив не просто взяти фотомитців-міжнародників під «лісову руку», а й долучити до Всеукраїнського пленеру художників, задавши новий міжнародний поштовх мистецькій співпраці фотомитців і художників, створивши тим самим небувалий прецедент і в лісогосподарській, і у мистецькій українській політиці.

Творчій майстерні художників і фотомитців передувала зустріч українських і зарубіжних гостей із шацькою народною майстринею, співачкою, членом Ліги українських письменників імені Павла Чубинського Валентиною Денисюк, де й відбулося, власне, їхнє перше знайомство. Тож другого дня попри спільну творчу роботу (знайомство з рекреаційним пунктом «Лісовичок», пасікою, кінним загоном, вольєрами для диких свиней, фазанів, диких качок, рибогосподарством, дитячим ігровим комплексом, відпочинковим комплексом для мисливців та рибалок) відбулася і своєрідна науково-мистецька конференція про роль митців у житті їхніх країн та взаємозбагачення різних видів мистецтв. Серед українських учасників були відомі художники і викладачі провідних київських вишів, а серед поляків – керівники спілки фотомитців та професійні фотохудожники. Обмін думками був настільки креативним, що учасники обох пленерів вирішили реалізувати ідею спільної виставки картин і світлин у Луцьку, Холмі, Києві, Варшаві та Берліні.

А ще раніше фотомитці зробили сотні світлин із життя жителів Шацька та Мельник, побували на меморіалі польських офіцерів, що були полонені і розстріляні красноармійцями 28 вересня 1939 р., зустрілися з місцевим пасічником – депутатом Шацької ОТГ, завідуючим клубом с. Мельники Федором Гіричом, спробували меду з його лісоозерної пасіки, погостювали у подружжя Тетяни та Олександра Яковінічів. До речі, останній – багаторічний працівник Шацького учбово-досвідного господарства, один із творців географічних культур – унікального бору, де в 60-их було висаджено сосну звичайну з усіх географічних зон колишнього СССР. Давно на пенсії. Йому за 80, та досі вболіває за ліс та рідну галузь, а ще любить грати на баяні, що викликало щирий подив у зарубіжних гостей.

Інший нащадок Мельниківського лісничого Федора Корнелюка – Володимир, як і батько, все життя пропрацював у лісовій галузі, вийшов на пенсію, та, як і в молодші роки, не перестає любити природу, врятував лелеку, що зламав крило, і утримує його в обійсті: це стало предметом фотосесії.

Художники тим часом встигли погостювати у лісівників ДП «Прибузьке ЛГ», які показали їм унікальне лісове озеро Чакове. З майстрами пензля спілкувалися директор ДП «Прибузьке ЛГ» Григорій Ющук, головний лісничий Володимир Захарко, лісничі Куснищанського та Крушинецького лісництв Віталій Люшук та Юрій Демих, майстри лісу…

Попередні дні, а пленер розпочався ще у минулу середу, були не менш насичені у творчому плані. Адже було цікаве знайомство з лісоозерними перлинками Шацького національного природного парку. З митцями працювали в. о. лісничих Пульмівського та Світязького лісництв Шацького НПП Олександр Куран та Олег Шепеля, старший майстер лісу Віктор Шевчук, майстри лісу Олександр Цірота, Микола Ткачук, Євген Сидорук, Віктор Голядинець, єгер Віктор Цвид

Були зустрічі і з прикордонникам. Начальник відділу прикордонної служби «Грабово» Сергій Захарчук познайомив їх із буднями охоронців кордону, провів художників наймальовничішими місцями Прибужжя, куди звичайним громадянам доступ зазвичай обмежений. Зокрема, учасники пленеру побували на українсько-білоруському та українсько-польському кордоні, оглянули заповідник «Поперечна гора», канал Мостицького, хатинку поліської цілительки Уляни на околиці с. Кошари, річку Західний Буг, взяли участь у Європейських днях добросусідства, що саме проходили на україно-польському кордоні між с. Адамчуки і Збереже.

А ще усім запам’яталося, як із рук годували сімейство лебедів – тата, маму і їх шістьох ще сіреньких красунчиків, також купання в озерах Ритець (Червоне озеро), Світязь, Чорне, Пісочне, Люцимер, Мале Згоранське… І фотомитці, і художники захоплено відгукувалися про унікальні віковічні дуби с. Кам’янка, біля яких провели не одну годину, фотографуючи, фільмуючи і пишучи картини. Певне, вони і стануть відправною точкою майбутньої спільної виставки пленеристів.

Фотомитці вже відбули до своїх країн, а художникам ще три дні працювати… Побувати у лісових угіддях ДП «Прибузьке», у володіннях Національного природного парку на озері Кримне

Мешкали митці у гуртожитку Шацького лісового коледжу імені Валентина Сулька, тут снідали і вечеряли, спостерігали, за практикою студентів, підготовкою коледжу до нового навчального року… Як і учасники Міжнародного пленеру фотомитців усі вони побували на екскурсії у музеї фауни, що діє при коледжі, ознайомилися з дивовижним дендропарком навчального закладу.

Керівництво Шацького р-ну, Шацької ОТГ, лісоколеджу, Шацького НПП, Шацького та Прибузького державних лісопідприємств, відділу прикордонної застави «Грабово» спрацювали як одна команда разом із Волинським ОУЛМГ, обласною організацією ТЛУ, Волинським відділенням Українського фонду культури.

Інформаційну підтримку обом пленерам забезпечили прес-служба Волинського ОУЛМГ та видання «Волинська газета», «Шацький край», «Район Шацьк».

Сергій ЦЮРИЦЬ,

На фото Володимира ПАВЛІКА: під час пленеру «Західне Полісся».

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (1) - 2%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (2) - 4%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (2) - 4%
Банкет під час чуми (30) - 60%
Гідна оплата праці держслужбовців (1) - 2%
Підстава для негайного звільнення чиновників (9) - 18%
Мені байдуже (1) - 2%