Законодавчі новації

Законодавчі новації


Останнім часом Міністерство юстиції України зробило ряд вагомих та рішучих кроків, аби розширити спектр послуг та наблизити їх до найширших верств населення. 

Тепер людям доводиться менше часу затрачати на різного роду узгодження та чекати на той чи інший документ або довідку. Детальніше про роботу у цьому напрямку та здобутки головного територіального управління юстиції в області в інтерв’ю нашому кореспонденту розповів його очільник Валентин Кухарик.

– Нашим читачам цікаво буде, як кажуть, з перших вуст почути про новації, які впроваджує Ваше відомство і які стають нормою для людей. До слова, наша газета чимало про них розповідала, але коротко ще раз про них нагадаємо.
– У зв’язку з децентралізацією багато функцій, які були у відданні центральних органів влади, тепер мають вирішуватися на місцях. Скажімо, тепер безпосередньо виконавчими органами сільських, селищних та міських рад, державними адміністраціями здійснюється державна реєстрація нерухомості та бізнесу. Запитаєте, що це дає? Перевага у тому, що маємо «свого» державного реєстратора, а адміністративний збір за державну реєстрацію зараховується до місцевих бюджетів. Державна реєстрація права власності проводиться протягом 5 робочих днів і становить 160 грн. Державна реєстрація права оренди вартує 80грн. Якщо клієнт просить ущільнити терміни, то плата відповідно збільшується.

– На кого ж у такому разі можна покласти такі обов’язки?
– Державним реєстратором як нерухомості, так і у сфері бізнесу може бути громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, вільне володіння державною мовою, стаж роботи за фахом на державній службі на посаді не нижче провідного спеціаліста не менше 1 року або стаж роботи в інших сферах управління не менше 3 років, вільно володіє державною мовою та перебуває у трудових відносинах з суб’єктом державної реєстрації прав.

– Що являє собою  «онлайн будинок юстиції»?
– Кожен громадянин, не виходячи з власного будинку, має можливість:повторно отримати документи у сфері реєстрації актів цивільного стану, зареєструвати або ліквідувати фізичну особу - підприємця;  громадське об’єднання із статусом юридичної особи або засіб масової інформації; отримати дані про електронний цифровий підпис чи інформацію з усіх реєстрів Мін’юсту.
Ще одна новація – соціальний ліфт, де кожен український юрист може залишити свою анкету і вона буде автоматично вноситися в пропозиції із заповнення вільних вакансій в системі юстиції. Також тут можна скористатися послугою «СМС-Маяк», яка передбачає можливість отримання інформації щодо будь-яких змін в реєстрах бізнесу й нерухомості щодо свого майна. 

– Будь ласка, детальніше про подання заяв у сфері державної реєстрації актів цивільного стану через мережу Інтернет.
– Пілотний проект «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану» функціонує в 9-ти відділах ДРАЦС (Луцький, Володимир-Волинський, Нововолинський, Ковельський міські, Іваничівський, Ківерцівський, Луцький, Рожищенський, Турійський районні відділи). Послугами он-лайн звернень в І півріччі цього року на Волині  скористалося 239 осіб, що значно перевищує показник відповідного періоду минулого року (12 звернень).

– Сюди ж можна віднести і пілотний проект, що стосується  державної реєстрації народження дитини безпосередньо у закладах охорони здоров’я та видачі свідоцтв в пологових будинках. 
– Зазначений пілотний проект функціонує в 14-ти відділах ДРАЦС (Луцький, Володимир-Волинський, Нововолинський, Ковельський міські, Горохівський, Камінь-Каширський, Іваничівський, Ківерцівський, Локачинський, Любешівський, Любомлький, Маневицький, Ратнівський, Старовижівський районні відділи). 
Лише за І півріччя нинішнього року видано 3407 свідоцтв про народження, з них 2193 вручено безпосередньо у закладах охорони здоров`я, де приймалися пологи, що становить 64,3 % від загальної кількості. Це суттєво перевищує показники 2016 року (42, 6 % і 14,3 % за 1 півріччя торік).
Також з грудня минулого року 4 відділи ДРАЦС розпочали приймати документи та видавати довідки про реєстрацію місця проживання новонародженої дитини. 
Можливістю реєстрації народження дитини у пологовому будинку з одночасною реєстрацією місця проживання скористалося 897 осіб!

– Валентине Івановичу, який сьогодні порядок проставлення апостиля на офіційних документах, що видаються органами юстиції та судами, а також на документах, що оформляються нотаріусами України? 
– Вказаний проект функціонує в 16 відділах ДРАЦС (Луцький, Володимир-Волинський, Нововолинський, Ковельський міські, Горохівський, Камінь-Каширський, Ківерцівський, Локачинський, Луцький, Любешівський, Любомлький, Маневицький, Ратнівський, Рожищенський, Шацький районні та обласний відділ). За І півріччі цього року апостильовано 1116 документів. Вартість апостиля на сьогодні становить 51 грн.
Попутно скажу і ще про один пілотний проект «Шлюб за добу».  За І півріччя 2017 року цією послугою у місті Луцьку вже скористалося 125 пар, що говорить про актуальність даного заходу серед молоді.

– Як відомо, при головному територіальному управлінні у Волинській області створена Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, до компетенції якої віднесено розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність державних реєстраторів та суб’єктів державної реєстрації. Які результати її роботи?
– З моменту її створення, надійшло 62 скарги від фізичних та юридичних осіб.
Завдяки роботі Комісії дії та рішення деяких державних реєстраторів були визнані незаконними та задоволено 7 скарг. За 6 скаргами оперативно внесено зміни в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Одна із скарг стосувалася систематичнх порушень з боку реєстратора. Тому вперше Комісія винесла рішення тимчасово блокувати доступ державного реєстратора до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань терміном на 30 календарних днів.
Надіслано 3 обгрунтованих подання у сфері державної реєстрації про проведення камеральних перевірок державних реєстраторів Міністерством юстиції України.

– Громадськості, безперечно, цікаво дізнатися, яка роль в органах юстиції відводиться приватним виконавцям?
– На сьогодні в Україні запрацював інститут приватних виконавців, які виконуватимуть рішення суду та інших органів чи посадових осіб. Їхня юрисдикція буде обмеженою. Зокрема, приватні виконавці не займатимуться провадженнями, що стосуються вселення-виселення із житла, відібрання дитини, виконання рішень стосовно недієздатних осіб, в тому числі відносно дітей, а також тмх рішень, де учасником виконавчого провадження є держава.

– Що це за нова інституція  «сільський нотаріат» і якими функціями він наділений?
– Вчинення таких нотаріальних дій, як видача свідоцтва про право на спадщину та/або свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з них вправі здійснювати уповноважена, посадова особа органу місцевого самоврядування за певних умов. 
Така особа повинна мати вищу юридичну освіту, досвід роботи у галузі права не менше трьох років, пройти протягом року стажування у державній нотаріальній конторі або приватного нотаріуса, завершити навчання щодо роботи з єдиними та державними реєстрами, що функціонують в системі Міністерства юстиції України, та скласти іспит із спадкового права у порядку, встановленому Міністерством юстиції України.
Аби реалізувати можливість положень Закону, повідомляємо, що в разі необхідності у проходженні стажування уповноваженими посадовими особами органів місцевого самоврядування, звертайтесь до головного територіального управління юстиції у Волинській області з відповідним поданням.
Якщо виникнуть додаткові питання, прошу звертатися у відділ з питань нотаріату головного територіального управління юстиції у Волинській області. 

– Хто має право на безоплатну правову допомогу?
– На сьогодні у кожному районному центрі Волині працюють бюро правової допомоги, куди громадяни можуть звертатись за наданням консультації і роз’яснень з правових питань, складанням заяв, скарг та інших документів правового характеру. 
Увага держави зосереджена на найбільш вразливих категоріях громадян:
- якщо їхній середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму; діти-сироти, позбавлені батьківського піклування, ті, які перебувають у складних життєвих обставинах, постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів; особи, до яких застосовано адміністративне затримання; особи, до яких застосовано адміністративний арешт; особи, які відповідно до положень кримінального процесуального законодавства вважаються затриманими; особи, стосовно яких обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою та ін.

Олег ЛОКАЧУК.
На фото: Валентин Кухарик.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (10) - 13.5%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (38) - 51.4%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (17) - 23%
Мене це не стосується. (6) - 8.1%