Каталонський ребус

Каталонський ребус

Каталонія не має нічого спільного з Кримом. І з Косово. І тим паче – з сепаратистами Донбасу. Каталонія – це древня цивілізація зі своєю мовою, культурою і територією. І вона хоче волі!


Внаслідок загарбницької політики Іспанії в 1714 р. значна частина незалежного Арагонського князівства включно з Південною Каталонією була окупована. Північну Каталонію зайняла Франція. І так каталонський народ надовго втратив свою державність.

Щось схоже відбувалося й з Україною аж до початку Першої світової війни: частина наших земель були окуповані царською Росією, Галичина та інші землі – Австро-Угорщиною. З точки зору офіційних Відня і Москви поява України теж може оцінюватися як «каталонський синдром», бо імперії ніколи не хочуть позбавлятися своїх рабів. І якщо сучасна Австрія – це демократична країна без реваншистських замашок, то про режим Путіна цього зовсім не скажеш.

То чому влада Іспанії в ставленні до Каталонії нагадує Міхаіла Ґорбачова, який дуже болісно відреагував на Декларацію про державний суверенітет УРСР, ухвалену ще 16 липня 1990 р., фактично за рік до проголошення нашою держави Незалежності? Та – найголовніше! – з якого дива наша влада засудила і не визнала референдум у Каталонії, який намагався зірвати та придушити Мадрид?  

Очевидно, дався взнаки тиск із боку ЄС. Бо за законами Євросоюзу ніяка частина країни-члена автоматично не може поповнити лави цієї спільноти. Але навіть така позиція щонайменше дивує, бо ні для кого ж не секрет, що бунтівний край Косово силою зброї та наснагою сепаратистів відірвали від Сербії, надали йому статусу держави, вимагаючи від Бєлграда змиритися в обмін на… членство в ЄС!

І раз Україна досі не визнала Косово, то чому вона дозволила своїм футболістам грати з косоварами на рівні збірних? Де логіка?!

Тепер про «кримську аномалію», яка ввижається під час розгляду питання про Каталонію. По-перше, корінний народ Криму – татари – виступають за територіальну цілісність із Україною, за що й страждають. По-друге, «референдум» на півострові проводили під час відкритої російської окупації, і «зелені чоловічки» заздалегідь забезпечили потрібний «результат».

В Каталонії – все інакше. Каталонці живуть на своїй землі і не хочуть бути ні під юрисдикцією Іспанії, ні під протекторатом Франції. І вони проводять референдум не з допомогою іспанських солдатів, а всупереч протидії силовиків! Саме тому мудра канцлер ФРН Анґела Меркель публічно назвала події в Каталаної внутрішньою справою Іспанії...

Тому Каталонія, де в місцевому університеті навіть почали вивчати українську мову, для нас союзник, а не ворог. І в розвитку демократії такий стандарт, як у футболі її «Барселона», котра повним складом підтримала референдум про незалежність.

Володимир ДАНИЛЮК.

На фото з відритих джерел: масові акції на підтримку незалежності древньої Каталонії.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 14.7%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (220) - 46.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (130) - 27.3%