Луцькому прикордонному загону – 25!

Луцькому прикордонному загону – 25!

24 серпня 1991 р. Україна стала незалежною державою. 12 жовтня 1992 р. видано Указ Президента України №160/92 «Про прикордонно-митний контроль на державному кордоні України з Республікою Білорусь та Російською Федерацією».

20 жовтня 1992 р. згідно наказу Голови Державного Комітету у справах охорони державного кордону України командувача Прикордонними військами України №0111  створено Луцький загін прикордонного контролю. Держава доручила важливу справу формування загону професіоналу і патріоту полковнику Аркадію Яворському, нині генерал-лейтенант у відставці.
Новоствореним загоном прийнято під охорону ділянку державного кордону протяжністю 891,7 км ( загін з найбільшою ділянкою кордону в Україні). Зокрема, з Республікою Польща – 229,7 км (Володимир-Волинська прикордонна комендатута, у складі якої було 8 прикордонних застав, а ще здійснювали прикордонний контроль відділення: «Ягодин» –залізничні пасажирська та вантажна  і автостанції, «Лудин» – залізнична станція. ), з Республікою Білорусь (в межах  Волинської, Рівненської та Житомирської обл.) – 662 км. На цій ділянці, як кажуть, із нуля довелось створювати нові підрозділи: контрольно-пропускні пункти «Овруч», «Дубровиця», «Любешів», «Ратно» у складі 23-х  застав прикордонного контролю, заставу прикордонного контролю «Заболоття» і відділ прикордонного контролю «Рівне» (аеропорт). Управління загону розмістилось на території розформованої луцької ракетної дивізії. 
В час формування штату новоствореного загону особливу увагу приділяли підбору людей, адже саме правильно підібраний особовий склад вирішує всі питання служби, повсякденного життя та високої бойової готовності. З теренів екс-СССР повернулись на Батьківщину офіцери та прапорщики з досвідом служби на кордоні (частина з них вже прийняла присягу у спілці офіцерів України), значно поповнили загін військовослужбовці-ракетники. Саме від кожного військовослужбовця – солдата та сержанта строкової Новостворений колектив нараховував більше 2000 осіб. 1 січня 1993 р. загін приступив до виконання службових завдань.
Керівництво Волинської обл., особисто Представник президента України у Волинській області Володимир Блаженчук вирішили питання виділення коштів на будівництво житла для прикордонників на білоруському напрямку. 
У 1997 р. для загону вперше побудовано один житловий під’їзд у 9-ти поверховому будинку по проспекті Відродження. У подальшому продовжено будівництво та здачу в експлуатацію нових житлових будинків за кошти держави для сімей прикордонників. 
За підсумками службової  діяльності, стану учбово-виховного процесу, військової дисципліни Луцький загін прикордонного контролю у 1997 р. визнано кращим в Прикордонних військах України і військах Північно- Західного напряму. В наступні роки це почесне місце загін отримував не раз. За значний внесок у справу охорони державного кордону, першим з особового складу загону, орденом Богдана Хмельницького 3-го ступеня було нагороджено начальника КПП «Дубровиця» майора Миколу Бабачука. Орденами та бойовими медалями відзначено десятки військовослужбовців загону. 7 офіцерів, які проходили службу в нашому загоні, носять генеральські погони. 20% особового складу загону – жінки.

2 листопада 1999 р. із нагоди 800-річчя Волинсько-Галицького князівства за клопотанням облдержадміністрації наказом Голови Державного Комітету у справах охорони державного кордону України Луцький загін прикордонного контролю перейменовано на Волинський прикордонний загін.
23 листопада 2000 р. прикордонному загону вручено Бойовий прапор. 24 серпня 2015 р. загін отримав новий Бойовий прапор. 29 лютого 2000 р. наказом голови Держкомкордону №013 Волинський загін прикордонного контролю перейменовано на Луцький прикордонний загін.
Бойовою одиницею загону є військовий оркестр. За свою 57-річну історію колектив своєю майстерністю досягав високих успіхів, за які йому люди аплодували стоячи не тільки в концертних залах, але й на вулицях великих міст.
Освячення особового складу та бойової техніки загону в мирні та тривожні дні звершує настоятель Свято-Юріївського храму УПЦ КП, що розташований на території загону, отець Миколай.
Ось декілька здобутків у службі:
1994 р. – у ПП «Ягодин-авто» затримано групу нелегальних мігрантів у кількості 64 чоловік, яких перевозили у схованках двух автомобілів зі зміненими конструктивними особливостями.
1993-1994 рр. – на залізничній станції КПП «Овруч» у пасажирських потягах сполучення Кишинів-Москва (в часи подій у Придністров’ї) неодноразово вилучали автомати, кулемети та набої до них.
1996 р. – застава прикордонного контролю «Ветли»: неподалік озера Біле виявлено 157 кг макової соломки, готової до переправлення в Республіку Білорусь, яка за цінами чорного ринку оцінювалась у 320 тисяч доларів США.
1998 р. – в межах Ратнівського контрольованого прикордонного району оперативними підрозділами загону спільно з представниками МВС затримано одночасно 58 незаконних мігрантів, яких перевозили в напрямку Західного кордону.
2004 р. – в ППр «Доманово» затримано 6 громадян України, які намагались на 2 мікроавтобусах прорватись у тил України з вантажем трикотажу на загальну суму більше 1 600 000 грн.
2005р. – ділянка прикордонної застави «Рівне»: вперше в історії прикордонної служби проведено 2 контрольованих пропуски груп незаконних мігрантів, в результаті чого було ліквідовано діяльність 3-х транскордонних злочинних угрупувань.
2008 р. – у ППр «Ягодин-авто» було виявлено на в’їзд в Україну приховані майже 1,5 млн доларів США та 60 тисяч євро.
На історичній Волині зародилось слов’янство, Волинське князівство започаткувало канонізацію рівноапостольного князя Святого Володимира – уродженця нашої землі.. Тож не кожному дано право ходити по останніх метрах рідної землі. Міряючи тихими кроками мир, спокій та тривогу рідної землі, прикордонники несуть відповідальність за безпеку жителів прикордоння і в цілому –  за український народ.
Розпочинаючи з 2014 р. історія відкрила особливу, бойову  сторінку в житті українського народу. Луцький прикордонний загін у складі Державної прикордонної служби України готував та готує свої спеціальні комендатури під прапорами (від ветеранської організації загону) і з номерним найменуванням «Луцьк» для виконання службово-бойових завдань у місцях проведення АТО. Трагічно на долі прикордонників позначились ці події. 2 загиблих: молодший сержант Сергій Киричук (загинув 25 липня 2014 р., Указом Президента України посмертно нагороджений орденом «За мужність» 3 ступеня) і молодший сержант Сергій Гулюк (отримав поранення, в наслідок якого помер 31 липня 2014 р., Указом Президента України також посмертно нагороджений орденом «За мужність» 3 ступеня). 25 поранених. Всього брало участь в АТО більше 800 чоловік особового складу загону. 
На допомогу, в час підготовки до АТО, прийшли офіцери-прикордонники, ветерани афганської війни і навчали, як тримати оборону, рити окопи та будувати бліндажі, підтримувати бойовий та моральний дух бойових товаришів .
Зараз на своїй ділянці загін забезпечує охорону 545,5 км державного кордону  в межах Волинської та Рівненської обл. із сусідніми державами.
Важливим фактом є те, що Луцький прикордонний загін у складі Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України розпочинає 26-ий рік несення служби, надійно захищаючи державний кордон України, вкладаючи свій вагомий внесок у європейський напрямок розвитку держави. 

Валерій ПНЕВСЬКИЙ.

На фото автора: особовий склад Луцького прикордонного загону; Аркадій Яворський дякує за службу нинішнім вартовим західних і північних рубежів держави.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 14.7%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (220) - 46.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (130) - 27.3%