Навіщо виривати з контексту?

Навіщо виривати з контексту?

Польський консул Марек Запур спростував звинувачення в тому, що в м. Рівному назвав Львів польським містом, а також наголосив, що виступає проти характеристики, що в 1921-1939 рр. в Західній Україні була «польська окупація».


Скандал виник 6 листопада, коли в сусідньому м. Рівному у місцевому Краєзнавчому музеї відбувся «круглий стіл» під назвою «Волинський експеримент  Генрика Юзевські: дорога до польсько-українського примирення у міжвоєнний період». Нагода випала чудова – презентувати перевидані українською мовою щоденники колишнього волинського воєводи періоду Другої Речі Посполитої.

Сюди приїхали представники Волині на чолі з консулом Генерального консульства РП у Луцьку Мареком Запуром, а також – один із провідних фахівців у сфері українсько-польських взаємин у міжвоєнний період, професор СНУ імені Лесі Українки Микола Кучерепа.

Що відбулося потім, інакше як скандалом назвати важко.

Ось версія представників порталу «Галінфо»:

«Українські науковці на круглому столі чітко заявили що захід є провокаційним і не варто відзначати дні народження польського окупаційного чиновника Генрика Юзевські, оскільки Польща захопила частину території УНР у 1919-1920 рр. Насправді «волинський експеримент» був спрямований на утвердження польської влади та спольщення і асиміляцію місцевих українців. У відповідь віце-консул Марек Запур встав і заявив, що Української держави у той час не існувало (тобто у період 1917-1920 рр. не було ні ЗУНР, ні УНР) , Львів - то є польське місто і в сучасності можна стверджувати, що Україна подібним шляхом окупувала Крим і Донбас. Таким чином офіційний польський чиновник показав своє справжнє антиукраїнське обличчя, абсолютне незнання історії і ще раз підтвердив, що захід був спрямований на паплюження та перекручування української історії, зневагу до територіальної цілісності України у сучасності».

Оскільки звинувачення пролунали дійсно серйозні, то консул Генконсульства РП у Луцьку Марек Запур на офіційному порталі дипустанови розмістив спростування. У ньому зазначається:

«У зв’язку з інформацією, яка з’являється у деяких українських ЗМІ, стосовно мого виступу під час присвяченої Генрику Юзевські конференції в Рівному, повідомляю, що слова, які мені приписують вирвано з контексту і перекручено. Я не говорив про те, що Львів є польським містом. Я чітко зазначив, що Львів був польським містом у 1918 році, коли більшість його мешканців становили поляки. Це питання було порушене під час дискусії, яка спалахнула після мого протесту проти вживання терміну «польська окупація» в стосунку до міжвоєнного періоду на Волині, яким послуговувалися під час кількох виступів.

Крім того, польський дипломат зауважив:

«Питання Криму і Донбасу, зазначене в інформації, було наведене мною як приклад, що звинувачення у польській окупації Волині настільки ж абсурдні, як звинувачення України в окупації Криму. Очевидно, не всі мене зрозуміли».

Насамкінець Марек Запур висловив сподівання, що непорозуміння вдасться виправити і воно не вплине на подальший розвиток взаємин між Польщею та Україною та громадянами, які живуть у сусідніх державах:

«Шкода, що надаючи таку серйозну інформацію, журналісти покладалися лише  на окрему, упереджену думку і не намагалися сконтактуватися ані зі мною, ані з іншими особами, присутніми на конференції. Виняток становлять волинські ЗМІ, які попросили мене та одного з присутніх на конференції професорів прокоментувати ситуацію. Мені дуже прикро також, що постать Генрика Юзевські, великого приятеля України і особи, яка могла б стати символом польсько-українського примирення, представлено у процитованих ЗМІ словах одного з рівненських істориків таким способом, який цьому примиренню не сприяє».

Сергій ШРАМЧУК.

На фото Романа УСТИМЧУКА: консул Марек Запур під час громадських заходів на Волині.

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (68) - 15.2%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (205) - 45.8%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (120) - 26.8%