Мундири не винні

Мундири не винні


Міністр МЗС Польщі Вітольд Ващиковські заявив, що особи, які одягають форму вояків 14-ої дивізії СС «Галіція», в Республіку Польща не потраплять. Як і деякі українські чиновники…

На переконання глави закордонного відомства Варшави, наразі Польща та Україна «мають різні концепції поєднання».
«Ми усвідомлюємо, наскільки важлива для нас Україна з точки зору геополітики, але українці, знаючи про це значення своєї країни для нашої безпеки, вважають, що у такому разі питання, які нас розділяють, зокрема історичні, повинні зійти на другий, третій план» - сказав міністр представникам порталу «Onet.pl».
Вітольд Ващиковські також запевнив:
«Зараз ми запускаємо процедури, які не допускатимуть людей, що демонструють вкрай антипольські позиції, на територію  Польщі. Люди, які демонстративно носять мундири СС «Галіція», до Польщі не в’їдуть».
Він не деталізував, чи стосуватиметься ця пересторога тих учасників військово-спортивних організацій, які використовують форму вояків періоду Другої світової війни для проведення історичних реконструкцій. Наприклад, у жовтні в с. Холоневичі Ківерцівського р-ну в рамках патріотичного фестивалю «Криївка Перця» національний парк «Цуманська пуща» організував відтворення бою відділу УПА з есесівськими десантниками. Зрозуміло, що частина учасників цього театралізованого дійства була одягнута в однострої німців періоду минулої війни та застосовували зброю тієї пори…
У той же час міністр Вітольд Ващиковські особливо відзначив, що йдеться і про тих українських чиновників, хто перешкоджає відновленню польських місць пам’яті:
«Ті особи, які демонструють і використовують адміністративні інструменти проти Польщі, також зіткнуться з наслідками».

Також, за його словами, в нинішніх умовах він ще розмірковує над тим, чи варто рекомендувати візит Президента Польщі Анджея Дуди в Україну, як той домовлявся з Президентом України Петром Порошенком.
Нагадаємо, 14-та дивізія зброї СС «Галіція» (з квітня 1945 р. – Перша українська дивізія), в 1943 р. була сформована на території дістрікту (району) Галіція окупованого нацистами Польського генерал-губернаторства. Основні командні посади в ній займали німці, молодший офіцерський та рядовий склад – українські добровольці з території нинішніх тернопільської, Івано-Франківської і Львівської областей. Дивізія брала участь у боях із Червоною армією, а також воювала з партизанами в Югославії і Словаччині. Після капітуляції третього рейху більшість дивізійників залишилися в зоні окупації союзників, оскільки в СССР підлягали репресіям.
На вимогу Москви Нюрнберзький трибунал не погодився включити цю та інші добровольчі дивізії СС, які воювали на фронтах, до переліку військових злочинців. Відтак, і в країнах Скандинавії, і в Литві, Латвії та Естонії, і в західних районах України, де формувалася дивізія «Галіція» ветеранів цих з’єднань вважають не колаборантами, а борцями з більшовизмом.

Роман УСТИМЧУК.
На фото автора та з книги Карла-Дітріха Гайке «Українська дивізія «Галіція»»: хорунжий, військовий капелан 14-ої дивізії СС «Галіція» отець Михайло Левенець, 1943 р.; історична реконструкція бою німецького відділу СС із загоном УПА в с. Холоневичі Ківерцівського р-ну, 2017 р.

До теми. Того ж дня, 2 листопада, Сейм Латвії схвалив законопроект про присвоєння статусу учасника Другої світової війни. Визнано заслуги громадян Латвії, які брали участь в цьому глобальному конфлікті, незалежно від того, проти кого вони воювали: нацистської Німеччини і її союзників чи проти СССР. Також в законі прописано, що Латвія не несе юридичної відповідальності за скоєне окупаційними силами під час її окупації. А також, що Латвія як самостійна держава у військових діях під час Другої світової участі не брала. Учасниками Другої світової війни визнають тих жителів, які станом на 17 червня 1940 р. були громадянами Латвії або легально приїхали сюди на постійне місце проживання. 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 13.5%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (228) - 43.8%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (159) - 30.6%