Свято у сусідів

Свято у сусідів

11 листопада в Республіці Польща, а також в більшості країн світу, де працюють дипломатичні місії сусідньої держави та проживає численна польська діаспора, відбулися святкування Дня незалежності Польщі (Narodowe Święto Niepodległości). Як оцінювати в Україні цю подію?

Треба нагадати: саме 11 листопада 1918 р. Варшава офіційно звільнилася від окупаційних імперій – Російської і Австро-Угорської – та відродила польську державність під назвою Друга Річ Посполита. На чолі молодої країни став колишній австро-угорський військовослужбовець, очільник польських легіонерів Юзеф Пілсудські.
Це сталося в результаті закінчення Першої світової війни, яку програли вже згадувана Австро-Угорщина та її найголовніший союзник – кайзерівська Німеччина, а Юзеф Пілсудські в особі урядів Великої Британії і Франції знайшов впливових союзників.
У цей час Україна, котра необачно вступила в спілку з тими, хто програв, опинилася в міжнародній ізоляції. Країни-переможці в особі Антанти взагалі не бачили її на політичній карті світу. Більшовики намагалися знищити. Білогвардійці, які воювали «за єдіную і нєдєлімую» – також. Мало того: УНР розривали внутрішні суперечності, тож війська Симона Петлюри, наприклад, штурмували Київ, визволяючи його від гетьмана Павла Скоропадського… Ба, попри офіційну Злуку УНР і ЗУНР, між «східняками» і «західняками» точилася запекла боротьба, в результаті чого Галицька армія з категоричними антипольськими настроями взагалі ставала союзником… червоних і білих.
Крім союзу з Польщею в Симона Петлюри іншого варіанту не було. І він уклав його, погодившись віддати під протекторат Другої Речі Посполитої не лише Волинь, але й Галичину (включно зі Львовом).
Ось звідки й через 99 літ після оголошення Незалежності Польщі дискусії, то чиїми ж тоді були Львів і Волинь? І як характеризувати таємний союз Юзефа Пілсудські з більшовиками, коли вони за спиною в Симона Петлюри таки поділили Україну з Москвою. І якщо Кремль навіть у часи СССР не приховував, що УРСР була повністю підконтрольною новітній імперії, то в Польщі чомусь ніяк не хочуть визнавати, що мир із Москвою в 1921 р. отримали не просто так, а здавши інтереси УНР, із якою воювали проти червоних «за вашу і нашу свободу» та ще й окупувавши (а як інакше це назвати?) значні українські території?
Криваві події Другої світової лише посилили протиріччя між Польщею, яка мала Армію Крайову, та українцями, котрі орієнтувалися на ОУН і воювали в УПА. Кожна сила виборювала власну державність і кожна вважала, що кордони мають бути написаними під її диктовку. Але цього разу ні Варшава, ні Київ уже нічого не вирішували. Керівники СССР, Великої Британії і США знову перекроїли політичну карту Європи. І збереглася вона й донині.
Тому відзначати свято Незалежності сусідньої Польщі треба. Але там слід пам’ятати, що східні кордони Польщі закінчуються на річці Західний Буг, а не під Житомиром. Як і Україні слід змиритися, що ледь не половина Люблінського і Підкарпатського воєводств із 1945 р. – Польща, хоча там і жили сотні тисяч наших депортованих співвітчизників.

Володимир ДАНИЛЮК.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 14%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (224) - 44.8%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (145) - 29%